📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Poradnia biegacza

Bieganie a ćwiczenia na siłowni – poradnia biegacza

W dzisiejszym pytaniu do PORADNI BIEGACZA o poradę prosi Michał, który chce znać szerego odpowiedzi na pytania, jakie mu się urodziły w wyniku biegania. Zatem odpowiadamy.
bieganie a cwiczenia na silowni poradnia biegacza

W dzisiejszym pytaniu do PORADNI BIEGACZA o poradę prosi Michał, który chce znać szereg odpowiedzi na pytania, jakie mu się urodziły w wyniku biegania. Zatem odpowiadamy.

Witam serdecznie Moja przygoda z bieganiem zaczęła się rok temu i trwa do dzisiaj. Dzięki temu schudłem 11 kg. Obecnie ważę 70 kg przy wzroście 175 cm. Od lutego będę chciał poszerzyć swe zamiłowania sportowe, dodatkowo o siłownie. Chciałbym wyrzeźbić swoją sylwetkę, uwidocznić mięśnie, przy jednoczesnym niezaniedbywaniu biegania. Biegam 2, 3 x w tygodniu po około 30 minut. Jak na razie nie stosowałem jeszcze treningu interwałowego. Proszę o pomoc w odpowiedzi na nurtujące mnie pytania:

1/ Czy stosowanie interwałów podczas wysiłku biegowego jest korzystne dla budowania mięśni (wyrzeźbienia sylwetki), czy da się to pogodzić z treningiem na siłowni?

Rzeźbę mięśni osiąga się poprzez trening wytrzymałościowy odpowiednio wsparty dietą czyli redukcją tkanki tłuszczowej. Interwały wywołują między innymi efekt after burn – czyli zwiększone spalanie tłuszczu po treningu. Trening siłowy ukierunkowany na „rzeźbę” i interwały biegowe stanowią świetny duet – oczywiście przy odpowiednio zaplanowanym treningu – uwzględniającym nie tylko obciążenia ale i regenerację powysiłkową.

2/ Jaka powinna być prawidłowa kolejność treningów, tzn czy jednego dnia bieganie, a następnego siłownia, czy też na odwrót ?

Dowolność treningowa zależy od Twoich indywidualnych możliwości i stopnia wytrenowania – przy tak krótkich treningach biegowych, które wykonujesz nie ma przeciwwskazań aby rano biegać w strefie tlenowej a po południu przerzucić troszkę „żeliwa”. Jednak gdy w planie masz ciężki bieg interwałowy – zaleca się abyś tego dnia już nie męczył się z siłownią.

3/ Jak powinna wyglądać dieta osoby biegającej i jednocześnie ćwiczącej na siłowni?

Kiedy jesteś na tzw. treningu ukierunkowanym na rzeźbę bilans energetyczny powinien kończyć się w każdym tygodniu „minusem”  (więcej wydanej energii na wysiłku niż przyjętej w pokarmie). Głównie ograniczyłbym węglowodany i skupił się na prawidłowej dawce mikro i makro elementów. Nie polecam robienia ciężkiego treningu interwałowego na „pusty żołądek”. Zjedz kanapkę z dżemem popij słodką herbatą i tak zaopatrzony wyjdź na trening.

4/ Czy mój charakter biegania, tzn 2, 3 razy w tyg. po około 30 minut jest ok w stosunku do treningu na siłowni?

Uważam, że jest to trening bardzo delikatny i z biegiem czasu spokojnie możesz biegać do godziny a raz w tygodniu aplikować sobie biegi do 90 minut. Niestety wielu ludzi chodzących na siłownię chodzi tylko po to aby się „napakowac” a zapominają jak ważną rolę w treningu siłowym odgrywa wysiłek tlenowy (aerobowy).

5/ Czy posiadacie Państwo jakieś plany treningowe dla osoby biegającej i jednocześnie ćwiczącej na siłowni? Jeśli tak to byłbym wdzięczny.

Takie plany przygotowaliśmy dla Fundacji Maraton Warszawski – znajdziesz je na ich stronie.

6/ Czy inne dyscypliny sportowe, takie jak pływanie, rower, łyżwy mogą być częścią tego tandemu czyli biegania siłowni?

Jasne! Im szerszą paletę treningu tlenowego sobie aplikujesz tym bardziej wysportowanym miłośnikiem sportu będziesz. Ciało potrzebuje różnorodności – to podstawa do zapewnienia ciągłego rozwoju.

W głównej mierze poprzez bieganie schudłem 11 kg i bardziej chudnąć już nie chcę. Pragnę nadal się cieszyć bieganiem, a przez dodatkową siłę woli, motywację, cierpliwość osiągnąć cel jakim jest wyrzeźbienie swej sylwetki. Bardzo proszę o cenne wskazówki.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
VO2max - zwykły wskaźnik i jego niezwykłe możliwości - część praktyczna
Następny wpis
Wielka wyprzedaż Nessi
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.