Bieganie na wiek nie patrzy – 27. Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki

Bieganie nigdy się nie nudzi! Przekonuje o tym 415 uczestników Mistrzostw Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Impreza mistrzowska dla doświadczonych lekkoatletów (w wieku 35 lat i więcej) odbyła się w dniach 1-2 lipca 2017 w Krakowie.

27. edycja Mistrzostw Polski Weteranów Lekkiej Atletyki oraz 6. Mistrzostwa Polski Lekarzy zostały rozegrane na krakowskim stadionie w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia AWF Kraków. Impreza po raz pierwszy w 25 letniej historii Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki odbyła się w dawnej stolicy Polski. Dla wielu osób zawody te były ostatnim sprawdzianem przed 20. Mistrzostwami Europy Weteranów w Danii, jak również etapem przygotowawczym do Halowych Mistrzostw Świata – Toruń 2019. Zapraszamy do galerii zdjęć udostępnionej przez autora Gerarda Banacha TUTAJ.

mistrzostwa-polski-weteranow-02

W Mistrzostwach wzięło udział 415 zawodników (339 mężczyzn i 79 kobiet), w tym 35 lekarzy i wiele byłych gwiazd lekkiej atletyki oraz tych, które wciąż wyczynowo uprawiają sport, takich jak Michał Bernardelli mąż Iwony Bernardelli (Lewandowskiej). Wystąpiły między innymi: srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich z roku 1980 Urszula Kielan oraz olimpijki – Ludwika Chewińska, która posiada najstarszy rekord Polski w pchnięciu kulą oraz Genowefa Patla – rekordzistka Polski w rzucie oszczepem starego typu. Na 10 000 m wystartowała Barbara Prymakowska – niezłomna biegaczka, która w biegowym środowisku nazywana jest „Najszybszą Babcią Świata”. W biegu na dystansie 400 m mogliśmy oglądać Anetę Kaczmarek, która nie przestaje ustanawiać rekordów życiowych i rekordów Polski w kategorii Masters, a ponadto wraz z mężem prowadzi grupę biegową Kaczmar Project i motywuje innych do lepszego biegania.

mistrzostwa-polski-weteranow-03

A jak kształtowały się wyniki biegaczy w najstarszych kategoriach? Mistrzem sprintu na dystansie 100 m został Feliks Bińkowski (kategoria M80), który uzyskał wynik 19.88. Wśród pań zwyciężyła Janina Rosińska (kategoria K80) z rezultatem 21.46. Doświadczeni długodystansowcy również trzymali poziom! Na dystansie 10 000 m w najstarszej kategorii kobiet (K70) zwyciężyła Barbara Prymakowska (kategoria K70) meldując się na mecie w czasie 51:25.21. Najstarszy z panów Edmund Sowiński (M75) osiągnął czas 52:57.49.

mistrzostwa-polski-weteranow-04

Statystyki mówią same za siebie! Podczas 27. Mistrzostw Polski Masters Lekkiej Atletyki ustanowiono lub poprawiono 64 rekordy w tym: 14 Rekordów Polski oraz 50 Rekordów Mistrzostw Polski! Uczestnikom i zdobywcom medali można tylko pozazdrościć kondycji – w biegach ulicznych z pewnością zostawiają w tyle wielu młodszych biegaczy!