fbpx
Zapowiedzi imprez

32. Bieg Powstania Warszawskiego już w tym tygodniu! Sprawdź program imprezy i zmiany w ruchu drogowym

Wielkie emocje na dwóch dystansach, podniosła atmosfera, wyjątkowy klimat i wieczorna pora – tak można opisać nadchodzący 32.…

Wielkie emocje na dwóch dystansach, podniosła atmosfera, wyjątkowy klimat i wieczorna pora – tak można opisać nadchodzący 32. Bieg Powstania Warszawskiego. Już w tą sobotę odbędzie się kolejna edycja biegu upamiętniającego historyczne wydarzenia z 1944 roku. Impreza wchodzi w skład cieszącej się ogromną popularnością Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundację „Maraton Warszawski”. Pobiegnij na dystansie 5 lub 10 km i oddaj hołd bohaterom – zapisy cały czas trwają! Przed biegiem zapoznaj się z najważniejszymi informacjami. 

Trasa pełna historycznych motywów 

Uczestnicy imprezy wystartują na placu Krasińskich, bezpośrednio przy Pomniku Powstania Warszawskiego. To historyczne miejsce, obok włazu do kanałów, którymi powstańcy, po przegraniu walk o Stare Miasto, ewakuowali się z do Śródmieścia i na Wolę. Biegacze będą finiszować na ul. Konwiktorskiej przy stadionie Polonii Warszawa. Na jego płycie, pod koniec sierpnia ’44, w trakcie bitwy o przerwanie niemieckiego pierścienia na linii Dworca Gdańskiego, poległo wielu żołnierzy legendarnych batalionów “Zośka” i “Czata 49” ze zgrupowania AK “Radosław”. 

32.BPW 23 1200x1200px ODBIOR PAKIETOW
32. Bieg Powstania Warszawskiego

Uczestnicy mają do wyboru dwa dystanse: 5 km oraz 10 km. Krótszy wystartuje o godz. 20:30, a dłuższy – „dycha” o godz. 21:00. 

To szczególne wydarzenie, które jednoczy biorących w nim udział biegaczy we wspólnym i zaszczytnym celu – możliwości oddania hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego. Pamięć o tamtych dniach ma swe stałe miejsce w sercach warszawiaków i warszawianek, którzy historię Powstania przekazują kolejnym pokoleniommówi zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska w nagraniu z zaproszeniem na bieg.

Trasy biegów można sprawdzić odwiedzając stronę: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/trasa

aktualna mapka 5km 1200x1200px 1 1536x1536 1
32. Bieg Powstania Warszawskiego – trasa 5km

Weź udział w dowolnym miejscu na świecie

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w biegu, ale nie mogą przyjechać do Warszawy, mają dla biegu stacjonarnego świetną alternatywę. Organizatorzy zadbali o każdego zainteresowanego, proponując bieg wirtualny. Będzie można wziąć w nim udział w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia. Zachęcamy jednak do startu 29 lipca o 20:30, aby połączyć się z symbolicznie z resztą biegaczy. Każdy uczestnik, który zarejestruje swój wynik, znajdzie się w oficjalnej klasyfikacji wirtualnego 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Wgrywanie wyników będzie możliwe od 29 lipca poprzez stronę STS – wystarczy screen z urządzenia potwierdzający pokonanie dystansu.

Każdy biegacz biegu wirtualnego ma możliwość wyboru jednego z 3 pakietów – z numerem wirtualnym, wysyłkowy z numerem drukowanym i medalem oraz wysyłkowy z numerem, medalem i koszulką. Zapisy odbywają się tradycyjnie, na stronie rejestracji Fundacji “Maraton Warszawski”. 

aktulana mapka 10km 1200x1200px 1
32. Bieg Powstania Warszawskiego – trasa 10km

Pamiątkowy medal

Wszyscy, którzy ukończą bieg otrzymają na mecie pamiątkowy medal. Tegoroczny motyw medalu 32. Biegu Powstania Warszawskiego jest niezwykle symboliczny. Inspirowany jest on eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego – puszką po konserwie, w której Powstaniec trzymał nieśmiertelnik i flagę Polski. Wygląd, forma i symbolika, a także nietuzinkowość medali to znaki rozpoznawcze wydarzeń Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

Ostatnie dni przed biegiem i słuchowisko historyczne

– Ostatnie dni przed biegiem są wyjątkowe dla wszystkich – dla biegaczy, wolontariuszy i organizatorów. Kilka dni poprzedzających wydarzenie to czas by odebrać pakiet, zaplanować dzień startu i podreperować stan swoich zbiórek w #BiegamDobrze dla Bohaterów, ale przede wszystkim aby z zadumą pomyśleć o podniosłym charakterze biegu, do czego zachęcam. Na dwie wyjątkowe trasy 32. Biegu Powstania Warszawskiego wyruszy ponad 8 tysięcy Biegaczek i Biegaczy. Wspólnie odśpiewamy Hymn Polski i zadedykujemy ten wieczór uczestnikom wydarzeń z 1944 roku. Ten bieg to wyjątkowy symbol i wyraz tego, że żyjemy w społeczeństwie szanującym historię i własne dziedzictwo – mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

32.BPW 23 MAPA OKOLIC STARTU 021024 1
32. Bieg Powstania Warszawskiego już w tym tygodniu! Sprawdź program imprezy i zmiany w ruchu drogowym 15

Aby jeszcze mocniej zrozumieć i przybliżyć sobie wydarzenia z 1944 roku zapraszamy do odsłuchu podcastu – słuchowiska, które opowiada o trasie biegu z perspektywy historycznej. 

Nagrania autorstwa  Łukasz Starowieyskiego i  Sebastiana Pawliny posłuchać możecie na stronie organizatora:

https://fb.watch/l-yysknYLC/

Depozyty, dojazd na start i utrudnienia w ruchu 

Każda z dystansów będzie posiadał oddzielne wydzielone miejsce do depozytu. Dla biegu na 5 kilometrów przebieralnie znajdą się na ul. Konwiktorskiej. Natomiast dla biegu na 10 kilometrów depozyty będą się znajdować na sali gimnastycznej LO Mistrzostwa Sportowego. 

W okolicach startu i mety biegu liczba dostępnych miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona, dlatego zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej. Sugerujemy przyjazd autobusem lub tramwajem, które zatrzymują się na Pl. Bankowym lub przystanku Muranów oraz metra – stacja Ratusz Arsenał.

Uczestnikom biegu w dniu wydarzenia przysługuje bezpłatny przejazd komunikacją miejską na podstawie numeru startowego. Bezpłatne wejściówki wielorazowego użytku umożliwiające wejście do metra przez barierki będą do pobrania w Biurze Zawodów. 

Ulice, które wchodzą w skład trasy biegu, będą miały ograniczony lub wyłączony ruch drogowy.  Szczegółowe informacje na temat ograniczeń w ruchu można znaleźć pod adresem: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/informator-drogowy/ 

Odbiór pakietów

Pakiety startowe na bieg będzie można odebrać w Biurze Zawodów, w Ośrodku Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie, w dniach:

  • 27 lipca (czwartek) w godz. 14-20
  • 28 lipca (piątek) w godz. 14-20
  • 29 lipca (sobota) w godz. 10-18
    UWAGA! Od godziny 16:00 do 18:00 odbiór pakietów będzie możliwy wyłącznie dla zawodników spoza Warszawy.

Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest w informatorze biegu: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/informacje-organizacyjne

Program wydarzenia: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/program 

Zapisy: https://rejestracja.maratonwarszawski.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
3 miesiące do 22 edycji Poznań Maratonu!
Następny wpis
PGE Energia Ciepła S.A. Sponsorem Tytularnym 16. Biegu Trzech Kopców. Zapisy od 2 sierpnia
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu