Czy znacie to uczucie kiedy ktoś wam bliski, wieczorem, po całym dniu napięć, stresów, wysiłku, rozmasuje delikatnymi ruchami obolały kark? Przywołajcie to uczucie przyjemności, ukojenia, spokoju, rozprężenia i błogości, rozchodzącej się niczym fala po całym ciele.

Teraz uświadomcie sobie, że od tej pory tę przyjemność możecie fundować sobie sami…

Wszystko to dzięki prostemu wynalazkowi amerykańskich naukowców, którzy na sztywnym trzonie osadzili ruchome pierścienie, wprawiane w ruch siłą własnych mięśni. The stick, bo to o nim mowa, popularnie nazywany kijkiem to uniwersalny przyrząd, z pomocą którego możecie zapewnić sobie minimum komfortu na jaki zasługują sfatygowane treningiem mięśnie.

Pojęcie automasażu jako środka przyspieszającego regenerację omawiane było dość obszernie w wielu publikacjach skierowanych do biegaczy, m.in. J.Skarżyński – Biegiem przez życie – str. 360. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny jest to element, nie mniej istotny od samego biegania czy też odnowy biologicznej.

Z pomocą kijka z powodzeniem możesz sam sobie wymasować:

 • podudzie (ścięgno Achillesa), łydkę oraz mięsień prostownik podudzia
 • udo – prostownik uda i przywodziciele uda, zginacz uda
 • mieśnie pośladkowe, mięśnie okolicy krzyżowo-lędźwiowej
 • kark, szyja, obręcz barkowa

Jak widać nie tylko nogi, ale niemal wszystkie partie mięśniowe są w zasięgu naszego kijka, a o jego skuteczności wypowiadają się prawdziwi fachowcy tej branży (dr Sławomir Marszałek):

Stosowanie Kijka Stick jest wartościowym uzupełnieniem, nowym sposobem zmniejszania ryzyka przeciążeń powstających podczas uprawiania biegania. Jego działanie ma wpływ na uruchomienie poszczególnych warstw tkanek miękkich. Wg najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu z Padwy nad tkankami mięśniowymi i powięziowymi, do właściwego funkcjonowania naszego układu mięśniowego niezbędne są niezachwiane ślizgi pomiędzy poszczególnymi warstwami tkanek miękkich (w tym szczególnie mięśni) [Stecco i wsp. 2006].

Mobilizacja mięśni poprzez Kijek stick umożliwia biomechaniczne uelastycznienie ich struktury. Ma to związek z uelastycznieniem wszechobecnej w naszym ciele tkanki powięziowej, której składowe w postaci omięsnej, namiętnej i śródmięsnej wnikają do naszych mięśni. Ich mobilizacja m.in. ma wpływ na poprawę ukrwienia (tym samym odżywienia), zmniejszenie aktywizacji receptorów bólowych (zmniejszenie reakcji bólowych) czy nawet poprawy funkcji mięśni.

Dlatego może on być istotnym elementem w autoterapii i w procesie odnowy biologicznej, pozwalającym na zmniejszenie powstającego po treningach, podwyższonego napięcia mięśniowo-powięziowego.

Na koniec warto przedstawić rodzaje kijków:

 • foot wheel – urządzenie do masażu stóp,
 • Trigger Wheel – pozwala rozluźnić mięśnie na całym ciele, także w delikatnych miejscach takich jak twarz czy szyji,
 • Travel Stick – najkrótszy z modeli. Niewielka długość ułatwia stosowanie podczas podróży,
 • Marathon Stick – bardzo elastyczny i delikatny w porównaniu z innymi modelami, co ułatwia masaż przy szczupłej budowie ciała. Polecany dla osób bardzo szczupłych i delikatnych. Nazwa może być troche myląca ponieważ dla maratończyka najlepsza wersja to sprinter, Model ten jednak jest przydatny do masażu wstępnego,
 • Posture Curve – urządzenie pomaga w likwidowaniu bólu spowodowanego rwą kulszową a także wszelkich innych dolegliwości pleców.
 • Sprinter Stick – model stworzony z myślą o zawodowych sportowcach jak i amatorach. Znacznie sztywniejszy od modelu marathon. Najczęściej kupowany model,
 • Stiff Stick – model bardzo sztywny, polecany osobom z masywną budową mięsni oraz lubiącym „głęboki” masaż. Jego długość ułatwia samodzielny masaż pleców,
 • Body Stick – jest elastyczny i delikatny w porównaniu z innymi modelami, co ułatwia masaż – dodatkowym atutem jest jego długość.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>