fbpx
Psychologia

Brak postępu w treningach – co robię źle?

Bieganie to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dla niektórych to dodatkowo spełnianie ambicji, pokonywanie własnych słabości i barier. Poprzez trening sportowy i osiąganie coraz lepszych rezultatów w zawodach budujemy poczucie własnej wartości, zadowolenia i spełnienia – to w takich przypadkach brak postępu w treningach staje się największym problemem.
brak postepu w treningach co robie zle 01

Bieganie to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dla niektórych to dodatkowo spełnianie ambicji, pokonywanie własnych słabości i barier. Poprzez trening sportowy i osiąganie coraz lepszych rezultatów w zawodach budujemy poczucie własnej wartości, zadowolenia i spełnienia – to w takich przypadkach brak postępu w treningach staje się największym problemem. Często łącząc pracę zawodową i wychowywanie dzieci z wykonywanym regularnym wysiłkiem sportowym, zaczynamy traktować go w pewnym momencie jako zabieg higieniczny!

Szybciej, więcej, mocniej

Większość biegaczy amatorów wykonując coraz cięższy trening, stara się osiągać jak najlepsze wyniki na zawodach. Jednak nie zawsze są zadowoleni ze swoich rezultatów. Mimo włożonego wysiłku, wielu wyrzeczeń, a nawet bólu, wyniki nie poprawiają się, bieganie staje się nużące, pojawiają się kontuzje. Dlaczego tak się dzieje? Na początku euforia, potem zniechęcenie. Jakie mogą być tego przyczyny, co robimy źle?

Początkowo rzucamy się w wir treningów, postęp w postaci wyników przychodzi szybko, ale z czasem ten sam wysiłek nie powoduje już poprawy rezultatów. Głównym ograniczeniem dla każdego biegacza amatora są… praca i rodzina! No właśnie! Żona/mąż narzeka: znów zawody, za długi ten trening, wolisz spotkania z kolegami z grupy biegowej niż z rodziną, zabraniam Ci wyjść na trening, albo rodzina albo bieganie, itd, itp. Cóż, trzeba opanować sztukę pogodzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych z treningami.

Brak postępu w treningach: podstawowe błędy

Zastanówmy się jakie podstawowe błędy może popełniać biegacz amator w swoim treningu, a które powodują brak poprawy wyników na zawodach? Według mnie można je pogrupować w następujące obszary:

  1. Zbyt duża/zbyt mała ilość kilometrów w tygodniu/miesiącu.
  2. Brak stopniowania wysiłku.
  3. Zła polityka startowa.
  4. Brak odnowy po wysiłku.
  5. Monotonia treningu – stosowanie małej ilości środków treningowych.
  6. Zbyt duża waga ciała.
  7. Zbyt intensywny trening.
  8. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka.
  9. Złe odżywianie.
  10. Zła mechanika biegania.
  11. Brak odpowiedniego przygotowania mięśniowego.
  12. Przemęczenie/przetrenowanie.

Stopniowanie intensywności treningu

Bardzo ważne jest, żeby intensywność treningu była stopniowana. Początkujący zawodnik powinien zaczynać swoją przygodę z bieganiem od marszobiegów lub krótkich biegów łączonych. Dodatkowo najpierw powinien przygotować swój aparat ruchu do zwiększonego wysiłku związanego z bieganiem (poprzez ćwiczenia siły ogólnej, siły biegowej, siły dynamicznej oraz rozciągania mięśni), a dopiero potem może wprowadzać większą ilość kilometrów oraz zakresy biegania.

Siła ogólna

Siła biegowa

Siła dynamiczna

Gimnastyka rozciągająca

Cykle treningowe

Planowanie zawodów

Kolejny poważny błąd powodujący brak postępu w treningach, to zła polityka startowa: brak określenia startów głównych, zbyt dużo startów w miesiącu a przede wszystkim bieganie tych samych dystansów co tydzień. Można startować co tydzień, traktując start w zawodach jako mocny trening, ale wtedy należy wykonywać odpowiednio łagodny trening w tygodniu. Ważne, żeby starty na dłuższych dystansach takich jak półmaraton i maraton były sporadyczne (półmaraton maksymalnie 1 raz w miesiącu a maraton tylko 2 razy w roku) ponieważ zbytnio obciążają organizm biegacza amatora.

Kształtowanie wytrzymałości polega na doprowadzaniu organizmu na treningach do takiego poziomu zmęczenia, aby doszło do zjawiska superkompensacji, czyli odbudowy z nadmiarem. A kolejnym błędem jest monotonia treningu: bieganie w jednym zakresie intensywności bez podziału na zakresy biegania.

Inne błędy biegaczy, równie ważne, bo wpływające na brak postępu w treningach i na końcowy wynik sportowy to: zbyt duża  masa ciała (każdy kilogram mniej to szybsze bieganie o około 1%); nieregularność treningów (np. tylko w weekendy!); słabe mięśnie posturalne, co może być przyczyną złej mechaniki biegu (zbytnie pochylenie, odchylenie, rotacje, tylne wahadło, sztywność, bieganie “z pięty”).

Czy można poprawić swoją wydolność, a co za tym idzie wyniki osiągane na zawodach?

Oczywiście, że tak! Trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad, które spowodują, że zawodnik uporządkuje swoje treningi oraz osiągnie zamierzone cele.

Planuj cele z głową!

Na początek biegacz musi odpowiedzieć sobie na pytanie co chce osiągnąć. Musi uwzględnić:

  • swój wiek,
  • wagę,
  • staż treningowy,
  • warunki wykonania treningu: jak do codziennych obowiązków (praca, dom, dzieci) wpasować trening (rano przed pracą czy wieczorem, gdy dzieci są na zajęciach dodatkowych),
  • odpoczynek po treningu (możliwości odnowy biologicznej),
  • poziom wyjściowy, możliwości Twojego organizmu,
  • cechy wolicjonalne,
  • oczekiwania.

Następny krok to określenie realnych możliwości wykonania treningu i wybranie środków ich realizacji:

  • cel na sezon (wynik, jaki chcesz osiągnąć),
  • ilości jednostek treningowych w tygodniu/miesiącu,
  • ilości przebiegniętych kilometrów w tygodniu/miesiącu,
  • wybranie startów głównych i treningowych,
  • wybranie planu treningowego (internet, trener).

Gdy już przeanalizowałeś sobie, co chcesz osiągnąć w bieganiu, określiłeś swoje realne możliwości wykonania treningu oraz wybrałeś środki ich realizacji, nie pozostaje nic innego jak zabrać się do treningu! I tu pojawia się pytanie: czy dasz radę sam, czy musisz poszukać odpowiedniego trenera, który poprowadzi Cię ku upragnionym wynikom? (więcej w artykule: “Trener nie tylko dla zawodowców”).

Znajdź swojego trenera!

Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że trener tylko kieruje i wspomaga, a całą pracę wykonujesz Ty sam! Twoje atuty to: talent do wysiłku (możliwości fizyczne organizmu), wola walki w codziennym treningu i na zawodach, systematyczność, zdrowy, racjonalny tryb życia, dobra technika i mądra taktyka biegu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czym zastąpić chleb? Zamienniki pieczywa
Następny wpis
Waga startowa dla początkujących biegaczy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu