fbpx
Dla początkujących

Od kanapowca do biegacza II – kontynuacja planu

Zacząłeś biegać, masz za sobą zrealizowany plan OD KANAPOWCA DO BIEGACZA - Jesteś przygotowany, aby dalej biec za ciosem! Jesteś gotów, aby zmierzyć się z drugą częścią planu " OD KANAPOWCA DO BIEGACZA"! No to zaczynamy!
od kanapowca do biegacza kontynuacja planu 2

Zacząłeś biegać, masz za sobą zrealizowany plan OD KANAPOWCA DO BIEGACZA. Dzięki niemu nauczyłeś się treningowej systematyczności, stałeś się mocniejszy fizycznie, jak i psychicznie. Bezpiecznie przygotowałeś organizm do aktywności fizycznej. Stopniowo podnoszona poprzeczka uchroniła cię przed niechcianymi urazami. Rozłożone w czasie treningi pozwoliły ci na bezpieczne przejście z niskich intensywności na wysokie. Jesteś przygotowany, aby dalej biec za ciosem! Jesteś gotów, aby zmierzyć się z drugą częścią planu ” OD KANAPOWCA DO BIEGACZA”! No to zaczynamy!

Masz pytania dotyczące tego planu? Kliknij banner i dołącz do naszej grupy na Facebooku: Bieganie – plany treningowe.

plany-treningowe-banner

Druga część planu “Od Kanapowca do Biegacza” została podzielona na trzy części.

I  – Jak dobrze jest biegać! Jest kontynuacją ciągłego biegu (niepoprzedzonego marszem) z 14 tygodnia planu “Od Kanapowca do Biegacza”.

II – Pokochaj wiatr we włosach – wprowadzamy szybszy bieg na ostatnich metrach! Tutaj pojawiają się szybsze biegi. Na wybranych treningach końcówkę trzeba przycisnąć, co spowoduje szybsze bicie serca, mocniejszą pracę układu krwionośnego, oddechowego, mięśniowego i szkieletowego. Jakby tego było mało, ten rodzaj treningu kształtuje mocną psychikę i pozwala przyzwyczaić ciało do zniesienia rosnącego uczucia zmęczenia. Frajda po szybkiej końcówce – niezapomniane uczucie!

III – Pora na pierwsze 50 minut biegu! Zmierz się z pięćdziesięcioma minutami biegu – ale wtedy, gdy jesteś na to w pełni gotów.

Bezpieczeństwo – jest motywem przewodnim tego planu. Tu nic nie jest przypadkowe. Chodzi o zdrowie. Nie idziemy na skróty. Do następnego etapu przechodzimy dopiero, gdy jesteśmy na to przygotowani.

Tydzień regeneracji – jak widzisz w planie co jakiś czas występuje tydzień oznaczony jako “Regeneracja”. Człowiek nie maszyna i odpocząć musi. Dlatego, co jakiś czas jest luźny okres treningowy, aby stawy i układy (mięśniowy, oddechowy itd.) miały czas na zregenerowanie się, przez co minimalizujemy wystąpienie przemęczenia, znużenia psychicznego czy urazu (kontuzji). Nie stresuj się tym, że w nim jest marsz, a taką intensywność masz już za sobą. Ty po prostu nie idziesz na skróty. Trenujesz mądrze, bezpiecznie dla zdrowia.

WAŻNIE

Pierwsze 10-15 minut biegu pokonaj bardzo spokojnym tempem. Daj organizmowi czas na rozgrzanie się. Dopiero po takim czasie możesz “wskoczyć” na ulubione obroty.

Zauważyłem, że przed jednymi biegami i po nich nie ma marszu np. bieg 40. Dlaczego?

Jest to celowy zabieg. Pozwala on na przygotowanie twojego ciała do stopniowego odejścia rozgrzania organizmu przez marsz i wymuszenie na nim nauczenia się biegania pierwszych 10-15 minut spokojnym tempem w celu “rozruszania” organizmu.

Dlaczego niektóre biegi są zakończone pięciominutowym marszem? Np. bieg 45 + marsz 5 lub

Po długim biegu rozsądnie jest zakończyć wysiłek niższą intensywnością. Marsz świetnie spełnia tę rolę. Pozwoli na uspokojenie się oddechu, serce zwolni “z biciem”, temperatura ciała w naturalny sposób stopniowo się obniży.

Czemu treningi z szybszą końcówką są poprzedzone i zakończone marszem? Np. marsz 5 + bieg 35 w tym ostatnia minuta szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5

Chodzi o prawidłowe przygotowanie organizmu do intesywniejszego wysiłku, który nastąpi na końcu biegu. Marsz na początku świetnie przygotuje ciało do biegu, a już sam bieg odpowiednio “rozrusza” mięśnie, stawy, układ oddechowy i krwionośny. Po szybkiej końcówce pięciominutowy marsz zadziała jak SPA dla organizmu. Zagwarantuje relaks w postaci stopniowego powrotu do niskiej intensywności.

JAKA ROZGRZEWKA PRZED TRENINGIEM?

Wbrew krążącej opinii w internecie, najlepszą rozgrzewką jest rozpoczęcie ruchu od niskiej intensywności i po upływie kilku minut “wejście” na wyższą intensywność. Stąd marsz i zalecane “spokojne” pierwsze minuty biegu.

