Maria Jankowska zwycięża xDubai Spartan Race!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Rewelacyjna wiadomość z Dubaju! Polska zawodniczka Maria Jankowska wygrała tamtejszy Spartan Race.

10 listopada 2017 nad Zatoką Perską odbył się XDubai Spartan Race – ekstremalny, 30-kilometrowy, z 37 przeszkodami, w gorącym klimacie. Zawody wygrał Rosjanin Sergey Perelygin, a najlepszą kobietą okazała się reprezentantka Polski Maria Jankowska. Impreza została rozegrana w ramach inauguracji Mistrzostw Bliskiego Wschodu, w których brali udział czołowi zawodnicy biegów przeszkodowych z całego świata.

Zdaniem zwycięzcy w kategorii mężczyzn, trasa Spartan Race w Dubaju należy do jednej z najciekawszych na świecie, bo zawiera w sobie wszystko, co ekstremalni biegacze lubią najbardziej. Nic więc dziwnego, że Rosjanin nie pozostawił szans rywalom i w czasie 2:43.47 rozprawił się ze wszystkimi przeszkodami. Drugie miejsce wywalczył Norweg Hallyard Borsheim (2:59.03), a na najniższym stopniu podium uplasował się reprezentant Hiszpanii Marco Antonio Becerra Castro.

spartan-race-02

Polka Maria Jankowska zdominowała rywalizację kobiet, choć do zwycięstwa typowana była Serbka Ivana Kolaric. Faworytka prowadziła przez większą część trasy, jednak nie poradziła sobie z ostatnią przeszkodą i oddała prowadzenie Polce. Klasyfikacja pań wyglądała następująco:

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym
  1. Maria Jankowska 3:46.57 (POL)
  2. Ivana Kolaric 3:49.04 (SRB)
  3. Angelique Chetaneau 4:06.31 (FRA)

Wygrana w Dubaju to kolejne zwycięstwo naszej reprezentantki, jednak jest to pierwsze prestiżowe osiągnięcie na długim dystansie. Maria Jankowska wygrywała już zawody z cyklu XDubai Spartan Race i reprezentowała Polską podczas Spartan World Championship 2016 w USA (40 przeszkód na dystansie 24 km). Ze sportem związana jest od dzieciństwa, ale biegi z przeszkodami zagościły w jej życiu dopiero 2,5 roku temu. Główną motywacją do startu w pierwszych zawodach była ciekawość i chęć sprawdzenia swojej ogólnej sprawności. Bieganie i wytrzymałość zawsze były jej mocną stroną, nic więc dziwnego, że satysfakcjonujące wyniki przyszły niemalże od razu.

Spartan Race w Dubaju to wydarzenie, które przyciąga nie tylko sportowców, ale także publiczność. Wciąż rosnąca popularność tej dyscypliny wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości może się ona stać hitem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Patronat nad zawodami objęły władze Dubaju na czele z Ministerstwem Sportu, które wystąpiło w roli organizatorów imprezy. Celem imprez, takich jak xDubai Spartan Race jest również promocja turystycznych walorów regionu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę