fbpx
Plan treningowy pod After Burn - klucz do szybkiego odchudzania dla każdego

Plan treningowy pod After Burn – klucz do szybkiego odchudzania dla każdego

Plan treningowy pod after burn ma na celu przyspieszenie metabolizmu. Znajdziesz tu jego przykłady i omówienie treningu.

Masz pytania dotyczące tego planu? Kliknij banner i dołącz do naszej grupy na Facebooku: Bieganie – plany treningowe.

plany-treningowe-banner

Przykładowo 10-15 minut truchtu plus 3-4 minuty ćwiczeń ogólnorozwojowych (krążenia ramion, przeplatanka bokiem, pajacyki itp.) oraz 3-5 minutowym stretchingiem (głównie mięśni nóg – więcej przeczytasz o tym tutaj – stretching). W celu bezpiecznego wdrożenia do typowego treningu interwałowego nastawionego na maksymalne spalanie tłuszczu należy przejść przez dwie zasadnicze fazy:

  • Wprowadzenie do treningu interwałowego
  • Ukierunkowanie interwałowe na specyfikę After Burn
Dopiero po pokonaniu powyższych faz możemy wejść w ostateczną fazę 3:
  • Trening interwałowy nastawiony na maksymalizację efektu After Burn

Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, który jeszcze nie miał do czynienia z interwałami kładącymi nacisk na wysokie zakwaszenie organizmu, to warto abyś skorzystał z poniższych wskazówek.

Plan treningowy pod AFTER BURN – Faza 1 – wprowadzenie do treningu interwałowego:

Wprowadzenie do treningu interwałowego, ma za zadanie w prawidłowy i pożądany przez nas efekt wdrożyć organizm do wyższych intensywności, które są nam obce. Dlatego faza 1 nadaję się również dla osób, które na wskutek przerwy w treningach lub cyklu treningowego odzwyczaiły się od tego typu bodźców. Dzięki niej zapobiegniemy zbędnemu pieczeniu w płucach, możliwym kaszlu i potwornych zakwasach.

Element ten składa się z 3-4 treningów o określonej intensywności i czasie trwania. Trening interwałowy możemy powtórzyć raz na 4 dni (np. zrobiliśmy interwał w poniedziałek, to możemy go ponownie wykonać w czwartek).

Na tym etapie biegacz, osoba pragnąca schudnąć powinna wykonać trening interwałowy składający się z szybkiego odcinka bieganego przez 30 sekund, po którym następuje 100 sek. przerwy w marszu. Czynność tą powtarzamy 6-cio krotnie. Profesjonalny zapis tego treningu wygląda następująco:

  • 6×30 sek./100 sek. przerwy w marszu

Gdzie: 6x – ilość powtórzeń,30 sek. – czas trwania szybkiego odcinka wyrażony w sekundach, /100 sek. przerwy w marszu – długość przerwy w marszu wyrażona w sekundach, która następuję po szybkim odcinku.

Po zakończeniu przerwy w marszu ponownie biegniemy szybki 30 sekundowy odcinek, itd…

Intensywność szybkiego odcinka powinna wynieść ok. 82%-85% naszych możliwości. Przerwa powinna być na tyle spokojna abyśmy „ochłonęli” i wyregulowali oddech (żeby się uspokoił). Pamiętaj, szybki odcinek nie może być rozpoczęty dynamicznym zrywem. Ma to na celu uchronić biegacza przed niechcianym urazem. Dlatego zaleca się aby pierwsze 5-8 kroków były tzw. rozpędowymi.

Odchudzanie z efektem AFTER BURN – spal 500 kalorii w 10 minut!

Plan treningowy pod AFTER BURN – Faza 2 – ukierunkowanie interwałowe na specyfikę After Burn:

Do ukierunkowania interwałowego na specyfikę After Burn przystąpimy dopiero po zrealizowaniu wprowadzenia interwałowego. W fazie 2 następuje zwiększenie intensywności bieganego odcinka oraz skróceniu zostaje poddany czas przerwy/odpoczynku. Liczba powtórzeń zostaje taka sama. Podobnie jest z powtarzalnością tego rodzaju treningu. Nie powinniśmy go stosować częściej niż raz na 4 dni.Tym razem trening będzie wyglądał tak:

  • 6×30 sek./90 sek. przerwy w marszu
  • Intensywność szybkiego odcinka powinna być nie większa niż 86% – 90% naszej „mocy”.

W tej fazie charakterystyczne jest to, że organizm „łyknie” wyższego poziomu zakwaszenia. Jednak nie będzie ono na tyle wysokie, aby spowodować u biegacza jakieś dysfunkcje życiowe (np. trudność z pokonywaniem schodów, jeżeli mieliście duże zakwasy to doskonale wiecie o co chodzi). W sposób naturalny wzrośnie też pojemność kwasowo -mlekowa organizmu, co jest kluczem do optymalizacji efektu After Burn.

