fbpx
Strefa kobiet

Kobiece aspekty ćwiczeń – lekka rozgrzewka cenniejsza od ciężkich ćwiczeń

Obserwowanie mężczyzn na siłowni to czasem bardzo ciekawa sprawa. Dźwiganie wielkich ciężarów, bez rozgrzewki. Trening jedynie górnej części ciała, najczęściej bicepsów i klatki...
kobiece aspekty cwiczen lekka rozgrzewka cenniejsza od ciezkich cwiczen 0120150410 0002

Obserwowanie mężczyzn na siłowni to czasem bardzo ciekawa sprawa. Dźwiganie wielkich ciężarów, bez rozgrzewki. Trening jedynie górnej części ciała, najczęściej bicepsów i klatki piersiowej. Trenujące kobiety zazwyczaj podchodzą do tematu inaczej. Stawiają na trening ogólnorozwojowy, ćwiczenia aerobowe. Wynika to z lęku przed rozrostem mięśni oraz chęcią utraty wagi. Która opcja jest lepsza?

Organizm kobiety to nie zabawka

Każdy, kto żyje w świecie sportu, ciągle uczy się i dowiaduje czegoś nowego. Na przykład ciekawostki, że kobiece mięśnie nie będą się rozrastały tak, jak męskie. Kobiety na serio nie mają szans wyglądać jak Arnold Schwarzenegger. Tym samym wszystkie panie, unikające na siłowni hantli jak ognia, mogą odetchnąć z ulgą. Nie zmienia to faktu, że niewłaściwe podnoszenie sztangi, czy też wymachiwanie ciężarkami nie tylko nic nie da, ale może zaszkodzić. O kontuzję bardzo łatwo, gorzej z wracaniem do formy. Panie (ale i panowie!) mają tendencję do niepoprawnego wykonywania ćwiczeń, a tym samym obciążania kręgosłupa i nadwyrężania mięśni.

A tymczasem biegaczka…

No właśnie. Przede wszystkim każda biegaczka powinna wiedzieć, że samo bieganie nie wystarczy i potrzebna jest delikatna rozgrzewka oraz ćwiczenia, które wzmocnią organizm. Bieganie to naprawdę obciążający sport. Zmęczone ciało potrzebuje naszego wsparcia, żeby treningi biegowe działały na naszą korzyść, a nie odwrotnie. Na co więc kobiety powinny zwrócić uwagę?

Rozciąganie, czyli stretching

Absolutna podstawa. Każda kobieta uprawiająca sport, a tym bardziej biegaczka, powinna się rozciągać. Zarówno przed treningiem, jak i po. Barbara Galloway, podobnie jak jej mąż, uważa, że rozciąganie przed biegiem nie jest potrzebne. Być może ta doświadczona zawodniczka ma rację, ale prawda jest taka, że ćwiczenia nie zaszkodzą, a mogą zapobiec ewentualnym kontuzjom.

Trudno przecenić rolę stretchingu. Rozluźnia spięte mięśnie, pozwala im lepiej pracować, a także szybciej się regenerować. Dobrze rozciągnięta biegaczka będzie robiła postępy w treningach i sukcesywnie polepszała wyniki. Nie straszne jej bieganie w złych warunkach atmosferycznych!

kobiece-aspekty-cwiczen-lekka-rozgrzewka-cenniejsza-od-ciezkich-cwiczen-0120150410-0003

Rozciągać można się samodzielnie w domu. Jeżeli jednak macie obawy, że coś sobie naciągnięcie, najprostszą metodą jest zapisanie się na pilates lub stretching. Każdy klub ma w swojej ofercie takie zajęcia, kilka razy w tygodniu.

Rozgrzewka przed bieganiem

Delikatna, niemalże relaksująca rozgrzewka, przyda się przed każdym treningiem, a zwłaszcza porannym, kiedy ciało jest jeszcze „zaspane”. Do najlepszych i sprawdzonych metod należą:

  • Kilkuminutowy marsz. Najpierw spokojny, następnie coraz szybszy, intensywniejszy.
  • Delikatne, niezbyt gwałtowne wymachy nóg.
  • Rotacje kręgosłupa poprzez powolny skłon tułowia w dół.
  • Krążenie barków i ramion – również powolne, niegwałtowne!

Takie zabiegi wykonywane przez pięć, dziesięć minut są niejako „wstępem” do biegu i sprawiają, że trening nie jest szokiem dla kończyn.

Rola rozgrzewki ma więc kluczowe znaczenie. Dlaczego?

  • Pobudza układ nerwowo-mięśniowy
  • Pobudza krążenie
  • Przygotowuje organizm do wysiłku
  • Zmniejsza ryzyko kontuzji
  • Pomaga wzmacniać wybrane partie mięśniowe poprzez wprowadzenie rozmaitych ćwiczeń.

A co poza rozgrzewką? Ćwiczenia

Jest bardzo wiele ćwiczeń, które przygotowują do biegu i wzmacniają ciało. Należą do nich na przykład tak zwane skipy. Oto kilka przykładów:

  • Odrywaj stopy od powierzchni,  jednocześnie podciągając kolana w kierunku klatki piersiowej, naprzemiennie lewą i prawą nogą (skip A)
  • Podnoś kolana w kierunku klatki piersiowej i wyrzucaj nogi przed siebie, na wysokość pasa biodrowego (skip B)
  • Unoś nogi do tyłu, aby kopać pośladki (skip C).

Ćwiczenia możesz wykonywać naprzemiennie, niekoniecznie tuż przed biegiem.

Ćwiczenia siłowe

kobiece-aspekty-cwiczen-lekka-rozgrzewka-cenniejsza-od-ciezkich-cwiczen-0120150410-0001

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie wcale nie muszą być ciężkie. Wybierz takie, które nie obciążają kręgosłupa i sprzyjają rozciąganiu. Należą do nich m.in.:

  • Ćwiczenia na piłce pilates
  • Przysiady i wykroki
  • Pompki (mogą być tzw. damskie)
  • Deska, czyli inaczej plank
  • Tradycyjne brzuszki

Podane ćwiczenia wzmacniają partie mięśniowe najważniejsze dla biegaczki. Pozwalają utrzymać prawidłową postawę i poprawiać wyniki. Lekka rozgrzewka to doskonała metoda na trzymanie formy!


Jeff Galloway, Bieganie metodą Gallowaya. Ciesz się dobrym zdrowiem i doskonałą formą!, Łódź 2011.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Trening z piłkami lekarskimi – przyjemna ósemka
Następny wpis
W zdrowym ciele, zdrowy mózg!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu