fbpx
sportowe suplementy dla biegaczy 01

Sportowe suplementy dla biegaczy

Idealny suplement w sportach siłowo-wytrzymałościowych? To pytanie zadaje sobie większość osób zaczynająca swoją przygodę ze sportem lub mająca już pewne doświadczenie….

Idealny suplement w sportach siłowo-wytrzymałościowych? To pytanie zadaje sobie większość osób zaczynająca swoją przygodę ze sportem lub mająca już pewne doświadczenie. 

Pracując wiele lat w branży żywienia i suplementacji, oraz mając doświadczenie w pracy z osobami aktywnymi fizyczne, spotykam się często z pytaniami:

 • Co zastosować przez treningiem, aby poprawić moje wyniki w biegach długodystansowych?
 • W jaki sposób pobudzić organizm do ciężkiego wysiłku tlenowego?
 • Dlaczego w połowie treningu moja wytrzymałość spada?
 • Mam problemy ze skurczami w trakcie biegu. Jak temu zaradzić?
 • Moje mięśnie po wysiłku są mocno zakwaszone. Co zrobić aby doszły one do pełnej sprawności na kolejną sesję treningową?
 • Chcę szybkiego i łatwego w użyciu suplementu pobudzającego i poprawiającego moją koncentrację. Co mogę zastosować?

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Między innymi z tego względu, że należałoby wybrać poszczególne związki odpowiadające wymaganiom naszych klientów a także umieścić je w jednym, wygodnym w użyciu suplemencie. Jedną z niewielu firm posiadających bardzo ciekawy pod względem składu produkt jest Powergym. Power Bomb to wygodny w użyciu suplement, w postaci fiolek podzielonych na porcje. Skoncentrowany w 10ml produkt można łatwo przechować stosując przed długotrwałym wysiłkiem, jak i w jego trakcie. Składniki wchodzące w skład suplementu mają znaczny wpływ na:

 • Pobudzenie w czasie ciężkiego wysiłku,
 • Zmniejszenie bolesności mięśni w trakcie, jak i po treningu,
 • Przedłużenie pracy mięśni, poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu mlekowego,
 • Lepsze wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako paliwa, oszczędzając w ten sposób istotny dla pracy mięśnia glikogen,
 • Poprawę połączenia nerwowo-mięśniowego i koncentracji,
 • Znaczne podniesienie maksymalnej wartości pułapu tlenowego VO2max,
 • Zwiększenie całkowitego spalania kcal i wydatku energetycznego,
 • Podniesienie progu tlenowego i beztlenowego.

Power Bomb zawiera tylko niezbędne substancje, bez niepotrzebnych dodatków, które działając synergistycznie (zjawisko wzajemnego wzmocnienia działania kilku substancji) tworzą produkt idealny pod takie dyscypliny sportu jak: biegi krótko/średnio/długodystansowe,  pływanie, kolarstwo, wioślarstwo, CrossFit, czy treningi siłowe.

sportowe-suplementy-dla-biegaczy-02

W skład jednej porcji suplementu wchodzą:

 • L-Karnityna
 • Guarana
 • L-Tyrozyna
 • Tauryna
 • Kofeina

Skupmy się na właściwościach poszczególnych związków wchodzących w skład Power Bomb:

 1. Kofeina – jest naturalnym alkaloidem o właściwościach psychoaktywnych, występującym w liściach, nasionach i owocach ponad 60 gatunków roślin. Stymulując wydzielanie dopaminy, serotoniny, oraz adrenaliny powoduje pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje poprawę koncentracji – zwłaszcza na czynnościach wymagających długotrwałego skupienia lub wysiłku. Należy pamiętać, że kofeina w większych dawkach powoduje rozdrażnienie i zdenerwowanie, drżenie mięśni, i przyspieszenie oddechu. Dlatego też ilość kofeiny w suplemencie Power Bomb została dobrana optymalnie, tak aby odpowiednio pobudzić przed wysiłkiem. Ważny jest fakt, iż kofeina może być pomocna podczas, gdy naszym celem jest kształtowanie sylwetki. Przyspiesza metabolizm, nasilając procesy rozkładu trójglicerydów wchodzących w skład tkanki tłuszczowej. Dzięki temu tłuszcze te mogą być wykorzystane w większym stopniu na procesy energetyczne, w czasie długotrwałego wysiłku. Według badań opublikowanych w The Journal of Strength and Conditioning Research, produkt składający się z kofeiny, tyrozyny i tauryny spowodował możliwość wykonania większej ilości powtórzeń do upadku mięśniowego w stosunku do grupy placebo. Grupa przyjmująca połączenie kofeiny, tyrozyny i tauryny wykazała również większą chęć włożenia energii w wysiłek od strony fizycznej i psychicznej, w stosunku od grupy kontrolnej.
 2. Tauryna – niebiałkowy aminokwas występujący w tkankach zwierzęcych. Mimo, że związek ten może być syntetyzowany przez organizm człowieka w wyniku przemian aminokwasów siarkowych, to wywarzanie go nie zaspokaja w pełno potrzeb organizmu. Szczególnie osób aktywnych fizycznie. Dlatego niezbędne jest dostarczanie go z pożywienie lub suplementacją. Japońscy naukowcy udowodnili, że tauryna w znacznym stopniu stymuluje produkcję receptorów PPAR, oraz białek transportowych  enzymatycznych, mających wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej. To samo badanie wykazało im mniej tauryny dostarczamy z pożywieniem, tym większe braki białek wpływających na spalanie tkanki tłuszczowej. Tauryna znana jest również z wykorzystania jako psychostymulator. Szczególnie w zestawieniu z kofeiną i tyrozyną. Wykazała ona zniesienie lęku i wydłużenie stanu czuwania, co ma istotne znaczenie w sportach wytrzymałościowych.
 3. Tyrozyna – jest prekursorem wielu istotnych substancji w organizmie człowieka, przede wszystkim dopaminy i noradrenaliny. Suplementacja tyrozyną ma potencjał do polepszania wyników sportowych. Zwiększenie produkcji dopaminy wpływa na zmniejszenie zmęczenia w czasie wysiłku. W sytuacjach stresujących, np w czasie wysiłku, poziom dopaminy może być bardzo niski, więc suplementacja tyrozyną ma uzasadnienie. Według badań grupa osób stosująca suplementację tyrozyną, w czasie 90min jazdy na rowerze, wykazała mniejsze zmęczenie w stosunku do grupy przyjmującej placebo.
 4. Karnityna – aminokwas, który odgrywa istotne znaczenie w gospodarce lipidowej organizmu. Ze względu na swój mechanizm działania powoduje przyspieszenie przemiany tłuszczu zapasowego w energię. Zaleca się stosowanie L-karnityny u osób uprawiających różne dyscypliny sportowe, w celu wydłużenia czasu i intensywności treningu. Wyniki niektórych badań doświadczalnych wskazują, że stosowanie L-karnityny przed wysiłkiem fizycznym zwiększa wytrzymałość i odporność na przeciążenia i zmęczenie. W przypadku ludzi starszych, terapia L-karnityną poprawiała zdolności ruchowe. L-karnityna może przyspieszać utlenianie kwasów tłuszczowych. Dzięki temu zwiększenia sprawności fizyczną sportowców podczas dłużej trwających wysiłków wytrzymałościowych. Ma to szczególne znaczenie przy długotrwałym wysiłku, podczas którego organizm wykorzystuje głównie energię pochodzącą z przemian kwasów tłuszczowych.

