Aktualności

Najlepszy przyjaciel człowieka najlepiej motywuje do ruchu

ASICS prezentuje wyniki badania przeprowadzonego między innymi w Polsce, które potwierdzają wyjątkową rolę psów w motywowaniu ludzi do…
ASICS Mat. prasowy 3

ASICS prezentuje wyniki badania przeprowadzonego między innymi w Polsce, które potwierdzają wyjątkową rolę psów w motywowaniu ludzi do codziennej aktywności fizycznej i dbania o zdrowie psychiczne. To część globalnej inicjatywy Mind’s Best Friend, której celem jest podkreślenie znaczenia codziennego ruchu nie tylko dla kondycji ciała, ale przede wszystkim dla dobrego samopoczucia psychicznego.

W Polsce 58% właścicieli psów wskazuje swojego pupila jako głównego motywatora do ruchu – wyprzedzają oni w tej roli rodzinę (41%), celebrytów (8%) czy trenerów personalnych (7%). Dodatkowo, aż 77% osób nieposiadających psa twierdzi, że miałoby większą motywację do ćwiczeń, gdyby posiadało czworonożnego towarzysza.

Ruch z czworonogiem przekłada się nie tylko na częstszą aktywność fizyczną, ale również na poprawę samopoczucia. Właściciele psów w Polsce spędzają średnio 180 minut tygodniowo na aktywnościach fizycznych, podczas gdy osoby bez psa – 150 minut. Co więcej, 88% właścicieli przyznaje, że posiadanie psa sprawia, że ruszają się więcej, a 63% wskazuje, że to właśnie pupil jest głównym powodem spacerów, joggingów czy biegów.

ASICS Mat. prasowy 2 2

To wszystko ma realny wpływ na zdrowie psychiczne. Właściciele psów w Polsce osiągają średni wynik w Indeksie Dobrostanu Psychicznego (State of Mind Index) na poziomie 61 punktów na 100, czyli o 18% więcej niż osoby bez psów (51 punktów). Aż 76% właścicieli deklaruje mniejsze poczucie stresu po wspólnym spacerze z psem, a 81% czuje się szczęśliwszych. 80% respondentów twierdzi, że ruch z psem pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne, a 83% zauważa poprawę nastroju. Co ciekawe, 67% osób nieposiadających psa uważa, że zwierzak poprawiłby ich dobrostan psychiczny, ponieważ byłby dla nich większą motywacją do ruchu.

Najnowsze badania ASICS ujawniają, jak znacząco psy wpływają na nasz poziom aktywności fizycznej i ogólny stan umysłu. Badania pokazują, że właściciele psów znacznie częściej spełniają zalecane wytyczne dotyczące aktywności fizycznej i mają znacznie lepszy nastrój. W rzeczywistości 84% właścicieli psów odczuwa poprawę nastroju po spacerze ze swoim pupilem – mówi Brendon Stubbs, wiodący badacz w dziedzinie ćwiczeń i zdrowia psychicznego z King’s College London.

ASICS uznaje rolę psów, w tym jednego z ulubionych czworonogów Internetu @FelixtheSamoyed, jako pierwotnych influencerów ćwiczeń. Felix został również psim ambasadorem marki i będzie działać jako główny „rzecznik”, promując swoją miłość do spacerów oraz biegów. Konto psa na Instagramie ma ponad 1,2 mln followersów.

Nikt nie motywuje nas do ruchu dla ciała i umysłu bardziej niż nasi psi przyjaciele. Każdego dnia na całym świecie psy motywują nas do zakładania butów, wychodzenia i poruszania się. Naszą misją jest zachęcenie jak największej liczby osób do odczuwania podnoszącej na duchu mocy ruchu. Jesteśmy zachwyceni, że podpisaliśmy kontrakt z Felixem jako naszym oficjalnym ambasadorem i dzielimy się zaraźliwą miłością psów do ruchu ze światem, aby zmotywować nas wszystkich do wyjścia i poruszania się dla naszych umysłów – dodaje Gary Raucher, Global Head of Marketing w ASICS.

ASICS Mat. prasowy 3 1

Wyniki badania pokazują też, że wielu właścicieli nie potrafi odmówić swojemu psu spaceru – 45% respondentów nie może oprzeć się pupilowi czekającemu przy drzwiach lub przynoszącemu smycz. Co więcej, niemal połowa badanych twierdzi, że to pies „wyprowadza ich”, nie odwrotnie. Wspólne spacery to również przestrzeń do budowania relacji – 66% właścicieli psów w Polsce przyznaje, że dzięki swojemu pupilowi częściej nawiązuje kontakt z innymi osobami, a 70% dostrzega pozytywny wpływ takich interakcji na swój nastrój.

ASICS podkreśla, że to właśnie psy – jako „pierwsi influencerzy ruchu” – odgrywają ogromną rolę w promowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. W ramach kampanii Mind’s Best Friend marka zachęca do dzielenia się historiami o tym, jak psy motywują do ruchu i poprawiają nastrój – każde publiczne udostępnienie wpisu z hasztagiem #MindsBestFriend do 12 lipca 2025 r. to realne wsparcie dla organizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Ponadto, ASICS, wspólnie ze Sklepem Biegacza, zorganizuje trzy spacery socjalizacyjne. Odbędą się one w sobotę, 24 maja o godz. 10:00, 11:00 i 12:00. Liczba miejsc jest ograniczona, łącznie organizatorzy przewidują miejsce dla 30 osób. Spacery poprowadzi Justyna Piekarczyk – psia behawiorystka, autorka książki „Adopcja na cztery łapy. Jak zaopiekować się psem i dać mu bezpieczny dom?”. Uczestnicy otrzymają pakiet gadżetów – torbę, smaczki, miskę na wodę inne. Miejscem spotkań będzie Sklep Biegacza na warszawskim Powiślu. Na wydarzenia będą wymagane wcześniejsze zapisy. Wystarczy śledzić media społecznościowe Sklepu Biegacza.

Aby uczcić niezwykłą rolę, jaką psy odgrywają w motywowaniu nas do ruchu dla dobrego samopoczucia psychicznego, można nominować swojego pupila, aby został oficjalnym ambasadorem ASICS Mind’s Best Friend. Więcej o tej inicjatywie można dowiedzieć się na stronie www.asics.com/mindsbestfriend

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!
Następny wpis
Jak zasnąć w 5 minut — metoda 4-7-8
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.