fbpx
Przepisy biegacza

Dieta bezglutenowa dla biegaczy – przepisy

Wielu sportowców zdecydowało się wyłączyć gluten ze swojego jadłospisu. Należą do nich np. Ryan Hall, amerykański biegacz długodystansowy, maratończyk i olimpijczyk z Pekinu oraz Amy Yoder Begley...
dieta bezglutenowa dla biegaczy przepisy

Wielu sportowców zdecydowało się wyłączyć gluten ze swojego jadłospisu. Należą do nich np. Ryan Hall, amerykański biegacz długodystansowy, maratończyk i olimpijczyk z Pekinu oraz Amy Yoder Begley, która na tych samych Igrzyskach Olimpijskich wystartowała w biegu na 10000 metrów. Sam od kilku miesięcy zdecydowałem się na wprowadzenie w swoim życiu diety bezglutenowej. Zaobserwowałem, że nie jestem apatyczny, zrzuciłem kilka niepotrzebnych kilogramów oraz pozbyłem się ospałości i ociężałości występujących u mnie  wcześniej po zjedzeniu produktów zawierających gluten.

Makaron, bułeczki i chleb to od dawna dla biegaczy źródło energii i bardzo dobre paliwo na treningi i zawody. Biegacze, którzy przestali jeść pszenicę przerzucając się na dietę bezglutenową dla zdrowia lub z powodu uczulenia na gluten, powinni pomyśleć, jak dostarczyć organizmowi nie tylko prostych węglowodanów, ale też innych kluczowych składników odżywczych, takich jak błonnik i witaminy z grupy B.

Jeśli nie zastąpi się ich wysokiej jakości węglowodanami, może wystąpić „brak paliwa”. Biegacz będzie czuł się zmęczony, jak twierdzi dietetyczka sportowa Nancy Clark,  autorka  Przewodnika Pożywienia Sportowców. Na szczęście istnieje wiele naturalnie bezglutenowych produktów bogatych w węglowodany wysokiej jakości. Przy odrobinie planowania, można włączyć te produkty do pysznych, łatwych w przyrządzeniu,  bezglutenowych posiłków, które są tak smaczne, że skuszą się na nie nawet najbardziej zagorzali amatorzy pszennych potraw.

Jednym z takich produktów może być Quinoa czyli komosa ryżowa, która jest podstawą i „potęgą” bezglutenowego jedzenia, jak mówi dietetyczka sportowa i maratonka Katie Davis.

Komosa zawiera białko oraz wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, takich jak  mangan, magnez, wapń, żelazo, miedź i fosfor. Jej nasiona zawierają więcej tłuszczu niż w ziarnach zbóż. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi te z grupy omega-3. Quinoa wyróżnia się również wysoką zawartość witaminy E. Te składniki pozwalają na utrzymanie masy mięśniowej i budowę nowej tkanki mięśniowej po wyczerpującym biegu.

Prosty przepis na posiłek z komosą ryżową

3/4 szklanki quinoa włożyć do garnka i zalać  1,5 szklanką wody. Przykryć pokrywką i gotować 15 minut na wolnym ogniu. Woda się wchłonie, podobnie jak podczas gotowania ryżu. Następnie dodać 1/4 łyżeczki cynamonu i kardamonu, 1 posiekane jabłko, 2 łyżki suszonych żurawin i 1 łyżkę orzechów włoskich. Mieszać na średnim ogniu od 2 do 4 minut, aż jabłka będą ciepłe.

Biegacze, potrzebując węglowodanów, często zapominają o kukurydzy. A to właśnie jej  ziarna, które są użyte np. w kukurydzianych tortillach, zawierają węglowodany złożone  oraz  błonnik.

Prosty przepis na posiłek z kukurydzą

Ogrzać toster do 350 stopni Celsjusza. Dwie tortille kukurydziane nasączyć wodą (aby zapobiec ich wyschnięciu). Rozprowadzić 1 łyżeczkę ulubionego dżemu na tortillę i posolić. Ułożyć tortille na patelni wyłożonej folią. Położyć na tortillę cienkie plasterki sera cheddar, cztery cienkie plasterki jabłka i dwa plasterki indyka. Piec około 5 minut, aż będą ciepłe.

Penne z krewetkami i Pesto

Wcześniejsze wersje makaronów bezglutenowych były często lepkie i mdłe, jednak produkowane teraz są dużo lepsze, wykonane z ryżu, quinoa i amarantusa, a także z kukurydzy. Mają smak i strukturę podobną do pszenicy i są bogate w węglowodany jako doskonałe „paliwa” dla biegaczy. Należy tylko pamiętać, aby, zapoznać się z etykietą produktu. Spójrz czy bezglutenowy makaron jest wzbogacony w żelazo i witaminy z grupy B – radzi Katie Davis. – W przeciwnym razie, dostarcza węglowodanów, ale ich nie wchłania. Dodając do dania zielonej  fasoli dostarczasz witamin z grupy B.

Prosty przepis: zagotować penne według wskazówek na opakowaniu. Dwie minuty przed wyjęciem makaronu dodać 1 szklankę pociętej na pół fasoli i krewetki. Dwie minuty później, odcedzić wodę, a potem dodać sześć połówek pomidorów i 1/4 szklanki pesto.

Sałatka z ziemniaków i czarnej fasoli

Ziemniaki powinny być podstawą w każdej kuchni bezglutenowej. Są tanie, łatwe do przyrządzenia, można je długo przechowywać i mimo, że wśród niektórych osób mają  reputację jako ubogie w składniki odżywcze, to jednak zawierają witaminy i minerały. Jeden średni ziemniak ma mnóstwo węglowodanów plus błonnik, witaminy C i potas. Minerał ten pomaga utrzymać poziom płynów, co jest kluczem przy poceniu się biegaczy podczas treningów. Dodając trochę aromatycznego boczku i czarnej fasoli z prostego dania można stworzyć pożywny posiłek.

Prosty przepis: ziemniaki ugotować w mundurkach. Obrać ze skórki po ugotowaniu.  Sos: trzepaczką wymieszać 1 łyżeczkę posiekanej szalotki, 1 łyżeczkę musztardy, 3 łyżki sherry lub białego octu winnego, 1/2 łyżeczki soli i 1/4 łyżeczki mielonego kminku. Ubić w 1/4 szklanki oleju extra virgin z oliwek i odrobiną pieprzu. Do ciepłego sosu dodać cztery wcześniej ugotowane i posiekane plasterki boczku i pół puszki czarnej fasoli. Podawać z ziemniakami.

Sałatka ryżowa z Tofu

To danie to prawdziwa „bomba odżywcza”. Brązowy ryż zawiera błonnik nierozpuszczalny oraz magnez. Deficyt tego ostatniego może utrudniać wytrzymałość. Ten posiłek daje mnóstwo mocy dzięki białkom zawartym w tofu i zdrowym tłuszczom w nasionach słonecznika i dyni. Oba dostarczają kalorii, które są trawione powoli, więc jak twierdzi Nancy Clark jest to lepsze, niż gdybyś zjadł miskę sałatki lub warzywa.

Posty przepis: pocięte kawałeczki twardego tofu wymieszać z 1 łyżką oliwy z oliwek, 1/2 łyżeczki curry, 1/3 szklanki wiórków kokosowych. Piec w 350 stopniach Celsjusza przez 15 minut. W misce wymieszać 2 szklanki ugotowanego ryżu brązowego, 1 szklankę Edamame (niedojrzałe strąki soi), 1/4 szklanki  nasion słonecznika i dyni, 1/2 szklanki połówek pomidorów, pieprz do smaku oraz 1/2 łyżeczkę soli i 1 łyżkę curry w oleju z oliwek. Całość wymieszać z upieczonym tofu.

Źródła:

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
V Bieg Siedleckiego Jacka
Następny wpis
Skarpety kompresyjne dla biegaczy – prawdziwa pomoc czy placebo?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu