fbpx
Odzież

Skarpety kompresyjne dla biegaczy – prawdziwa pomoc czy placebo?

Nie potrzeba wiele, aby przekonać biegaczy do korzystania z najnowszego trendu, obiecując im, że szybciej pokonają dystans maratonu oraz skrócą czas na odzyskanie sprawności przed biegiem.
skarpety kompresyjne dla biegaczy prawdziwa pomoc czy placebo

Nie potrzeba wiele, aby przekonać biegaczy do korzystania z najnowszego trendu, obiecując im, że szybciej pokonają dystans maratonu oraz skrócą czas na odzyskanie sprawności przed biegiem.

Do tego przyczyniają się również producenci, twierdząc, że skarpetki i rajstopy uciskowe zwiększają dostawę tlenu, zmniejszają stężenie kwasu mlekowego, zapobiegają skurczom mięśni i minimalizują ich zmęczenie. „Cudowne” ubrania są zawsze nową najgorętszą  pozycją w kręgach sportowych. Wśród naukowców zdania na temat używania skarpet kompresyjnych są podzielone. 

Wiele badań na ten temat przeprowadził doktor Ajmol Ali, z departamentu Sportu i Nauki  Ćwiczeń w Massey University. Twierdzi on, że bez wątpliwości wielu biegaczy daje odzieży kompresyjnej duży kredyt zaufania. Przeprowadzał on badania, z których wynikało, że skarpety kompresyjne poprzez zwiększenie przepływu krwi są skuteczne dla pacjentów obłożnie chorych i nieaktywnych fizycznie. Rob Duffield, profesor w Wyższej Szkole Studiów Ruchu przy Charles Sturt Uniwersytet stwierdził, że bardzo mało jest dowodów, że odzież ta w sposób znaczący zwiększa wydajność podczas wykonywania ćwiczeń. Jednak jedno z badań wykonane na 21 biegaczach, wykazało, że podczas noszenia skarpet byli w stanie biec nieco dłużej przed całkowitym wyczerpaniem. Zaobserwowano u nich również pewne małe wzrosty w progu beztlenowym, zwłaszcza wśród kolarzy. Natomiast wiele innych badań nie wykazało żadnych różnic zużycia tlenu lub zwiększenia tętna między sportowcami, którzy używali skarpet i tymi ćwiczącymi bez nich. 

Warto jednak zauważyć, że większość tych badań odbywała się w warunkach laboratoryjnych. Kiedy jednak przeprowadzono pierwsze badanie wśród sportowców biorących udział w zawodach w RPA, wyniki były zgoła odmienne. Stwierdzono, że ci, którzy startowali w  skarpetkach kompresyjnych, mieli znacznie mniej zmęczone czy nawet uszkodzone mięśnie i byli w stanie szybciej się zregenerować, oraz średnio o 12 minut szybciej pokonali trasę, w porównaniu do tych, którzy mieli zwyczajne krótkie skarpetki.

Zaznaczano jednak, że trudno rozstrzygnąć, jaki wpływ na podniesienie wydajności biegu miała świadomość sportowców, że mają na sobie skarpetki kompresyjne, które w założeniu mają pomagać, a na ile było to ich rzeczywiste działanie. Chodzi o to, że być może zadziałał tu efekt placebo.

Profesor fizjologii sportowej, Elmarie Terblanche z Uniwersytetu Stellenbosch w RPA zaleca sportowcom nosić skarpetki do długich sesji biegowych oraz do 24 godzin po treningu przez 60 – 120 minut.

Korzyści z używania skarpet kompresyjnych zauważył u siebie Chris Solinksy, który jako pierwszy biegacz spoza Afryki pobiegł poniżej 27 minut dystans 10,000 m. Nosi on skarpetki w czasie ciężkich treningów i zawodów. Stwierdza, że dzięki nim szybciej się regeneruje. On również początkowo myślał, że skarpetki pomagały mu być szybszym, jednak okazało się, że przede wszystkim pozwalają na regenerację mięśni.

Kompresyjne skarpety mogą być noszone w trakcie treningu lub po nim i zapewniają dwie korzyści dla biegacza: podczas ucisku żył przyspieszają metabolizm oraz poprawiają krążenie w mięśniach łydki. Dzięki temu powoduje to szybszą regenerację po wysiłku i zwiększenie wydolności w trakcie jego trwania. Nacisk na zastawki w żyłach sprawia, że szybciej się domykają i pompują krew w stronę serca oraz wchłaniając kwas mlekowy. Solinsky zwraca uwagę, że dzięki uciskowi na mięśnie łydek, wiązadła i ścięgna są stabilizowane i ryzyko powstawania różnych kontuzji związanych z przeciążeniami jest mniejsze.

Skarpety kompresyjne dobre są również podczas długotrwałego wysiłku i po długim, ciężkim biegu. Podczas spoczynku mogą zapewnić duże korzyści, np. podczas długiej jazdy samochodem, pociągiem, samolotem lub w czasie ośmiogodzinnej pracy za biurkiem. Oczywiście należy dostosowywać ich używanie do własnego organizmu. Zbyt długie ich stosowanie może spowodować, że kwas mlekowy nierównomiernie rozłoży się w górnych partiach nóg.

Reasumując można stwierdzić, że:

  • nie można wykluczyć efektu placebo przy subiektywnej ocenie swojego samopoczucia przez sportowców podczas stosowania skarpet kompresyjnych,
  • szybciej dzięki skarpetom się nie biega,
  • większość sportowców przyznaje, że po długich, ciężkich biegach regeneracja jest szybsza i bardziej skuteczna dzięki używaniu kompresji,
  • dyskomfort i bóle w mięśniach są mniejsze niż jeśli nie używa się kompresji,
  • skarpety zaleca się używać również podczas odpoczynku po mocnym treningu, czy też biegach, takich jak półmaraton i maraton,
  • wynik efektów, jakie przynosi używanie skarpet zależy od indywidualnej oceny każdego biegacza,
  • nie należy przesadzać ze zbyt częstym i długotrwałym noszeniem skarpet, żeby za bardzo nie przyzwyczajać do nich łydki.

Ajmol Ali mówi, że jeśli sportowiec czuje, że odzież wpływa na jego wydajność w bieganiu lub regeneracji, obojętne czy jest to prawda, czy po prostu efekt placebo, to nie widzi on niczego  złego w jej rekomendowaniu.

  • Źródło: http://running.competitor.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dieta bezglutenowa dla biegaczy - przepisy
Następny wpis
Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla biegaczy czyli… „parszywa” trzynastka!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu