Spis treści
- Prezent na setne urodziny – otwarcie Ronda Polskich Maratończyków i Alei Sław
- Największy półmaraton w Polsce, rekord Węgier w maratonie, kolejne Mistrzostwa – w Warszawie biegacie dużo i szybko
- Niemal 10 milionów złotych na dziesięciolecie akcji #BiegamDobrze
- Nowa era biegowych wyzwań – Złota Seria 42
- Transparenty, emocje i doping – kibice to serce i dusza warszawskich biegów
- Maraton Sztafet 2024, czyli biznes i integracja oraz pierwsze biegowe kroki naszych milusińskich
- Nie dla nagród, ale z nagrodami – wyróżnienia za biegowe działania
- Biegniemy dalej?
Stulecie polskiego maratonu, rekordowe frekwencje i wyniki, 10. edycja #BiegamDobrze, dziesiątki tysięcy kibiców na ulicach Warszawy i niemal 68 tysięcy uczestników – rok 2024 przechodzi do historii Fundacji „Maraton Warszawski” jako jeden z najbardziej udanych! Biegowy boom w pełni – nie biegać lub nie kibicować biegaczom, to aktualnie rzecz… niesłychana. Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, ale z pewnością kilka wydarzeń zasługuje na wyróżnienie. Było spektakularnie, ale i wzruszająco, było rekordowo i licznie. FMW była organizatorem wszystkich największych biegów w Polsce na dystansach od 5 km do maratonu!
Prezent na setne urodziny – otwarcie Ronda Polskich Maratończyków i Alei Sław
Na wstępie będzie sentymentalnie – jednym z najważniejszych wydarzeń w minionym roku był okrągły jubileusz polskiego maratonu. W 1924 roku ośmiu biegaczy wzięło udział w pierwszych mistrzostwach Polski w maratonie, a 100 lat później w warszawskim Rembertowie – miejscu startu i mety pierwszego polskiego maratonu – otwarto Rondo Polskich Maratończyków. Z inicjatywy Fundacji “Maraton Warszawski”, z pomocą biegaczy (kto był na Półmaratonie, ten na pewno pamięta akcję zbierania podpisów) i wsparciem Radnych upamiętniono nie tylko ośmiu pionierów polskiego maratonu, ale również wszystkich rodzimych biegaczy, którzy kiedykolwiek podjęli wyzwanie królewskiego dystansu. To Wasze miejsce – miejsce maratonczyków!
Rondo, usytuowane u zbiegu ulic Strażackiej i Zesłańców Polskich, sąsiaduje z dębową Aleją Sław Polskiego Maratonu. Wzdłuż niej uhonorowano dziesięć osób – maratonki i maratończyków, wybranych w drodze głosowania. Ich osiągnięcia na zawsze zapisały się w historii polskiego biegania i pragnęliśmy to podkreślić. Aleja co roku będzie powiększana o kolejne “nazwane” drzewko – pojawią się tam kolejne nazwiska! Uroczystości otwarcia Ronda Polskich Maratończyków i Alei Sław towarzyszyły Happening Biegowy i Piknik Stulecia. To było przemiłe i rodzinne wydarzenie – taka atmosfera i takie okazje sprawiają, że bieganie staje się stylem życia, nie tylko hobby!
Największy półmaraton w Polsce, rekord Węgier w maratonie, kolejne Mistrzostwa – w Warszawie biegacie dużo i szybko
2024 to czas bicia rekordów – zarówno pod względem liczby uczestników, jak i tych czysto sportowych. Marcowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski był największym półmaratonem w historii Polski! Metę przekroczyło niemal 13,5 tysiąca biegaczy – warto przypomnieć że rok wcześniej było to 10 tysięcy osób, to wzrost o 34%. W ramach wydarzenia rozegrano także 33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. Tytuł mistrza Polski zdobył Mateusz Kaczor (1:02:06). To nie tylko życiówka lubianego “Matiego”, ale również rekordowy rezultat w historii krajowych mistrzostw. W rywalizacji kobiet triumfowała Monika Jackiewicz (1:12:05), która także ustanowiła najlepszy wynik w historii mistrzostw kraju. Ulokowanie Mistrzostw Polski w Półmaratonie w Warszawie okazało się dobrą decyzją – na tyle dobrą, że już teraz podjęto decyzję, że tegoroczne Mistrzostwa Polski w Maratonie także odbędą się w Warszawie – we wrześniu na Wielkim Biegu.
Nie ma marca bez New Balance Biegu na Piątkę – tam również frekwencyjny boom! 5 364 finiszerów to skok niemal o 50% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W rankingu największych biegów na dystansie 5 kilometrów wszystkie trzy miejsca na podium są “Fundacyjne” – Bieg Konstytucji 3 Maja (4931), omawiany marcowy bieg oraz Bieg Powstania Warszawskiego na 5km (4063). Dystans równie wdzięczny, jak i trudny – wyraz podziwu dla tych, którzy i ścigają się w beztlenie i tych, którzy chłoną atmosferę truchtając.
Wracamy do wspomnień – 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski był absolutnie wyjątkowy. Węgier Levente Szemerei – zdaje się, że już stały bywalec naszych biegów, pokonał dystans 42,195 km w czasie 2:10:43. Wynik ten to nie tylko jego rekord życiowy, ale także nowy rekord Węgier! To drugi raz w historii Maratonu, kiedy nastąpiła obrona tytułu – “Levi” zwyciężył także w 2023.
46. edycja Maratonu Warszawskiego była największym maratonem w Polsce w 2024 roku i przyciągnęła największą liczbę uczestników od 2018 roku, plasując się na trzecim miejscu w historii pod względem frekwencji z wynikiem 7189 biegaczy. Wzrost rok do roku wyniósł 27%.
Nie można pominąć biegu towarzyszącego maratonowi, choć on nie tylko towarzyszy – Nice To Fit You Warszawska Dycha jest pełnoprawnym, pełnowymiarowym biegiem, który traktowany jest przez wielu jako docelowy start. Tu też padł rekord – na mecie powitaliśmy 5358 osób. To względem ubiegłego roku (3 654) zmiana o prawie 50%! Czy potrzeba więcej argumentów na to, że bieganie złapało drugi oddech i biegamy coraz liczniej?
Jak dycha to Bieg Niepodległości – on okazał się najliczniejszą “dychą” w kraju – odnotowaliśmy 15 626 finiszerów i 19% procent wzrostu względem ubiegłego. Na trzecim miejscu biegów na tym dystansie w rankingu ogólnopolskim uplasował się Bieg Powstania Warszawskiego na 10 km – 5 962 osób na mecie.
Biegi Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” współorganizowane z Aktywną Warszawą cieszą się popularnością i są dla Polaków wyjątkowym sposobem świętowania ważnych narodowych dat. Aż 1410 osób “zrobiło” wszystkie trzy biegi! To ważny aspekt sportu masowego – powszechność oraz połączenie z patriotyzmem wydaje się być mieszanką motywującą i niezwykle wartościową. Oprócz zdrowego stylu życia i dbania o siebie, bieganiem można wyrazić miłość do ojczyzny – to właśnie pokazują uczestnicy.
Niemal 10 milionów złotych na dziesięciolecie akcji #BiegamDobrze
W 2024 roku akcja #BiegamDobrze świętowała swój jubileusz – 10 lat! W ramach akcji biegacze zebrali już łącznie prawie 10 milionów złotych na rzecz organizacji charytatywnych. #BiegamDobrze działa przy obu marcowych i obu wrześniowych biegach. W ubiegłym roku uczestnicy zebrali kolejno 760 i 812 tysięcy złotych, a z pomarańczowymi numerami wystartowało 875 i 808 osób.
Rozpoczął się 11. rok akcji – w ciągu miesiąca od startu zapisów założono już 425 zbiórek na Półmaraton i 126 na Maraton. W słusznej sprawie biegnie się lżej – autorzy wirtualnych skarbonek już to wiedzą!
Nowa era biegowych wyzwań – Złota Seria 42
Miniony rok to także ogłoszenie Złotej Serii 42. Inicjatywa zapoczątkowana wspólnie przez Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton promuje nowoczesne podejście do budowania społeczności biegaczy. Wyzwanie polega na ukończeniu w ciągu maksymalnie trzech lat wszystkich trzech biegów. Symbolem cyklu został Pegaz – skrzydlaty koń, który odzwierciedla siłę, wolność i determinację biegaczy. Pierwszym biegiem Złotej Serii 42 będzie 22. Cracovia Maraton w kwietniu 2025 roku. Projekt już teraz wzbudza zainteresowanie, a jego twórcy liczą, że stanie się on jednym z najważniejszych cykli biegowych w Polsce, inspirując kolejne pokolenia maratończyków.
Transparenty, emocje i doping – kibice to serce i dusza warszawskich biegów
W tym aspekcie ciężko o porównanie procentowe, wykresy i miary, to wiemy to wszyscy. Bieganie – kibicowanie przyciąga coraz więcej osób i wiedzą to ci, którzy startują.
Plebiscyt na zabawny banner, coraz więcej bliskich i kibiców na trasach, coraz częściej pojawiające się promocje kulturalne dla uczestników (przykładem może być wrześniowa współpraca z MROT i Fotoplastikonem), coraz więcej punktów kibicowania, w które zaangażowane są dzielnice. Tej siły nie będziemy zatrzymywać – bo się nie da! Czasy biegania na zawodach w ciszy na trasie minęły (mamy nadzieję) bezpowrotnie!
Maraton Sztafet 2024, czyli biznes i integracja oraz pierwsze biegowe kroki naszych milusińskich
W maju Kępa Potocka w Warszawie ponownie stała się areną dla Maratonu Sztafet, największego biegu drużynowego w Polsce. Inspirowany japońską tradycją biegów sztafetowych zgromadził setki drużyn, które rywalizowały na dystansie maratońskim. W tym biegu nie chodzi tylko o rywalizację – drużyny reprezentujące firmy, fundacje i grupy przyjaciół spotykają się tam by… pracować nad relacjami. To kolejny ważny aspekt biegania, który odmienia jego oblicze – integracja. Drużyna, team, partnerzy biegowi, sportowi rywale, grupy treningowe i “pociągi” na trasie – to właśnie współpraca i możliwość spędzenia czasu na wspólnym wysiłku cementuje relacje i sprawia, że patrzymy na własne otoczenie jakby przychylniej. Niech pierwszy rzuci pałeczką z Maratonu Sztafet ten, kto nie przyzna, że w grupie jest raźniej.
Żeby docenić współpracę na trasie trzeba najpierw postawić pierwsze biegowe kroki. Te stawiane były na Nice To Fit You Mini Maratonie (uczestnictwo możliwe już od 2 r.ż.) i na Mili Niepodległości (choć tutaj kroki były większe, bo wiek uczestników wyższy). Młodzi biegacze startowali na dystansach dostosowanych do ich wieku, często w towarzystwie rodziców, którzy dosłownie za rękę prowadzili młodych w świat sportu. Oprócz medali – radość i emocje! Bieganie to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim wspaniała zabawa i budowanie pewności siebie. Zależy nam na pokazywaniu sposobów na spędzanie wolnego czasu i promowaniu posiadania pasji w życiu. Tego chcemy uczyć.
Nie dla nagród, ale z nagrodami – wyróżnienia za biegowe działania
Choć największą nagrodą jest po prostu frekwencja i zaufanie – od biegaczy, sponsorów, miasta, to w 2024 roku Fundacja “Maraton Warszawski” miała zaszczyt odebrać wyróżnienia za organizację wydarzeń. 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski znalazł się w gronie finalistów Nagród Sport Biznes Polska w kategorii Wydarzenie Sportowe 2023 oraz został nominowany w plebiscycie Warszawiaki 2023 w kategorii Sport Roku. Fundacja otrzymała również nominację do XX Nagród SPORTBIZ Awards za rok 2023. Na koniec roku doceniono działalność FMW nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” za drugie miejsce w kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie – projekt”. To wyróżnienie jest dowodem na to, że działania Fundacji, łączące sport z aktywnością społeczną, mają istotny wpływ na społeczność i są doceniane na najwyższym poziomie.
Biegniemy dalej?
Rok 2024 zapamiętamy jako czas wyjątkowych jubileuszy, rekordów i niezapomnianych emocji. W Warszawie na biegach Fundacji “Maraton Warszawski” zbliżono się do liczby 70 tysięcy “finiszów” w roku i ta masowość, popularność cieszy najbardziej. To dziesiątki rekordów życiowych i unikatowych historii.
Sukcesy sportowe i zaangażowanie społeczności biegowej pokazały, jak silna i inspirująca jest pasja do biegania. Cierpliwe budowanie poziomu sportowego – tego amatorskiego każdego z nas oraz profesjonalnego poprzez rozwój projektu TEAM UP! Europe procentuje. Będzie coraz szybciej, coraz radośniej i coraz liczniej.
Biegowa Polsko – pędź dalej! Wszystkim zaangażowanym w tworzenie sportowej, biegowej historii w Polsce dziękujemy i trzymamy kciuki za wspólne kolejne kilometry!