fbpx
Relacje

BMW Półmaraton Praski – relacja z imprezy

Medalista mistrzostw Polski na długich dystansach Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecinek) zwyciężył w 2. BMW Półmaratonie Praskim (1:03.52). O prawie dwie minuty wyprzedził ubiegłorocznego ...
bmw polmaraton praski relacja z imprezy 01

Medalista mistrzostw Polski na długich dystansach Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecinek) zwyciężył w 2. BMW Półmaratonie Praskim (1:03.52). O prawie dwie minuty wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora warszawskiego biegu, Kenijczyka Johna Tanui. Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Gladys Jerotich Cheboi (1:15.52). Największy stołeczny bieg prawobrzeżnej części Warszawy ukończyło 5861 osób z 26 krajów.

Chabowski, choć szczęśliwy ze zwycięstwa i zachwycony organizacją, nie był zadowolony z osiągniętego wyniku.

bmw-polmaraton-praski-relacja-z-imprezy-02

Trasa sprzyjająca biciu rekordów, bardzo szybka. Jednak od 15. kilometra dopadły mnie wielkie problemy żołądkowo-jelitowe, zatem moje tempo zrobiło się spacerowe i nie wykorzystałem w pełni jej możliwości – tłumaczył mistrz Polski na 10 km.

Najlepsza wśród Polek była Anna Łapińska (Warszawianka). 21 km 97 m pokonała w czasie 1:23:03, co dało jej brązowy medal.

Większość trasy biegłam jako czwarta, a zaatakowałam na 18. kilometrze. Wątpiłam, że uda mi się ukończyć na trzecim miejscu, raczej myślałam, że musi stać się cud, abym była na podium. A jednak się udało – cieszyła się.

Najlepszym wśród osób na wózkach okazał się Marek Wiśniewski z Namysłowa.

Chyba na czwartym kilometrze odłączyłem się od grupy, tak więc zdecydowaną większość trasy pokonałem sam. Jestem bardzo szczęśliwy, a gorące słowa podziękowania kieruję dla pilotów, którzy nas prowadzili przez tę szybką, równą i również malowniczą trasę – wyznał.

Na 12. pozycji w gronie kobiet z wynikiem 1:32.00 uplasowała się mistrzyni świata w maratonie z Tokio (1991) Wanda Panfil.  Jak oceniła trasa była wyśmienita, a przygotowanie biegu bardzo dobre.

Składam gratulacje organizatorom. Piękna impreza, dobrze zorganizowana, świetna atmosfera. Do 15. kilometra biegło mi się bardzo dobrze, plasowałam się w czołowej szóstce, a potem było coraz ciężej. bo po niedawnej śmierci matki nie byłam w stanie się dobrze przygotować do startu. Ale taki jest sport – powiedziała pochodząca z Tomaszowa Mazowieckiego, a mieszkająca od 25 lat w Meksyku Panfil.

Na 48. miejscu w klasyfikacji generalnej uplasował się mistrz olimpijski z Pekinu (2008) i czterokrotny globu w wioślarskiej czwórce podwójnej, od niedawna minister sportu Adam Korol (1:23.12), który po przekroczeniu mety… potrzebował pomocy lekarzy.

Za szybko zacząłem, poniosła mnie energia tłumu i zeszłoroczne wspomnienia, że mogę ukończyć praski bieg poniżej godziny dwadzieścia. Po 16. kilometrze było mi coraz ciężej, ale widząc metę na horyzoncie przyspieszyłem i… choć podobno wbiegałem z uśmiechem to przed oczami zrobiło mi się czarno – wspominał.

Jak podkreślił ratownik medyczny Jacek Szyzdek z Fundacji Prometeusz w niezwykle gorącą niedzielę sierpnia z pomocy medyków korzystało wiele osób.

Trafiali do nas nie tylko początkujący długodystansowcy, ale i wytrawni biegacze, którzy w takim upale szybko tracili elektrolity z organizmu. Na szczęście w większości interwencji wystarczyła bieżąca pomoc medyczna – mówił.

bmw-polmaraton-praski-relacja-z-imprezy-03

Przebieg imprezy obserwował Bogusław Mamiński, niegdyś wicemistrz Europy i świata w biegu na 3000 m z przeszkodami, a obecnie organizator największej biegowej imprezy kraju – Biegnij Warszawo (4 października).

Oprawa półmaratonu była super. Myślę, że uczestnicy mogli się poczuć, jak podwójny VIP. W ubiegłym tygodniu byłem na półmaratonie w Rzymie i… ekipy z zagranicy mogłyby się od nas uczyć, bo w Warszawie było o niebo lepiej – ocenił.

Legenda polskiego sprintu Marian Woronin zauważył, że zlokalizowane w Parku Skaryszewskim miasteczko BMW Półmaratonu Praskiego podkreśliło walory tych terenów.

Wreszcie wykorzystany został potencjał rekreacyjny parku. Miasteczko biegowe, na czele ze strefą dzieci, przyciągało nie tylko uczestników półmaratonu, ale i zachęcało mieszkańców Pragi na spędzenie dnia na sportowo, na świeżym powietrzu – wspominał.

Dyrektor generalny BMW Półmaratonu Praskiego Sławomir Szczęsny, dziękując i gratulując wszystkim uczestnikom, zapowiedział, że meta kolejnej edycji również będzie znajdowała się w Parku Skaryszewskim.

Zapisy do BMW Półmaratonu Praskiego 2016 już trwają!

Medaliści kat. OPEN 2. BMW Półmaratonu Praskiego w Warszawie:

Mężczyźni

  1. Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecinek)1:03.52
  2. John Tanui (Kenia)1:05.47
  3. Emil Dobrowolski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża)1:08.16

Kobiety

  1. Gladys Jerotich Cheboi (Kenia)1:15.52
  2. Dorcus Chesang (Kenia)1:19.16
  3. Anna Łapińska (Warszawianka)1:23.03

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wrocław Maraton: zostało 15 dni i 600 wolnych numerów startowych
Następny wpis
5 patentów na udany start
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu