Jedno z najbardziej podstawowych pytań, każdego początkującego biegacza – „w jakich butach biegać?”. Buty niestety mają znaczenie i to całkiem spore.

Dużo zależy też od tego po jakim terenie będziemy biegać i jaki tryb życia prowadziliśmy do momentu, w którym zdecydowaliśmy się podjąć ten niezwykle odważny krok – czyli stawić czoło wyzwaniu, jakim jest bieganie.

Już na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że kosmiczne technologie i systemy, które w butach występują, to w większości nic innego jak chwyt marketingowy – nie dajcie się nabrać. Cena nie idzie zawsze w parze z jakością, a już na pewno na jakość buta nie powinna wpływać liczba systemów tudzież innych technologi rodem z since fiction. Dobre buty do biegania to takie, które w czynności biegania nie będą nam przeszkadzać i zapewnią nam komfort użytkowania – będą wygodne. Nic poza tym!

To jakie buty wybierzemy na początku naszej przygody z bieganiem będzie w dużym stopniu wpływało na nasze samopoczucie podczas treningu.

Dobrze dobrane buty zapewnią nam:

 • komfort treningu,
 • mniejsze ryzyko kontuzji, które niestety są nagminne u amatorów,
 • zmniejszą ewentualny ból wynikający z naszych niedoskonałości i dawnych zaniedbań w sferze ogólnej sprawności.

Zrozumieć pronację

Pronacja to sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz, gdy chodzimy lub biegamy. Każdy z nas jest ma mniejszą bądź większą pronację, wszystko to jest oczywiście determinowane przez matkę naturę. Nie możemy jednak powiedzieć, że pronacja sama w sobie jest złem wcielonym – od niej po prostu zależy, w jaki sposób biegamy. Dobór nieodpowiednich butów może zwiększyć prawdopodobieństwo urazu, tym bardziej u początkujących biegaczy, których mięśnie odpowiedzialne za bieganie nie są jeszcze wystarczająco silne.

Określ jaki masz typ podbicia – TEST WODNY.

Test wodny jest prosty jak budowa cepa i zajmuje mało czasu. Jak się za niego zabrać?

 • Weź kawałek papieru albo gazety.
 • Zwilż spód stopy.
 • Stań na wcześniej przygotowanej kartce/gazecie.
 • Spójrz na odciśnięty kształt i porównaj go z niżej przedstawionymi obrazkami.

jak dobrac buty biegowe zakupowy przewodnik 2

Wybieramy rodzaj obuwia w zależności od podbicia.

Test wodny pozwolił Ci określić jaki masz rodzaj podbicia. Teraz możemy przejść do następnego kroku.

NORMALNE PODBICIE – wybieraj buty z systemami stabilizującymi. (Stability)

 • Są to buty będące mieszanką trzymania i tłumienia wstrząsów. Zwykle o lekko zakrzywionym kształcie z podeszwą wykonaną z dwóch materiałów o różnej zwartości (czasem też z wkładką usztywniającą).

NISKIE PODBICIE – wybieraj buty z systemami podtrzymującymi. (Motion- Control)

 • Motion Control, czyli „trzymające”. Są to buty sztywne, kontrolujące ruch stopy buty o prostym kształcie. Charakteryzują się trwałością i nieco większym ciężarem.

WYSOKIE PODBICIE – wybieraj buty z systemami amortyzującymi. (Cushioned)

 • Miękkie buty o elastycznej podeszwie (zwykle z wkładkami amortyzującymi) i o lekko zakrzywionym bądź zakrzywionym kształcie. But amortyzujący pozwala stopie na swobodny ruch i chroni ją przed wstrząsami powodowanymi uderzeniem o podłoże.

jak dobrac buty biegowe zakupowy przewodnik 3

Wybierać buty trailowe czy przeznaczone do biegania po ulicy?

Buty przeznaczone do biegania po ulicy, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do biegania po chodnikach, asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Nie musi być to natomiast tylko asfalt, tego typu buty świetnie sprawdzą się również, kiedy będziemy biegać po ubitych, leśnych duktach. Buty te charakteryzują się małą wagą i dużą elastycznością.

Buty trailowe – analogicznie – buty przeznaczone do biegania po naturalnym terenie z dużą ilością piachu, kamieni i niejednokrotnie błota. Charakteryzują się twardą powierzchnią z agresywnym bieżnikiem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie biegaczowi ochrony podbicia i stabilizacja.

Sklep Specjalistyczny

Dużo możemy wywnioskować na podstawie własnych obserwacji, nie ma jednak nic lepszego niż kompetentny sprzedawca, który ma dużą wiedzę na temat butów biegowych. W sklepach specjalistycznych zazwyczaj nie pracują ludzie,którzy z bieganiem nie mają nic wspólnego. Zazwyczaj są to biegacze pasjonaci, którzy posiadają dużą wiedzę w dziedzinie sprzętu. Czujności jednak nigdy za wiele… nie dajmy się naciągnąć.

Prze zakupem butów powinniśmy zadać sobie parę pytań:

 • Od jakiego czasu biegamy?
 • Ile kilometrów pokonujemy w ciągu tygodnia?
 • Czy biegamy tylko dla zdrowia, czy też przygotowujemy się do konkretnych zawodów?
 • Po jakim terenie najczęściej biegamy?
 • Ile ważymy?
 • Czy jesteśmy pronatorami, supinatorami, a może mamy naturalny charakter stopy?

Odpowiadają sobie na te wszystkie pytania, zmniejszamy ryzyko złego kupna, poza tym im więcej dowie się sprzedawca na temat naszego biegania, tym jego porada będzie naturalnie bardziej trafna i pomocna.

Najczęstsze pytania zadawane przez kupujących.

 1. Jak dopasowywać rozmiar, aby but był wygodny?
  • Przymierzając but musimy pamiętać, aby buty nadmiernie nie ściskały naszej stopy. Powinniśmy dobierać buty nawet o rozmiar większe, a już absolutnym minimum będzie to 0.5 cm luzu w bucie. Palec u stopy musi mieć dużo swobodę ruchu.
 2. Jeśli jestem pronatorem i noszę wkładki ortopedyczne, to czy powinienem/ powinnam nadal dobierać buty z systemami podtrzymującymi (Motion-Control)?
  • Dobrze czuć się będziesz w butach przeznaczonych dla biegaczy z normalnym podbiciem, aczkolwiek buty z dodatkowym systemem podtrzymującym na pewno nie zaszkodzą.
 3. Czy w butach przeznaczonych do biegania po szosie, mogę również biegać po trailowym terenie?
  • Oczywiście. Należy jednak pod uwagę, że buty trailowe zapewniają większą kontrolę i stabilizację stopy, kiedy biegamy po wymagającym terenie.

About the Author Mateusz Jasinski


Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>