fbpx
Sprawność

Trening z piłkami lekarskimi – przyjemna ósemka

W przygotowaniu organizmu do pokonywania długich dystansów liczy się wiele elementów. Nie należy nastawiać się tylko na trening biegowy, który ma za zadanie wzmocnić wytrzymałość, poprawić...
trening z pilkami lekarskimi przyjemna osemka

W przygotowaniu organizmu do pokonywania długich dystansów liczy się wiele elementów. Nie należy nastawiać się tylko na trening biegowy, który ma za zadanie wzmocnić wytrzymałość, poprawić szybkość i nauczyć odpowiedniej techniki. Powinniśmy zwrócić również uwagę na poprawę koordynacji ruchowej, stabilizacji oraz wytrzymałości siłowej.

Doskonałym sposobem na to są ćwiczenia z piłkami lekarskimi, które urozmaicają trening biegowy. Jest to uzupełnienie przygotowań do startów i ma pomóc wzmocnić mięśnie brzucha, grzbietu, ramion i nóg. Poprawia też siłę eksplozywną, która jest potrzebna do wykonywania  dynamicznych ruchów, gwałtownych zwrotów ciała również skoków, jak też zmian kierunku ruchu i gwałtownych zatrzymań. Chodzi o to, aby mięśnie przyzwyczaiły się do rozwijania maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń z piłkami lekarskimi musimy odpowiednio się rozgrzać. Tak więc należy zacząć od swobodnego truchtu 10-15 minutowego. Następnie przejść do rozgrzewki statycznej i dynamicznej, która powinna trwać w sumie około 15 minut. Składają się na nią skłony, skrętoskłony, rozciągania wszystkich partii ciała, oraz wymachy rak i nóg w biegu. Dla lepszego rozgrzania mięśni można dołączyć różne rodzaje skipów stosowanych w treningach biegowych.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy dobrać się w pary, zwracając uwagę na to, żeby obydwie osoby dysponowały podobną siłą. Ma to znaczenie przy dobraniu piłki o odpowiedniej wadze dla obydwojga ćwiczących ze sobą osób. Jeśli jest ona zbyt ciężka, to będzie to utrudniać poprawne technicznie wykonanie poszczególnych elementów.

Opis ćwiczeń

  • Ćwiczący są ustawieni naprzeciwko siebie w odległości od 3 do 5 metrów. Jedna osoba stoi trzymając piłkę w rękach. Druga klęczy na podłożu z wyprostowanymi plecami. Następnie pierwsza puszcza piłkę po ziemi do partnera, który chwyta ją i wyrzuca  do przodu jak najwyżej. Następnie opada na ręce i podnosi się znów na kolana do pionu. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

  • Ćwiczący są ustawieni naprzeciwko siebie w odległości od 3 do 5 metrów. Jedna osoba stoi trzymając piłkę w rękach. Druga klęczy na podłożu z wyciągniętymi w górę rękoma. Następnie pierwsza rzuca piłkę do partnera, który chwyta ją w górze odchylając się jak najmocniej do tyłu i natychmiast odrzuca ją z powrotem. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

  • Osoba z piłką ustawia się za tą, która w pozycji klęczącej znajduje się około 2-3 metrów od niej. Klęczący z wyciągniętymi rękoma robi skręt tułowia w kierunku partnera, a ten rzuca mu piłkę. Po chwyceniu jej, robi skręt w drugą stronę odrzucając piłkę z powrotem. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

  • Ćwiczący są ustawieni naprzeciwko siebie w odległości od 3 do 5 metrów. Jedna osoba stoi trzymając piłkę w rękach. Druga siada z wyprostowanymi przed siebie nogami. Następnie pierwsza rzuca piłkę do partnera, który chwyta ją w górze i z wyprostowanymi rękoma odchyla się do tyłu, tak żeby dotknąć plecami podłoża. Następnie wraca do siadu wyrzucając przy tym piłkę do partnera. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

  • Ćwiczący są ustawieni naprzeciwko siebie w odległości od 3 do 5 metrów. Jedna osoba stoi, trzymając piłkę w rękach. Druga siada, trzymając nogi na podłożem. Następnie pierwsza rzuca piłkę do partnera w okolice jego klatki piersiowej. Siedzący chwyta piłkę i odrzuca ją z powrotem. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

  • Ćwiczący są ustawieni naprzeciwko siebie w odległości od 2 do 3 metrów. Jedna osoba stoi trzymając piłkę w rękach. Druga kładzie się na brzuchu. Unosi ręce przed siebie, a nogi w  górę. Następnie pierwsza rzuca piłkę do partnera, który chwyta ją, a po złapaniu odwodzi ręce z piłką za głowę i odrzuca z powrotem do stojącego. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

  • Ćwiczący są ustawieni naprzeciwko siebie w odległości od 3 do 5 metrów. Jedna osoba stoi trzymając piłkę w rękach. Druga siada trzymając nogi na podłożem, a obydwie ręce po jednej swojej stronie. Następnie pierwsza rzuca piłkę do partnera w bok (tam gdzie są ręce), a ten po chwycie odrzuca ją z powrotem. Następnie stojący rzuca piłkę na drugą stronę chwytającego i tak na przemian. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

  • Jedna osoba leży na brzuchu. Druga stoi nad nią okrakiem i kładzie piłkę przed leżącym, który chwyta ją i stara się wyrzucić wysoko w górę. Przy wyrzucie należy pamiętać, aby unosić obydwie nogi nad podłożem. Stojący asekuruje lot piłki, aby nie spadła ona na ćwiczącego. Chwyta ją i znów kładzie na podłożu. Po 20 powtórzeniach następuje zmiana ćwiczących.

Należy wykonać 3-4 serie wszystkich ćwiczeń co najmniej raz w tygodniu.

Filmy pochodzą z przeprowadzonego treningu przez Wojciecha Kopeć.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Moja rozgrzewka – sposób Wojciecha Kopcia
Następny wpis
Kobiece aspekty ćwiczeń - lekka rozgrzewka cenniejsza od ciężkich ćwiczeń

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu