fbpx
Odzież

Sekret biegacza – co nosić na treningach?

Wiosenne bieganie to pozimowa euforia, wreszcie robi się ciepło (ale nie za ciepło), w parkach i lasach pachnie kwiatami, błoto wysycha i jest jasno aż do Wiadomości. Na zwykłe treningi w tygodniu...
sekret biegacza co nosic na treningach 0120150417 0003

Wiosenne bieganie to pozimowa euforia, wreszcie robi się ciepło (ale nie za ciepło), w parkach i lasach pachnie kwiatami, błoto wysycha i jest jasno aż do wiadomości. Na zwykłe treningi w tygodniu nie trzeba już się zbroić w zimowe kurtki i getry, a do plecaka ładować baterii rękawiczek i czapek. Ale nawet wiosną sztuką jest ubrać się tak, aby było nam lekko, wygodnie i jednocześnie – funkcjonalnie. Co więc na siebie włożyć?

Buty

Jeśli trenujecie pod domem, biegacie po chodnikach i w parku, na rzecznych skarpach czy po schodach, warto mieć buty z amortyzacją na twardą nawierzchnię, a jednocześnie z takim bieżnikiem, który na trawie, piachu czy śliskim bruku nie zrobi wam niespodzianki. Dobrze trzymają się więc ziemi buty serii Salomon City Trail: Speedcross 3 – gdy więcej czasu biegacie po naturalnych ścieżkach, łąkach, parkach i w lesie lub Sense Link – gdy wasza trasa prowadzi głównie chodnikami i ulicami. Wygodne sznurowanie, ciekawy design i doświadczenie górskiej marki, jaką jest Salomon, da Wam poczucie komfortu i wygody.  W sam raz, na przyjemne wybieganie!

sekret-biegacza-co-nosic-na-treningach-0120150417-0001

Górna warstwa

Bieganie rano i wieczorem ma mnóstwo zalet, ale dobrze jest pamiętać, by ubrać się na cebulkę: pod spodem w lekką, przewiewną koszulkę na środkową część treningu, gdy jesteście rozgrzani oraz drugą warstwę na początek i koniec, gdy organizm jeszcze nie wszedł na wyższe obroty lub zaczyna „stygnąć”. W tej kwestii naprzeciw wychodzą koszulki z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach z serii Agile oraz wiatroodporne, niezwykle lekkie kurtki Fast Wing. Te ostatnie należą już do kanonu wyposażenia biegaczy górskich, więc będą przydatne nie tylko w trakcie miejskich treningów, lecz także wtedy, gdy wybierzecie się dalej w teren, chociażby podczas wakacji.

sekret-biegacza-co-nosic-na-treningach-0120150417-0002

Getry, legginsy, spodenki i spódniczki

Spodnie jest zawsze wybrać najłatwiej, bo nogi reagują wolniej na zmiany temperatur. Wolniej się grzeją, wolniej chłodzą i mają lepszą tolerancję na deszcz czy wiatr. Ale dla naszego komfortu ważne jest, by ubranie dolnej połowy ciała przede wszystkim nie krępowało ruchów, tak w trakcie biegu, jak i rozciągania. Dlatego panom polecamy szorty Agile Short na codzienne treningi lub legginsy z szortami Exo Pro przystosowane do dłuższego biegania, które dzięki specjalnej technologii kompresyjnej wspomagają pracę mięśni.

sekret-biegacza-co-nosic-na-treningach-0120150417-0004

A dla pań, oprócz szortów i legginsów serii Agile, także niesamowicie wygodna i podkreślająca damskie atuty spódniczka Agile Skort z wszytymi spodenkami. Dzięki niej poczujecie się jak na wybiegu mody… dosłownie!

I na zakończenie akcesoria szczególnie ważne przy kapryśnej pogodzie: specjalnie zaprojektowane dla biegaczy nerki z bidonami Energy, Sensi i Hydro Belt  oraz niezwykle lekki, 10-litrowy plecaczek biegowy na nieco dłuższe wypady Trail 10. Nic tylko biegać i cieszyć się, lub odwrotnie!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Od kanapowca do biegacza II - kontynuacja planu
Następny wpis
Nike inspiruje kobiety na całym świecie do bycia lepszą wersją siebie - #LepszaJa
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu