Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami i już wkrótce zapomnimy o  upałach. Wraz z kończącym się latem zaczynają się największe imprezy biegowe. O tej porze roku, miasta organizują zawody szczególnie na długich dystansach – półmaratony i maratony. Wielu biegaczy trenowało do jesiennych startów całe lato, pomimo niesprzyjającej pogody. Jeśli znajdujesz się w tej grupie wytrwałych sportowców i planujesz jesienny start, koniecznie poznaj 5 sposobów, które pomogą ci zrealizować twój zamierzony czas.

Solidne przygotowanie

Systematyczny trening to absolutna podstawa, aby przygotować się do startu w zawodach. Nawet jeśli zamierzasz startować na dystansie 5 km. Odpowiedni plan treningowy, zbilansowana dieta, wystarczająco dużo czasu na regenerację – te wszystkie czynniki decydują o tym, czy uda ci się dobiec na metę w planowanym czasie. Niektórzy próbują ominąć nieprzyjemne elementy treningu, takie jak: długie wybiegania, trening siłowy, zróżnicowane tempo czy rozciąganie. Niestety, w tym sporcie nie ma drogi na skróty. Tutaj każdy musi wylać litry potu, poczuć maksymalne zmęczenie i zmotywować się do biegania, nawet w mniej sprzyjających warunkach. Żaden najlepszy izotonik lub żel energetyczny nie pomoże ci na trasie, jeśli zaniedbałeś treningi. Żaden maraton nie będzie udany, jeśli nie robiłeś długich wybiegań, oraz nigdy nie osiągniesz satysfakcjonujących rezultatów w bieganiu na krótkich dystansach, jeśli zaniedbałeś ćwiczenia kształtujące szybkość i zwinność. Gdyby dobiegnięcie do mety było takie łatwe, to osiągnąłby to każdy, nawet ten, kto cały czas siedzi na kanapie. Bez zmęczenia na treningu nie ma radości na mecie, więc planowanie startu zacznij od ustalenia [training-plan-link alias=”index”]planu treningowego[/training-plan-link].

Pełna koncentracja

Stan naszego umysłu jest bardzo ważny, nie tylko w dniu zawodów, ale również w trakcie przygotowań. Pełna koncentracja na planie treningowym oraz w trakcie startu jest niezbędna do osiągnięcia zamierzonego celu. Pewnie nie raz zauważyłeś, że jeśli coś zajmuje twoje myśli, to nie możesz skupić się i zaangażować na treningach. Tak samo jest w dniu startu. Między innymi z tego powodu zawodowcom zaleca się, aby na czas przygotowań do zawodów, odcięli się całkowicie od innych wyzwań i problemów. Często wyjeżdżają na obozy, aby wyeliminować bodźce zewnętrzne. Na takich obozach skupiają się tylko i wyłącznie na trenowaniu. Jeśli nasze myśli są skierowane na jeden cel, wszystkie zmysły się wyostrzają, nastawiając nas na konkretne wykonanie zadania. Koncentracja bardzo pomaga nie tylko w czasie przygotowań, ale również na linii startu. Musimy być maksymalnie skupieni na wysiłku, aby kontrolować i odczytywać sygnały pochodzące z organizmu.

Doskonała organizacja

Każdy biegacz, szczególnie amator, który musi dzielić treningi z pracą i innymi obowiązkami, musi doskonale organizować swój czas. Nie lada wyzwaniem jest podzielić swój cały dzień na pracę, życie rodzinne oraz bieganie. Organizacja i zarządzanie sobą w czasie to bardzo przydatne umiejętności, które są niezbędne w przygotowaniach do ważnego startu. Znalezienie czasu na trening to podstawa, jeśli mamy cele biegowe. Ważnym warunkiem udanego startu to organizacja zawodów. Nie chodzi tylko i wyłącznie o odebranie pakietu startowego, przeczytanie regulaminu czy dojazd o odpowiedniej godzinie. Te czynniki są podstawą, o której nie trzeba przypominać. Dobry start to także organizacja całego biegu. Żeby nie rozczarować się w trakcie biegania, musisz dokładnie obrać strategię. Sprawdź wcześniej pogodę i dobierz odpowiedni strój. Przygotuj żele energetyczne i wodę oraz ustal dokładną godzinę nawadniania. Zobacz, na których kilometrach są punkty odżywcze. Zdecyduj, jakim tempem będziesz biegł. Zorganizowanie całego biegu to jeden z głównych patentów na udane zawody.

Opanowanie stresu

Nawet najlepiej przygotowany biegacz może zepsuć swój start, jeśli będzie się nadmiernie stresował. Stres odbiera siły, obniża wydolność organizmu i zwiększa podatność na kontuzje. Jeśli przejmie kontrolę nad twoim ciałem, to możesz mieć problemy na trasie, takie jak: biegunka, bóle brzucha, miękkie nogi. Takie objawy na pewno nie będą pozytywnie wpływały na końcowy wynik, dlatego nauka kontrolowania stresu jest tak ważna. Jest wiele sposobów na to, aby zminimalizować niepokój przed zawodami. Przede wszystkim trzeba solidnie trenować i być pewnym swojej formy. Warto także dokładnie zorganizować całe zawody, by nie stresować się dodatkowo niepotrzebnymi rzeczami. Mówią również, że praktyka czyni mistrza, więc z każdymi kolejnymi zawodami stres będzie mniejszy.

Pozytywne myślenie

Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym, patentem na udany start jest optymizm. Pozytywne myślenie, nie tylko w trakcie zawodów, ale również podczas całych przygotowań, podnosi naszą odporność, wzmacnia motywację i po prostu daje poczucie szczęścia. Warto przed startem wyobrażać sobie cały bieg w kolorowych barwach. Możesz zamknąć oczy i widzieć siebie na linii mety, szczęśliwego i zadowolonego z osiągniętego czasu. Takie afirmacje wzmacniają poczucie pewności siebie, które jest bardzo ważne.  Oczywiście trzeba mieć świadomość zagrożeń i trudów, ale nie mogą one zdominować naszego myślenia. Widzenie zawodów w czarnych barwach niepotrzebnie podniesie poziom stresu i wzbudzi strach przed bieganiem. Zatem włącz swój optymizm!

Udane zawody to nie tylko solidne trenowanie i stanięcie na linii startu. Wiele osób mylnie sądzi, że w dniu zawodów nie można już niczego zmienić. Niektórzy są zbyt pewni, że zbiorą plony tego, co wypracowali sobie w ciągu przygotowań. Tymczasem bieg można bardzo łatwo zepsuć poprzez słabą organizację, nadmierny stres i czarnowidztwo. Nawet najlepiej wytrenowany zawodnik nie osiągnie zamierzonego rezultatu, jeśli zapomni o powyższych patentach na dobry start. Istnieje wiele czynników, które wpływają na nasz końcowy rezultat. Oprócz wytrenowania fizycznego należy trenować także umysł i wziąć pod uwagę czynniki psychologiczne.

About the Author Anna Kanciurzewska


Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>