Korzystaj wygodnie z naszego serwisu dzięki najnowszej aplikacji mobilnej dostępnej na Twojego Iphone’a i I’Pada!

Zamknij

Bieganie przy wadach wzroku - trenuj bez przeszkód, bez soczewek i okularów

Bieganie przy wadach wzroku - trenuj bez przeszkód, bez soczewek i okularów

Wada wzroku to ograniczenia. Najbardziej dokucza jednak tym, którzy na co dzień trenują i uprawiają sport. Niewątpliwie problem ten dotyczy również sporej grupy biegaczy. Z pewnością wiele razy myślałeś by pozbyć się wreszcie okularów lub soczewek, ale nie chciałeś rezygnować z biegowej pasji czy innych aktywności. Istnieje jednak sposób, by cieszyć się bieganiem bez przeszkód i zrezygnować z często mało wygodnych okularów czy soczewek, które często przeszkadzają w sportowej aktywności. O czym mowa? Dzięki mikrosoczewkowej korekcji wzroku Lentivu możesz już następnego dnia po zabiegu wrócić do treningów i sportu. To bezpieczna  metoda polecana osobom aktywnym, która bardzo szybko przywraca ostre widzenie. 

Treningi biegowe to często nawet codzienne zmaganie się z własną wytrzymałością, kondycją i zmęczeniem, a także warunkami zewnętrznymi, takimi jak pogoda czy sytuacja na trasie. Im mniej przeszkód i trudności, tym lepsze wyniki i satysfakcja z trenowania. Na komfort biegacza wpływ ma również ogólny stan zdrowia. Dużym ograniczenim dla uprawiających sport jest często wada wzroku, która nierzadko nie pozwala nam skupić się na właściwym treningu.

Najpopularniejszą metodą korekcji wciąż pozostają okulary lub soczewki kontaktowe. Nie są to jednak dobre rozwiązania dla biegaczy. Okulary zsuwają się z nosa, parują, znacznie ograniczają pole widzenia. Znacznie wygodniejsze jest korzystanie z soczewek, choć i one mają wady. Do najczęstszych należy przykra dolegliwość, tzw. zespół suchego oka. Noszenie na stałe szkieł kontaktowych może prowadzić również do nieprzyjemnych infekcji, a nawet poważnych chorób oczu.

Podobnych ograniczeń nie mają zabiegi korekcyjne, czyli metody pozwalające trwale pozbyć się wady wzroku. Krótkowidzom trenującym na co dzień szczególnie polecana jest mikrosoczewkowa korekcja wzroku Lentivu.

Lentivu – korekcja wad wzroku dla aktywnych

Lentivu to innowacyjna metoda, dzięki której szybko, trwale i bez bólu można pozbyć się wady wzroku. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny, a pacjent potrzebuje minimalnego czasu na rekonwalescencję. Dla biegaczy krótkowidzów ważne jest to, że nie wyklucza on z codziennych treningów. Nie ma przeciwskazań medycznych, aby już następnego dnia powrócić do zwykłej aktywności oraz sportu. Po zabiegu nie trzeba korzystać ze zwolnienia lekarskiego, a pacjent nie musi ograniczać wysiłku fizycznego.

bieganie-przy-wadach-wzroku-trenuj-bez-przeszkod-bez-soczewek-i-okularow-02

Metoda mikrosoczewkowa nie wymaga też specjalnych przygotowań. Korekcja wady w jednym oku trwa około 20 sekund, a pobyt w sali operacyjnej zajmuje kilkanaście minut. Co ważne, w czasie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Jedyną dolegliwością jest niewielkie podrażnienie oczu utrzymujące się przez zaledwie kilka godzin.

Zabiegi mikrosoczewkowej korekcji wzroku można przeprowadzić u większości pacjentów z krótkowzrocznością (noszących tzw. okulary minusowe do -10,0 D) i z astygmatyzmem (noszących tzw. okulary cylindryczne do 5,0 D). Żeby przekonać się czy można z niej skorzystać, wystarczy umówić się na wizytę kwalifikacyjną w jednej z klinik okulistycznych Optegra.

Bezpieczeństwo korekcji wzroku metodą Lentivu

Na świecie wykonano już ponad 250 tys. podobnych zabiegów z użyciem urządzenia najnowszej generacji Visumax. W Polsce, w klinikach okulistycznych Optegra przeprowadzono już z powodzeniem kilkaset zabiegów metodą Lentivu. Za wszystkie odpowiedzialny jest zespół doświadczonych lekarzy-okulistów zajmujących się korekcją wzroku od wielu lat. Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz doskonałą precyzję zapewnia również wykorzystanie specjalistycznego sprzętu okulistycznego. Każdy pacjent przed zabiegiem, podczas wizyty kwalifikacyjnej, przechodzi poszerzone badania diagnostyczne. Metoda mikrosoczewkowej korekcji Lentivu spełnia wszystkie rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Odpowiada także oczekiwaniom wymagających pacjentów, dla których szczególnie ważne jest by zabieg nie wykluczał ich z codziennych aktywności.

O zaletach Lentivu i życiu bez okularów - okiem biegacza i triathlonisty

Jak to wygląda z punktu widzenia osoby czynnie uprawiającej sport? Opowiada lekarz okulista z powołania, a z zamiłowania triathlonista, pływak i członek Klubu Morsów - Arkadiusz Święcicki z Poznania.

Przez wiele lat trenował Pan mając wadę wzroku. Proszę powiedzieć, czy okulary rzeczywiście przeszkadzają w uprawianiu sportu i aktywności?

A.Ś. Okulary są elementem dodatkowym, który utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia uprawianie sportu. Tak jest podczas jazdy na rowerze przy złej pogodzie, gdy pada deszcz lub śnieg. Bardzo szybko droga staje się niewidoczna. Podczas zawodów zawsze można zwolnić, ale jazda po ulicy przy ograniczonej widoczności staje się niebezpieczna. Dodatkowo okulary ograniczają pole widzenia, często parują. W czasie biegania zsuwają się z nosa, a nawet spadają. Teraz mam ten komfort, że okularów używam jedynie jako ochrony dla oczu – np. podczas treningów na wąskich leśnych drogach.

Wada wzroku jest dużym ograniczeniem w przypadku uprawiania sportów wodnych, czyli np. triathlon. Zawsze podkreślam moim pacjentom, że nie wolno używać soczewek kontaktowych podczas pływania w basenach czy jeziorach, gdyż jest to niebezpieczne dla oczu i grozi ryzykiem poważnych infekcji bakteryjnych. Z kolei okulary korekcyjne do nurkowania zaburzają widzenie po wyjściu z wody. Jednym słowem bez nich źle, a z nimi równie niedobrze. Cieszę się, że mnie to już nie dotyczy.

Jak Pan, jako lekarz okulista, ocenia bezpieczeństwo zabiegu mikrosoczewkowej korekcji wzroku?

A.Ś. Metoda mikrosoczewkowa jest zabiegiem mało inwazyjnym, który wykonywany jest przy użyciu urządzeń najnowszej generacji. Lekarze przeprowadzający korekcje to doświadczeni specjaliści, a kliniki Optegra mają już kilkuset pacjentów, którzy pozbyli się wady wzroku dzięki Lentivu. To mówi samo za siebie.

Jako okulista zdaję sobie również sprawę, jak wiele powikłań powoduje noszenie przez wiele lat szkieł kontaktowych. Okazuje się, że częściej zdarzają się komplikacje u osób używających soczewek niż u pacjentów, u których przeprowadzono zabiegi korekcji wady wzroku nowymi metodami, takimi jak Lentivu.

Jakie są najważniejsze zalety mikrosoczewkowej korekcji Lentivu?

A.Ś. Przede wszystkim Lentivu jest metodą idealną dla osób aktywnych, uprawiających sport. To zabieg minimalnie inwazyjny, który pozwala na błyskawiczny powrót do zwykłych aktywności. Po Lentivu czułem się na tyle dobrze, że już na drugi dzień pojechałem do pracy - oczywiście na rowerze. Dwa dni po zabiegu brałem udział w XDU Duathlonie, w którym musiałem przejechać 15 kilometrów na rowerze po wąskich leśnych ścieżkach, a miesiąc później uczestniczyłem w Mikołajkowych Mistrzostwach Gminy Buk w Jeziorze Niepruszewskim. Zawody odbywały się w grudniu, a ja swobodnie mogłem płynąć krytą żabką, czyli z zanurzaniem głowy.

Po zabiegu nie miałem dolegliwości bólowych, ani światłowstrętu czy łzawienia. Przez kilka tygodni odczuwałem tzw. zespół suchego oka, który obecnie ustąpił. Wcześniej miałem jednak takie same objawy podczas noszenia soczewek kontaktowych. Zauważyłem, że w wielu zwykłych, codziennych sytuacjach poprawił się komfort mojego życia. Teraz, gdy rano wstaję i chcę sprawdzić godzinę, nie muszę szukać okularów, gdyż doskonale widzę zegar na ścianie. To jeden z drobiazgów, ale niewątpliwie uciążliwy. Na szczęście teraz to już przeszłość.

Jeśli treningi wpisują się w Twoją codzienność, a fizyczna aktywność to coś, bez czego tak naprawdę nie wyobrażasz sobie już codzienności, warto skorzystać z opcji metody mikrosoczekowej, która nie tylko poprawia komfort życia, ale daje możliwość czerpania ze sportowych pasji znacznie więcej przyjemności - pozwala bowiem skupić się wyłącznie na treningu bez zbędnych ograniczeń.

Więcej informacji o mikrosoczewkowej korekcji wzroku znajdziesz tutaj

Zamknij

Kategorie

Tagi