Opis treningów:

  • bieg 45 + marsz 5 – oznacza, że wychodzisz z domu i zaczynasz 45 minutowy bieg. Pamiętaj, aby pierwsze 10-15 minut pobiec bardzo spokojnie, daj organizmowi czas na rozgrzanie się. Dopiero po upływie 10-15 minut możesz wskoczyć na swoje ulubione obroty. Na koniec treningu, zaraz po biegu, w celu uspokojenia (tzw. schłodzenia) pomaszeruj przez 5 minut.
  • 3x (marsz 5 + bieg 5) – oznacza, że najpierw maszerujesz przez 5 minut i później przez 5 minut biegniesz, po czym ponownie maszerujesz przez 5 minut i biegniesz 5 minut. Tak długo powtarzasz tę czynność, aż na swoim koncie zanotujesz trzy powtórzenia marszu i biegu.
  • marsz 5 + bieg 35 w tym ostatnia minuta szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5 – oznacza, że przed bieganiem, jako świetną formę rozgrzewki, wykonujesz 5 minutowy marsz, a po nim bieg trwający 35 minut, z tym że ostatnią (trzydziestą piątą)  minutę biegu przyspieszasz i pokonujesz ją na 85% swoich możliwości, po czym na 5 minut przechodzisz do marszu. Dzięki temu “uspokoisz” organizm.
  • bieg 50 – oznacza, że wychodzisz z domu i zaczynasz 50 minutowy bieg. Pamiętaj, aby pierwsze 10-15 minut pobiec bardzo spokojnie, daj organizmowi czas na rozgrzanie się. Dopiero po upływie 10-15 minut możesz wskoczyć na swoje ulubione obroty.

Marsz i bieg – powinien mieć taką intensywność, podczas której masz rytmiczny oddech, a tempo, które obrałeś, pozwoli ci na ukończenie treningu ze sporym zapasem energii. Pamiętaj, to jest trening, a nie walka o życie. Czas na ściganie przyjdzie na zawodach. Teraz na nowo masz sobie przypomnieć, jak to jest poczuć wiatr we włosach i obudzić pamięć długotrwałą mięśni. To jak z nauką pływania – biegania się nie zapomina.

WAŻNE

Po każdym treningu przeznacz 5-10 minut na stretching/rozciąganie. Już mała dawka tej specyficznej formy ruchu zwiększy elastyczność mięśni i uczyni je wytrzymalszymi, tworząc w ten sposób grunt pod przyszłe treningi biegowe.

Chcesz zacząć biegać? Nie idź na skróty. Ten plan jest dedykowany osobom, które ukończyły jego pierwszą część.

OD KANAPOWCA DO BIEGACZA

Część druga planu “OD KANAPOWCA DO BIEGACZA”

Jak dobrze jest biegać!

TydzieńWtorekŚrodaNiedzielaW sumie
15bieg 30bieg 35bieg 40bieg 105
16bieg 35bieg 35bieg 45 + marsz 5marsz 5 + bieg 115
17 Regeneracja3x (marsz 5 + bieg 5)marsz 5 + bieg 30 + marsz 53x (marsz 5 + bieg 5)marsz 40 + bieg 60
18bieg 35bieg 40bieg 45 + marsz 5marsz 5 + bieg 120
19bieg 35marsz 5′ + bieg 35 w tym ostatnia minuta szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5bieg 45 + marsz 5marsz 15 + bieg 115
20 Regeneracja3x (marsz 5 + bieg 5)marsz 5 + bieg 30 + marsz 53x (marsz 5 + bieg 5)marsz 40 + bieg 60
21marsz 5 + bieg 35 w tym ostatnia minuta szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5bieg 40bieg 45 + marsz 5marsz 15 + bieg 120
22marsz 5 + bieg 35 w tym ostatnia minuta szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5bieg 40marsz 5 + bieg 40 w tym ostatnia minuta szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5marsz 20 + bieg 115
23 Regeneracja3x (marsz 5 + bieg 5)marsz 5 + bieg 30 + marsz 53x (marsz 5 + bieg 5)marsz 40 + bieg 60
24bieg 40marsz 5 + bieg 40 w tym ostatnie dwie minuty szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5bieg 45 + marsz 5marsz 15 + bieg 125
25marsz 5 + bieg 40 w tym ostatnie dwie minuty szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5bieg 45marsz 5 + bieg 40 w tym ostatnie dwie minuty szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5marsz 20 + bieg 125
26bieg 40bieg 45bieg 50 + marsz 5marsz 5 + bieg 135
27 Regeneracja3x (marsz 5 + bieg 5)marsz 5 + bieg 35 + marsz 53x (marsz 5 + bieg 5)marsz 40 + bieg 65
28bieg 45marsz 5 + bieg 40 w tym ostatnie trzy minuty szybszym tempem (na 85% możliwości) + marsz 5bieg 55 + marsz 5marsz 15 + bieg 140

Chcesz ten plan i jego kolejne części w pliku .pdf? Podaj swoje imię i adres e-mail poniżej ⤵️

CleanShot 2023 04 24 at 18.48.00@2x
Od kanapowca do biegacza II - kontynuacja planu 11

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Sekret tkwi w bieganiu… wolniej
Następny wpis
Sekret biegacza - co nosić na treningach?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.