Odchudzanie z efektem AFTER BURN – spal 500 kalorii w 10 minut!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Dobrze wykonany 10 minutowy interwał spali więcej kalorii niż 40 minutowe wybieganie. Swobodny bieg nie jest tak efektywny jak interwał o wysokiej intensywności. Szybkie, męczące biegi angażują w większym stopniu aparat ruchu (min. mięśnie) i układ krążeniowo-oddechowy, tym samym są dużo bardziej wydajne jeżeli chodzi o zużywanie energii (spalanie kalorii).

Dobrze wykonany 10 minutowy interwał spali więcej kalorii niż 40 minutowe wybieganie. Swobodny bieg nie jest tak efektywny jak interwał o wysokiej intensywności. Szybkie, męczące biegi angażują w większym stopniu aparat ruchu (m.in mięśnie) i układ krążeniowo-oddechowy, tym samym są dużo bardziej wydajne jeżeli chodzi o zużywanie energii (spalanie kalorii). Oczywiście z treningiem interwałowym nie można przesadzać, nie jest to również trening dla każdego biegacza.

Nie ma efektu AFTERN BURN  bez interwału!

Kluczem do wzmożonego efektu AFTER BURN jest jakość wykonywanego przez nas interwału. Czym jest on bardziej intensywny, a wiec lepszy jakościowo tym więcej spalimy kalorii. Efekt  AFTER BURN składa się z trzech czynników:

  • Spalone kalorie podczas wysiłku tlenowego. W interwale będzie to bieg aż do granicy progu przemian beztlenowych AT (anaerobic threshold), czyli moment w którym się rozpędzamy (ale jeszcze nie przekraczamy progu przemian beztlenowych AT) oraz przerwa w truchcie pomiędzy kolejnymi szybszymi odcinkami.
  • Spalone kalorie podczas treningu. Na wskutek intensywnego interwału  organizm nie jest w stanie na bieżąco pokryć w pełni zapotrzebowanie pracujących mięśni na tlen. Dlatego ciało zaciąga tzw. dług tlenowy, który „spłaci” po zakończeniu treningu z nadwyżki tlenowej (po zakończeniu wysiłku organizm będzie pobierał więcej tlenu niż odpoczywające mięśnie potrzebują). Z tej nadwyżki przywróci biegacza do stanu równowagi (odbuduje siły itp.).
  • Stopień zakwaszenia organizmu. Kwas mlekowy powstały podczas intensywnego interwału upośledza gospodarkę energetyczną organizmu, tym samym blokuje pozyskiwanie energii z ATP. Dzięki temu powstaje tzw. dług energetyczny, który jest rekompensowany w fazie odpoczynku po zakończonym treningu.

Plan treningowy pod After Burn – klucz do szybkiego odchudzania dla każdego

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

W kolejnym artykule zaprezentujemy przykładowy trening interwałowy w zależności od poziomu wytrenowania.