Plan treningowy pod AFTER BURN – Faza 3 – Trening interwałowy nastawiony na maksymalizację efektu After Burn

Mamy już za sobą dwie fazy. Jest to moment, w którym możemy przystąpić do finalnego etapu treningu. Tu zaczyna się prawdziwe kształtowanie charakterów i ciężka praca, która przynosi rewelacyjne korzyści dla naszego organizmu. Nie dość, że znacznie szybciej spalamy „tłuszcz” to równolegle polepsza się nasza kondycja, poprawia się libido, wszelkie depresje idą w zapomnienie.

Trening interwałowy charakterystyczny dla tego etapu możemy stosować nie częściej niż raz na 4 dni i powinniśmy go powtórzyć nie więcej niż 6-8 razy. Stąd też w fazie 3 zostaje skrócona ilość powtórzeń do 5, przy jednoczesnym wydłużeniu szybkiego odcinka do 45 sek. oraz wzroście jego intensywności do poziomu 91%-94% naszych możliwości. Przerwa pomiędzy kolejnymi odcinkami zostaje skrócona do 75 sekund! Trening wygląda tak:

  • 5×30 sek./75 sek. przerwy w marszu
  • Tutaj nie ma już czasu na spokojne wyregulowanie oddechu. Podczas interwału dobitnie da się odczuć narastające zmęczenie i rosnące zakwaszenie organizmu. Właśnie w taki sposób osiągniesz najlepszy efekt After Burn.

Wcześniejsze fazy pozwolą Ci na to, że tu będziesz mógł osiągnąć wyższy, bezpieczny poziom nagromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach, przy czym na następny dzień nie poczujesz mocnych zakwasów.

Kiedy fazę 3 wykonamy 6-8 krotnie to powinniśmy zrobić przerwę od treningu interwałowego trwającą trzy tygodnie. W celu odzwyczajenia się od bodźca (oczywiście niecałkowitego bowiem trening zostaje w tzw. pamięci mięśniowej). Po przerwie możemy przejść na interwał dla średniozaawansowanych.

Każda faza trwa 4 tygodnie, a przerwa pomiędzy nimi od tygodnia do dwóch.

Legenda:

  • 8 x 35s/90s marsz/trucht – oznacza – 8 x 35 sekund – każdy raz rozdzielony przerwą wypoczynkową trwającą 90 sekund w marszu lub truchcie.
  • 1 – inten 82-85 – oznacza – faza 1 – intensywność w granicach od 82% do 85%

Początkujący

FazaPoczątkujący
1 – inten 82-856 x 30s/100s marsz
2 – inten 86-906 x 30s/90s marsz
3 – inten 91-935 x 45s/75s marsz
Przerwa3 tygodnie

Średniozaawansowani

FazaŚredniozaawansowani
1 – inten 82-858 x 35s/90s marsz/trucht
2 – inten 86-907 x 40s/90s trucht
3 – inten 91-946 x 45s/70s trucht
Przerwa3 tygodnie

Zaawansowani

FazaZaawansowani
1 – inten 85-9010 x 35s/90s trucht
2 – inten 90-928 x 40s/80s trucht
3 – inten 93-956 x 45s/70s trucht
Przerwa3-4 tygodnie

Chcesz ten plan i jego kolejne części w pliku .pdf? ⤵️

mianiatura plany
Razem
2
Shares

(2) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
2013 pokaz puma

PUMA FOREVER FASTER - sezon 2014

Następne
plany treningowe dla urlopowiczow biegajacych 20 min 01

Plany treningowe dla urlopowiczów - biegających 20 min

Powiązane artykuły

w 80 dni do maratonu 3 30 2 i 3 treningi w tygodniu
Czytaj dalej

W 80 dni do maratonu – 3:30 – 3 i 4 treningi w tygodniu

Jeżeli chciałbyś wyśrubować życiówkę do poziomu 3h30min to poniższy plan jest z pewnością dla Ciebie. Zachęcam do skorzystania z planu osoby, które regularnie biegają trzy lub cztery razy w tygodniu, a dwa mocniejsze akcenty w ciągu siedmiu dni nie robią na ich organizmie większego wrażenia.
maraton 20 tyg 3h 40min
Czytaj dalej

Maraton 20 tyg – 3h 40min

Celowałeś w 3:40:00 i zabrakło Ci 5-8 minut do osiągnięcia celu? Nie martw się. Świat nie kończy się na ostatnio pokonanym maratonie. Weź głęboki oddech i przygotuj się ponownie do startu. Tym razem masz już większe biegowe doświadczenie i nowy plan w kieszeni.
plan treningowy okladka 330
Czytaj dalej

Plan treningowy – maraton w 3h30min

Ten plan przygotowaliśmy dla osób, które mają możliwość treningu 3-4 razy w tygodniu i przede wszystkim są już aktywne biegowo (systematycznie biegają). Dla biegaczy nie mających problemu z wybieganiami i szybszymi treningami ciągłymi (nie wypluwając przy tym płuc) - powinniście spokojnie zrealizować powyższy plan treningowy.
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model