Bieganie a ćwiczenia na siłowni – poradnia biegacza

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

W dzisiejszym pytaniu do PORADNI BIEGACZA o poradę prosi Michał, który chce znać szereg odpowiedzi na pytania, jakie mu się urodziły w wyniku biegania. Zatem odpowiadamy.

Witam serdecznie Moja przygoda z bieganiem zaczęła się rok temu i trwa do dzisiaj. Dzięki temu schudłem 11 kg. Obecnie ważę 70 kg przy wzroście 175 cm. Od lutego będę chciał poszerzyć swe zamiłowania sportowe, dodatkowo o siłownie. Chciałbym wyrzeźbić swoją sylwetkę, uwidocznić mięśnie, przy jednoczesnym niezaniedbywaniu biegania. Biegam 2, 3 x w tygodniu po około 30 minut. Jak na razie nie stosowałem jeszcze treningu interwałowego. Proszę o pomoc w odpowiedzi na nurtujące mnie pytania:

1/ Czy stosowanie interwałów podczas wysiłku biegowego jest korzystne dla budowania mięśni (wyrzeźbienia sylwetki), czy da się to pogodzić z treningiem na siłowni?

Rzeźbę mięśni osiąga się poprzez trening wytrzymałościowy odpowiednio wsparty dietą czyli redukcją tkanki tłuszczowej. Interwały wywołują między innymi efekt after burn – czyli zwiększone spalanie tłuszczu po treningu. Trening siłowy ukierunkowany na „rzeźbę” i interwały biegowe stanowią świetny duet – oczywiście przy odpowiednio zaplanowanym treningu – uwzględniającym nie tylko obciążenia ale i regenerację powysiłkową.

2/ Jaka powinna być prawidłowa kolejność treningów, tzn czy jednego dnia bieganie, a następnego siłownia, czy też na odwrót ?

Dowolność treningowa zależy od Twoich indywidualnych możliwości i stopnia wytrenowania – przy tak krótkich treningach biegowych, które wykonujesz nie ma przeciwwskazań aby rano biegać w strefie tlenowej a po południu przerzucić troszkę „żeliwa”. Jednak gdy w planie masz ciężki bieg interwałowy – zaleca się abyś tego dnia już nie męczył się z siłownią.

3/ Jak powinna wyglądać dieta osoby biegającej i jednocześnie ćwiczącej na siłowni?

Kiedy jesteś na tzw. treningu ukierunkowanym na rzeźbę bilans energetyczny powinien kończyć się w każdym tygodniu „minusem”  (więcej wydanej energii na wysiłku niż przyjętej w pokarmie). Głównie ograniczyłbym węglowodany i skupił się na prawidłowej dawce mikro i makro elementów. Nie polecam robienia ciężkiego treningu interwałowego na „pusty żołądek”. Zjedz kanapkę z dżemem popij słodką herbatą i tak zaopatrzony wyjdź na trening.

4/ Czy mój charakter biegania, tzn 2, 3 razy w tyg. po około 30 minut jest ok w stosunku do treningu na siłowni?

Uważam, że jest to trening bardzo delikatny i z biegiem czasu spokojnie możesz biegać do godziny a raz w tygodniu aplikować sobie biegi do 90 minut. Niestety wielu ludzi chodzących na siłownię chodzi tylko po to aby się „napakowac” a zapominają jak ważną rolę w treningu siłowym odgrywa wysiłek tlenowy (aerobowy).

5/ Czy posiadacie Państwo jakieś plany treningowe dla osoby biegającej i jednocześnie ćwiczącej na siłowni? Jeśli tak to byłbym wdzięczny.

Takie plany przygotowaliśmy dla Fundacji Maraton Warszawski – znajdziesz je na ich stronie.

6/ Czy inne dyscypliny sportowe, takie jak pływanie, rower, łyżwy mogą być częścią tego tandemu czyli biegania siłowni?

Jasne! Im szerszą paletę treningu tlenowego sobie aplikujesz tym bardziej wysportowanym miłośnikiem sportu będziesz. Ciało potrzebuje różnorodności – to podstawa do zapewnienia ciągłego rozwoju.

W głównej mierze poprzez bieganie schudłem 11 kg i bardziej chudnąć już nie chcę. Pragnę nadal się cieszyć bieganiem, a przez dodatkową siłę woli, motywację, cierpliwość osiągnąć cel jakim jest wyrzeźbienie swej sylwetki. Bardzo proszę o cenne wskazówki.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na wszystkie nurtujące Cię pytania.