W przeprowadzonym badaniu przez firmę Powergym wzięły udział dwie osoby trenujące sporty wytrzymałościowe w ilości 5-7h tygodniowo. Badanie przeprowadzono za pomocą testu metabolicznego, który miał miejsce podczas wysiłkowego testu sercowo-płucnego. Mierzono najważniejsze wartości mające wpływ na wyniki w sporcie: METS (jednostki metaboliczne), VO2max (maksymalny pułap tlenu), próg aerobowy (AT), próg anaerobowy (RC), tętno (HR), oraz całkowity wydatek energetyczny (REE).
Jak można zaobserwować na podstawie wyników, u osób stosujących Power Bomb parametry te zwiększyły się znacznie, w porównaniu z pomiarami przed stosowaniem suplementu:

sportowe-suplementy-dla-biegaczy-03

Wyniki te sugerują iż stosowanie suplementu Power Bomb przed treningiem wytrzymałościowym daje znaczne efekty w postaci wzrostu wydolności organizmu, spalania większej ilości kcal, poprawy koncentracji, oraz zużycia większej ilości energii z tkanki tłuszczowej. Świadczy to o oszczędności energii pochodzącej z glikogenu mięśniowego i wątrobowego.

Odpowiedź na pytania, które zadają mi ludzie trenujący sporty wytrzymałościowe wydaje się jednoznaczna. Suplement Power Bomb, firmy Powergym jest jednym z niewielu dostępnych na rynku, które śmiało można polecić przed ciężkimi treningami i cieszyć się z poprawy wyników sportowych.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
grojecka dycha zapraszamy na kolejna edycje biegu i jablka 05

Grójecka Dycha – zapraszamy na kolejną edycję biegu … i jabłka.

Następne
praca na pelen etat i bieganie jak to pogodzic 01

Praca na pełen etat i bieganie - jak to pogodzić

Powiązane artykuły

nuklearne zarcie
Czytaj dalej

Nuklearne żarcie

Życie w XXI wieku zobowiązuje. Może nie tyle konieczne jest korzystanie z dobrodziejstw techniki i technologii, co wygodne i komfortowe.
odzywki
Czytaj dalej

Jak może oszukać cię producent odżywek, czyli między marketingiem, a prawdą

Na rynku istnieje mnóstwo suplementów, których działanie nie zostało udowodnione lub wręcz udowodniono ich nieskuteczność. Trudno oszacować jak duży jest udział skutecznych suplementów w cały rynku. Aczkolwiek jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie, że jest to jego niewielka część. Dobrze ilustruje to raport na stronie Australijskiego Instytuty Sportu, który w grupie przebadanych i na pewno skutecznych substancji (grupa A) wymienia tylko kilka suplementów - tutaj. Jednocześnie trzeba wyraźnie podkreślić, że niektóre substancje są rzeczywiście skuteczne i mogą przyspieszyć sportowy rozwój (np. kreatyna, beta-alanina czy wodorowęglan sodu). Jednak dzisiaj nie o tym, tylko o sztuczkach, które służą naciąganiu dowodów o skuteczności suplementów.
idealna konsystencja smak i dobra dawka energii powody dla ktorych warto siegnac po zele spring energy test 03
Czytaj dalej

Idealna konsystencja, smak i dobra dawka energii – powody, dla których warto sięgnąć po żele Spring Energy

Producenci odżywek nie zasypiają gruszek w popiele i starają się nas w każdym sezonie zaskoczyć czymś ciekawym. A to pojawi się nowy smak znanego produktu, a to na rynek wskoczy zupełnie nowa marka czy niespotykana dotąd forma suplementu – cały czas mamy mieć wrażenie, że poszukuje się czegoś, co odpowie na wszystkie nasze problemy. A jednak zazwyczaj kończy się zawodem.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM