fbpx
Aktualności

100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących

Stulecie polskiego maratonu, rekordowe frekwencje i wyniki, 10. edycja #BiegamDobrze, dziesiątki tysięcy kibiców na ulicach Warszawy i niemal…
fundacja maraton warszawski 2024 13

Stulecie polskiego maratonu, rekordowe frekwencje i wyniki, 10. edycja #BiegamDobrze, dziesiątki tysięcy kibiców na ulicach Warszawy i niemal 68 tysięcy uczestników – rok 2024 przechodzi do historii Fundacji „Maraton Warszawski” jako jeden z najbardziej udanych! Biegowy boom w pełni – nie biegać lub nie kibicować biegaczom, to aktualnie rzecz… niesłychana. Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, ale z pewnością kilka wydarzeń zasługuje na wyróżnienie. Było spektakularnie, ale i wzruszająco, było rekordowo i licznie. FMW była organizatorem wszystkich największych biegów w Polsce na dystansach od 5 km do maratonu!

Prezent na setne urodziny – otwarcie Ronda Polskich Maratończyków i Alei Sław 

Na wstępie będzie sentymentalnie – jednym z najważniejszych wydarzeń w minionym roku był okrągły jubileusz polskiego maratonu. W 1924 roku ośmiu biegaczy wzięło udział w pierwszych mistrzostwach Polski w maratonie, a 100 lat później w warszawskim Rembertowie – miejscu startu i mety pierwszego polskiego maratonu – otwarto Rondo Polskich Maratończyków. Z inicjatywy Fundacji “Maraton Warszawski”, z pomocą biegaczy (kto był na Półmaratonie, ten na pewno pamięta akcję zbierania podpisów) i wsparciem Radnych upamiętniono nie tylko ośmiu pionierów polskiego maratonu, ale również wszystkich rodzimych biegaczy, którzy kiedykolwiek podjęli wyzwanie królewskiego dystansu. To Wasze miejsce – miejsce maratonczyków!

fundacja maraton warszawski 2024 1
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 38

Rondo, usytuowane u zbiegu ulic Strażackiej i Zesłańców Polskich, sąsiaduje z dębową Aleją Sław Polskiego Maratonu. Wzdłuż niej uhonorowano dziesięć osób – maratonki i maratończyków, wybranych w drodze głosowania. Ich osiągnięcia na zawsze zapisały się w historii polskiego biegania i pragnęliśmy to podkreślić. Aleja co roku będzie powiększana o kolejne “nazwane” drzewko – pojawią się tam kolejne nazwiska! Uroczystości otwarcia Ronda Polskich Maratończyków i Alei Sław towarzyszyły Happening Biegowy i Piknik Stulecia. To było przemiłe i rodzinne wydarzenie – taka atmosfera i takie okazje sprawiają, że bieganie staje się stylem życia, nie tylko hobby!

Największy półmaraton w Polsce, rekord Węgier w maratonie, kolejne Mistrzostwa  – w Warszawie biegacie dużo i szybko

2024 to czas bicia rekordów – zarówno pod względem liczby uczestników, jak i tych czysto sportowych. Marcowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski był największym półmaratonem w historii Polski! Metę przekroczyło niemal 13,5 tysiąca biegaczy – warto przypomnieć że rok wcześniej było to 10 tysięcy osób, to wzrost o 34%. W ramach wydarzenia rozegrano także 33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. Tytuł mistrza Polski zdobył Mateusz Kaczor (1:02:06). To nie tylko życiówka lubianego “Matiego”, ale również rekordowy rezultat w historii krajowych mistrzostw. W rywalizacji kobiet triumfowała Monika Jackiewicz (1:12:05), która także ustanowiła najlepszy wynik w historii mistrzostw kraju. Ulokowanie Mistrzostw Polski w Półmaratonie w Warszawie okazało się dobrą decyzją – na tyle dobrą, że już teraz podjęto decyzję, że tegoroczne Mistrzostwa Polski w Maratonie także odbędą się w Warszawie – we wrześniu na Wielkim Biegu. 

fundacja maraton warszawski 2024 2
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 39

Nie ma marca bez New Balance Biegu na Piątkę – tam również frekwencyjny boom! 5 364 finiszerów to skok niemal o 50% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W rankingu największych biegów na dystansie 5 kilometrów wszystkie trzy miejsca na podium są “Fundacyjne” – Bieg Konstytucji 3 Maja (4931), omawiany marcowy bieg oraz Bieg Powstania Warszawskiego na 5km (4063). Dystans równie wdzięczny, jak i trudny – wyraz podziwu dla tych, którzy i ścigają się w beztlenie i tych, którzy chłoną atmosferę truchtając.

Wracamy do wspomnień – 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski był absolutnie wyjątkowy. Węgier Levente Szemerei – zdaje się, że już stały bywalec naszych biegów, pokonał dystans 42,195 km w czasie 2:10:43. Wynik ten to nie tylko jego rekord życiowy, ale także nowy rekord Węgier! To drugi raz w historii Maratonu, kiedy nastąpiła obrona tytułu – “Levi” zwyciężył także w 2023. 

fundacja maraton warszawski 2024 3
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 40

46. edycja Maratonu Warszawskiego była największym maratonem w Polsce w 2024 roku i przyciągnęła największą liczbę uczestników od 2018 roku, plasując się na trzecim miejscu w historii pod względem frekwencji z wynikiem 7189 biegaczy. Wzrost rok do roku wyniósł 27%. 

Nie można pominąć biegu towarzyszącego maratonowi, choć on nie tylko towarzyszy – Nice To Fit You Warszawska Dycha jest pełnoprawnym, pełnowymiarowym biegiem, który traktowany jest przez wielu jako docelowy start. Tu też padł rekord – na mecie powitaliśmy 5358 osób. To względem ubiegłego roku (3 654) zmiana o prawie 50%! Czy potrzeba więcej argumentów na to, że bieganie złapało drugi oddech i biegamy coraz liczniej?

fundacja maraton warszawski 2024 4
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 41

Jak dycha to Bieg Niepodległości – on okazał się najliczniejszą “dychą” w kraju – odnotowaliśmy 15 626 finiszerów i 19% procent wzrostu względem ubiegłego. Na trzecim miejscu biegów na tym dystansie w rankingu ogólnopolskim uplasował się Bieg Powstania Warszawskiego na 10 km – 5 962 osób na mecie. 

Biegi Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” współorganizowane z Aktywną Warszawą cieszą się popularnością i są dla Polaków wyjątkowym sposobem świętowania ważnych narodowych dat. Aż 1410 osób “zrobiło” wszystkie trzy biegi! To ważny aspekt sportu masowego – powszechność oraz połączenie z patriotyzmem wydaje się być mieszanką motywującą i niezwykle wartościową. Oprócz zdrowego stylu życia i dbania o siebie, bieganiem można wyrazić miłość do ojczyzny – to właśnie pokazują uczestnicy.

Niemal 10 milionów złotych na dziesięciolecie akcji #BiegamDobrze

W 2024 roku akcja #BiegamDobrze świętowała swój jubileusz – 10 lat! W ramach akcji biegacze zebrali już łącznie prawie 10 milionów złotych na rzecz organizacji charytatywnych. #BiegamDobrze działa przy obu marcowych i obu wrześniowych biegach. W ubiegłym roku uczestnicy zebrali kolejno 760 i 812 tysięcy złotych, a z pomarańczowymi numerami wystartowało 875 i 808 osób.

Rozpoczął się 11. rok akcji – w ciągu miesiąca od startu zapisów założono już 425 zbiórek na Półmaraton i 126 na Maraton. W słusznej sprawie biegnie się lżej – autorzy wirtualnych skarbonek już to wiedzą!

fundacja maraton warszawski 2024 5
100 lat Maratonu Warszawskiego / Nice to Fit you / Nationale Nederlanden / New Balance / Lux Med / oshee /

Nowa era biegowych wyzwań – Złota Seria 42 

Miniony rok to także ogłoszenie Złotej Serii 42. Inicjatywa zapoczątkowana wspólnie przez Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton promuje nowoczesne podejście do budowania społeczności biegaczy. Wyzwanie polega na ukończeniu w ciągu maksymalnie trzech lat wszystkich trzech biegów. Symbolem cyklu został Pegaz – skrzydlaty koń, który odzwierciedla siłę, wolność i determinację biegaczy. Pierwszym biegiem Złotej Serii 42 będzie 22. Cracovia Maraton w kwietniu 2025 roku. Projekt już teraz wzbudza zainteresowanie, a jego twórcy liczą, że stanie się on jednym z najważniejszych cykli biegowych w Polsce, inspirując kolejne pokolenia maratończyków.

fundacja maraton warszawski 2024 6
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 42

Transparenty, emocje i doping – kibice to serce i dusza warszawskich biegów 

W tym aspekcie ciężko o porównanie procentowe, wykresy i miary, to wiemy to wszyscy. Bieganie – kibicowanie przyciąga coraz więcej osób i wiedzą to ci, którzy startują. 

Plebiscyt na zabawny banner, coraz więcej bliskich i kibiców na trasach, coraz częściej pojawiające się promocje kulturalne dla uczestników (przykładem może być wrześniowa współpraca z MROT i Fotoplastikonem), coraz więcej punktów kibicowania, w które zaangażowane są dzielnice. Tej siły nie będziemy zatrzymywać – bo się nie da! Czasy biegania na zawodach w ciszy na trasie minęły (mamy nadzieję) bezpowrotnie!

Maraton Sztafet 2024, czyli biznes i integracja oraz pierwsze biegowe kroki naszych milusińskich

W maju Kępa Potocka w Warszawie ponownie stała się areną dla Maratonu Sztafet, największego biegu drużynowego w Polsce. Inspirowany japońską tradycją biegów sztafetowych zgromadził setki drużyn, które rywalizowały na dystansie maratońskim. W tym biegu nie chodzi tylko o rywalizację – drużyny reprezentujące firmy, fundacje i grupy przyjaciół spotykają się tam by… pracować nad relacjami. To kolejny ważny aspekt biegania, który odmienia jego oblicze – integracja. Drużyna, team, partnerzy biegowi, sportowi rywale, grupy treningowe i “pociągi” na trasie – to właśnie współpraca i możliwość spędzenia czasu na wspólnym wysiłku cementuje relacje i sprawia, że patrzymy na własne otoczenie jakby przychylniej. Niech pierwszy rzuci pałeczką z Maratonu Sztafet ten, kto nie przyzna, że w grupie jest raźniej.

fundacja maraton warszawski 2024 7
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 43

Żeby docenić współpracę na trasie trzeba najpierw postawić pierwsze biegowe kroki. Te stawiane były na Nice To Fit You Mini Maratonie (uczestnictwo możliwe już od 2 r.ż.) i na Mili Niepodległości (choć tutaj kroki były większe, bo wiek uczestników wyższy). Młodzi biegacze startowali na dystansach dostosowanych do ich wieku, często w towarzystwie rodziców, którzy dosłownie za rękę prowadzili młodych w świat sportu. Oprócz medali – radość i emocje! Bieganie to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim wspaniała zabawa i budowanie pewności siebie. Zależy nam na pokazywaniu sposobów na spędzanie wolnego czasu i promowaniu posiadania pasji w życiu. Tego chcemy uczyć.

Nie dla nagród, ale z nagrodami – wyróżnienia za biegowe działania

Choć największą nagrodą jest po prostu frekwencja i zaufanie – od biegaczy, sponsorów, miasta, to w 2024 roku Fundacja “Maraton Warszawski” miała zaszczyt odebrać wyróżnienia za organizację wydarzeń. 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski znalazł się w gronie finalistów Nagród Sport Biznes Polska w kategorii Wydarzenie Sportowe 2023 oraz został nominowany w plebiscycie Warszawiaki 2023 w kategorii Sport Roku. Fundacja otrzymała również nominację do XX Nagród SPORTBIZ Awards za rok 2023. Na koniec roku doceniono działalność FMW nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” za drugie miejsce w kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie – projekt”. To wyróżnienie jest dowodem na to, że działania Fundacji, łączące sport z aktywnością społeczną, mają istotny wpływ na społeczność i są doceniane na najwyższym poziomie.

fundacja maraton warszawski 2024 8
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 44

Biegniemy dalej?

Rok 2024 zapamiętamy jako czas wyjątkowych jubileuszy, rekordów i niezapomnianych emocji. W Warszawie na biegach Fundacji “Maraton Warszawski” zbliżono się do liczby 70 tysięcy “finiszów” w roku i ta masowość, popularność cieszy najbardziej. To dziesiątki rekordów życiowych i unikatowych historii. 

fundacja maraton warszawski 2024 9
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 45

Sukcesy sportowe i zaangażowanie społeczności biegowej pokazały, jak silna i inspirująca jest pasja do biegania. Cierpliwe budowanie poziomu sportowego – tego amatorskiego każdego z nas oraz profesjonalnego poprzez rozwój projektu TEAM UP! Europe procentuje. Będzie coraz szybciej, coraz radośniej i coraz liczniej. 

fundacja maraton warszawski 2024 10
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 46

Biegowa Polsko – pędź dalej! Wszystkim zaangażowanym w tworzenie sportowej, biegowej historii w Polsce dziękujemy i trzymamy kciuki za wspólne kolejne kilometry!

fundacja maraton warszawski 2024 12
100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących 47

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
XI Ogólnopolska Konferencja Biegowa zaprasza!
Następny wpis
Maksymalna amortyzacja w nowych ASICS GEL-NIMBUS 27
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu