fbpx
po co biegaczowi masc rozgrzewajaca 01 02

Po co biegaczowi maść rozgrzewająca?

Bieganie jest jednym z popularniejszych sportów uprawianych przez Polaków. Dlaczego? Ponieważ jedyne czego wymaga, to dobre buty, czas i chęci. Niestety jest to również jeden z najbardziej…

Bieganie jest jednym z popularniejszych sportów uprawianych przez Polaków. Dlaczego? Ponieważ jedyne czego wymaga, to dobre buty, czas i chęci. Niestety jest to również jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów. Jak poradzić sobie z niewielką kontuzją oraz jak wspomóc regenerację mięśni?

W ciągu ostatnich kilku lat liczba entuzjastów tego sportu konsekwentnie wzrasta. Bieganie jest bezpłatne i niewymagające szczególnych umiejętności. Przecież każdy umie biegać. Niestety, nie każdy wie, że rodzaj podłoża po którym się biega ma niezwykle istotne znaczenie. Bieganie po betonie, kostce brukowej, czy innych twardych podłożach sprawia, że naturalne mechanizmy amortyzacji stawów nie są w stanie zrekompensować drgań, jakie powstają przy mocnych uderzeniach. Jeśli się często powtarzają, w ich wyniku powstają mikrouszkodzenia w stawach, polegające na niszczeniu chrząstki stawowej.

masc-niedzwiedzia-0120130828-0003

Z czasem mikrouszkodzenia się gromadzą, tworząc makrouszkodzenia. Innymi słowy, powodując ból stawów. Z tego powodu zaleca się bieganie po trawie, a jeśli występuje taka możliwość- po plaży. Oczywiście istnieją buty, które przeznaczone są do biegania po twardych podłożach, jednak te, które naprawdę są skuteczne kosztują majątek. Oprócz właściwego miejsca do biegania, również technika musi być dobrze wykształcona. Dzięki temu trening będzie maksymalnie intensywny, a ponadto ryzyko kontuzji będzie mniejsze.

masc-niedzwiedzia-0120150409-0001

Pomimo opracowanej do perfekcji techniki biegania, świetnych butów czy wybierania tras prowadzących tylko po trawie, kontuzje zdarzają się każdemu. Jeśli w czasie biegu doszło do wykrzywienia nogi w dziwny sposób i nie przestaje ona boleć w ciągu kilku dni, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ istnieje ryzyko, że doszło do zwichnięcia stawu. Wtedy żadne maści nie pomogą – trzeba unieruchomić staw. Jednak znacznie częstszą przypadłością są skręcenia lub zwykłe stłuczenia stawu. W takim przypadku najlepiej jest zastosować maść z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, która sprawi, że proces zapalny w stawie nie będzie się znacząco przeciągał.

masc-niedzwiedzia-0120150409-0002

Popularnie stosowane maści rozgrzewające w przypadku skręceń nie mają właściwości leczniczych, jednak znacząco pomagają na uśmierzenie bólu i zwiększenie komfortu poruszania się na skręconej nodze. Tak, poruszania się, gdyż wbrew popularnemu mitowi, który głosi, że skręcona noga musi pozostać unieruchomiona, należy „rozchodzić” uszkodzoną kończynę. Oczywiście, jeśli ból jest bardzo dotkliwy, powinno się wstrzymać dzień lub dwa od obciążania chorej nogi.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
3 kolobrzeg maraton relacja 01 03

3. Kołobrzeg Maraton - relacja

Następne
vi edycja avon kontra przemoc biegnij w garwolinie 01 04

VI edycja „AVON kontra przemoc – biegnij w Garwolinie”

Powiązane artykuły

przetrwac kontuzje i nie zwariowac 0120150430 0001
Czytaj dalej

Przetrwać kontuzję i nie zwariować

Kontuzja, zmora wielu sportowców. Większość biegaczy, którzy trenują systematycznie mieli do czynienia z różnymi przeciążeniami i problemami zdrowotnymi spowodowanymi bieganiem. Podobno sportowcy...