fbpx
22PM Motywator poznan five

Poznań Five, czyli bieg na 5 km z gwiazdami

Wybitne postaci biegów długich będą uczestnikami biegu Poznań Five. Biegowi amatorzy będą mogli pobiec w tym samym biegu (a przy odrobinie wysiłku nawet spróbować pobiec szybciej) co np. mistrzyni świata w maratonie, rekordzistka Polski na tym dystansie czy polski maratończyk stulecia według PZLA. Poznań Five to jeden z biegów towarzyszących 22. Poznań Maratonu.

Wanda Panfil, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk, Andrzej Krzyścin — każde z tych 4 nazwisk na liście startowej w zasadzie dowolnego maratonu jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu budziłoby grozę wśród rywali. A to tylko część gwiazd, które staną na starcie Poznań Five, bo udział potwierdzili także maratończyk, olimpijczyk z Aten Michał Bartoszak czy olimpijka, wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy w sztafecie 4×400 m: Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Właśnie ta ostatnia zawodniczka jest wciąż czynną sportsmenką, którą mogliśmy w tym sezonie oglądać m.in. podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce w Budapeszcie. Obecnie jest już po sezonie, więc ma możliwość wzięcia udziału w biegu na nietypowym dla siebie dystansie.

22PM Motywator wyciszkiewicz

Na pewno 5 kilometrów to jest dystans, który może przebiec praktycznie każdy, nawet bez większego przygotowania. Sama podchodzę do tego startu rekreacyjnie. Na razie nie planuję biegać maratonu, a Poznań organizacyjnie bardzo wysoko stawia sobie poprzeczkę, więc wierzę, że też pod tym względem bieg będzie świetnie przygotowany. Ja bardzo Poznań kocham, uwielbiam bieganie po Poznaniu, więc z wielką chęcią do tej inicjatywy przystąpiłam. Zresztą, będą biegli również moi fizjoterapeuci, więc podjęłam się tego, żeby pobiec z nimi – mówi Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka.

3

Wśród gwiazd Poznań Five znalazły się również najszybsze polskie maratonki w historii. Start w biegu zapowiedziała m.in. mistrzyni świata w maratonie z Tokio z 1991 r. i zwyciężczyni maratonów w Bostonie, Londynie czy Nowym Jorku — Wanda Panfil. Obok niej pobiegnie również wciąż aktualna rekordzistka Polski w maratonie, zwyciężczyni maratonu w Londynie, ale także np. Maratonu Warszawskiego, Małgorzata Sobańska, która pochodzi ze stolicy Wielkopolski.

Foto Bartosz Jankowski

Czuję bardzo duży sentyment do Poznania, a w czasach swojej kariery sportowej nigdy nie biegałam tutaj maratonu. To były też takie czasy, że w Polsce nie opłacało nam się biegać, startowałam głównie za granicą. Jednak od kilku lat jestem gościem na maratonie w Poznaniu, mam związek sentymentalny z tą imprezą. Jestem przecież poznanianką z urodzenia, mieszkam pod Poznaniem, prawie całe życie spędziłam w tym mieście, więc kiedy otrzymałam zaproszenie od Łukasza Miadziołko, dyrektora Poznań Maratonu, to nie mogłam odmówić – opowiada Małgorzata Sobańska.

Ambitni amatorzy, którzy lubią rywalizację, będą mieli niepowtarzalną okazję do tego, by móc pochwalić się, że w tym samym biegu pokonali rekordzistkę Polski w maratonie. Aby tego dokonać trzeba będzie biec prawdopodobnie w tempie szybszym niż 6 minut na kilometr.

Nie udaje mi się trenować właściwie, wychodzę pobiegać może 1 raz w tygodniu, takie są w tej chwili moje możliwości czasowe, niestety. Dlatego w niedzielę po prostu przetruchtam z tyłu, myślę, że po około 6 minut na kilometr. Chcę przebiec te 5 kilometrów na spokojnie w komforcie. Życiówek nie zrobię, więc nie mam jakichś ambicji ścigania czy bicia rekordów (śmiech). To będzie bieg dla przyjemności – dodaje rekordzistka Polski w maratonie.

Foto Piotr Rychter 2

Wśród pozostałych gwiazd Poznań Five znajdziemy jeszcze np. Michała Bartoszaka — autora 5. w historii Polski wyniku w biegu na 5000 m (rekord życiowy 13:29,72) i uczestnika igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 r. (reprezentował Polskę w biegu maratońskim), Andrzeja Krzyścina, który wygrywał np. maraton w Austin czy Los Angeles, a dwukrotnie, w latach 2000 i 2003 tryumfował także w Poznaniu i przede wszystkim Jana Huruka — uznanego przez PZLA za polskiego maratończyka stulecia 1919-2019, który meldował się w czołówkach maratonu na mistrzostwach świata, czy takich imprez jak maraton w Londynie, Tokio, Berlinie czy Fukuoce.

Poznań Five to jeden z biegów towarzyszących 22. Poznań Maratonu. Biegacze rywalizujący na dystansie 5 kilometrów wyruszą na trasę w niedzielę 22 października o 9:15, czyli 15 minut po starcie maratończyków.

Kolekcja odziezy Maraton 2023
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
SOHO4171

22. Poznań Maraton — Kto powalczy o zwycięstwo?

Następne
prezentacja elity poznan fb

Oni powalczą o zwycięstwo w 22. Poznań Maratonie, a niektórzy także o Mistrzostwo Polski!

Powiązane artykuły