fbpx
Sprawność

Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla biegaczy czyli… „parszywa” trzynastka!

Wiadome jest, że aby przygotować się do pokonywania długich dystansów, trzeba ćwiczyć nie tylko stosując trening stricte biegowy. Na jakość naszego biegania mają wpływ mięśnie i ścięgna pośladków...
ciesla deska na boku

Wiadome jest, że aby przygotować się do pokonywania długich dystansów, trzeba ćwiczyć nie tylko stosując trening stricte biegowy. Na jakość naszego biegania mają wpływ mięśnie i ścięgna pośladków, bioder, pleców, mięśnie skośne i inne. Podstawowe ćwiczenia dla biegaczy powinny być skierowane na te obszary w celu zapobiegania urazom i utrzymania ciała w zdrowiu. 

Istnieją dwa różne rodzaje podstawowych ćwiczeń, na których biegacze powinni się  skoncentrować: ogólne i ukierunkowane na siłę i wytrzymałość.

Oto ćwiczenia wzmacniające przede wszystkim mięśnie brzucha i pleców

  1. Zmodyfikowany rowerek: połóż się na plecach i przytrzymaj jedną nogę uniesioną w górze, tak by była zgięta w kolanie pod kątem prostym. Twoje uda powinny być prostopadłe do ciała i podudzia równolegle do podłoża. Drugą nogę wyprostowaną podnieś kilka centymetrów nad ziemią. Przytrzymaj przez 5 sekund i następnie zamień nogi. Upewnij się, że dolna część pleców jest w neutralnej pozycji podczas całego ćwiczenia. Można umieścić jedną rękę pod plecami. Wykonuj po 6 powtórzeń. Bardzo dobre ćwiczenie na mięśnie pleców i brzucha.  

ciesla-zmodyfikowany-rowerek

  1. Deska: oprzyj przedramiona na podłodze i podtrzymaj całe ciało na palcach stóp.  Zachowaj linię prostą od głowy do stóp przez całe ćwiczenie. Wytrzymaj tak przez 30 sekund.

ciesla-deska

  1. Mostek: połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach. Unieś biodra tak, żeby była linia prosta od barków do kolan. Ręce leżą płasko na ziemi. Wyprostuj jedną nogę w kolanie, przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie umieść ją z powrotem na ziemi i zrób tak samo z drugą. Upewnij się, że biodra nie  są opuszczone i pośladki nie dotykają podłoża.

ciesla-mostek

  1. Deska na boku: połóż się bokiem na jednej ręce zgiętej w łokciu. Stopy jedna na drugiej. Ciężar ciała spoczywa na przedramieniu i stopie. Biodra uniesione tak, by tworzyły jedną linię z tułowiem. Podczas ćwiczeń podnieś jedną nogę do góry i opuść. Zrób 5 powtórzeń. Następnie zmień bok i zrób tak samo z drugą nogą. Jest to ćwiczenie dla bardziej zaawansowanych.

ciesla-deska-na-boku

  1. Zmodyfikowany Pies: ciężar ciała spoczywa na dłoniach i kolanach. Ciało jest ułożone równolegle do podłoża. Unieś prawą nogę tak, aby była równolegle do podłoża. Twoje kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Przytrzymaj przez 10 sekund i zmień nogę. Następnie zrób to jeszcze raz, z tym, że teraz z podniesieniem każdej nogi, unieś wyprostowaną przed siebie rękę. Należy pamiętać, że podnosisz prawą nogę razem z uniesieniem lewej ręki i na odwrót.  

ciesla-zmodyfikowany-pies

ciesla-zmodyfikowany-pies-2

  1. Winda: połóż się na plecach tak, by ciężar ciała spoczywał na ugiętych przedramionach i piętach stóp. Unieś biodra. Plecy i pośladki nie mogą dotykać podłoża. Podnieś jedną nogę w górę, przytrzymaj przez kilka sekund i powtórz to samo z drugą nogą. Zrób 10 powtórzeń.

ciesla-winda

Wzmocnienie mięśni bioder i pośladków jest bardzo ważne, aby uchronić się przed różnymi urazami. To samo dotyczy kolan. Mięśnie te mają wpływ na kontrolę kroku i ułożenie nóg. Na szczęście wzmocnienie mięśnia biodrowego i pośladkowego jest stosunkowo proste. Poświęć na takie ćwiczenia około 10 minut, a zobaczysz poprawę w zaledwie kilka dni.

Oto ćwiczenia

  1. Podnoszenie nóg z gumą: połóż się na prawym boku z obwiązaną wokół kostek gumą do ćwiczeń. Unieś lewą nogę do około 45 stopni, w sposób kontrolowany, a następnie opuść.  Zrób 30 powtórzeń na każdą nogę.  

ciesla-podnoszenie-nog-z-guma

  1. Muszle małż: połóż się na prawym boku z kolanami złączonymi razem gumą do ćwiczeń  przewiązaną wokół ud. Kolana są zgięte pod kątem 90 stopni. Otwieraj swoje nogi jak muszla, ale nie ruszaj miednicy, ani nie kołysz tułowiem. Rób to powoli i pod kontrolą. Wykonaj po 30 powtórzeń na każdą nogę.

ciesla-muszle-malz

  1. Wypychanie bioder: połóż się na plecach, tak by nogi były zgięte w kolanie, biodra uniesione ku górze, a plecy nie opierały się na podłodze. Barkami podtrzymuj ciężar ciała.  Podnieś jedną nogę, tak by była zgięta w kolanie pod kątem 90 stopni i teraz opuść tyłek  prawie do ziemi, a następnie pociągnij z powrotem do góry. To ćwiczenie jest dobre dla wytrzymałości mięśni pośladków i stabilności stawu biodrowego. Zrób po 25 powtórzeń na każdą nogę.

ciesla-wypychanie-bioder

  1. Boczne szuranie nogami: załóż gumę do ćwiczeń wokół kostek, w pozycji stojącej ugnij lekko kolana. Przesuń jedną nogę w bok o około 75 cm, następnie dołącz do niej drugą. Zrób tak 10 kroków w jedną stronę i 10 z powrotem. Wykonaj 5 powtórzeń.  

ciesla-boczne-szuranie-nogami

  1. Pistoletowe przysiady: są to po prostu przysiady z wysuniętą jedną nogą w przód, trzymaną w powietrzu. Kluczem do sukcesu jest to, by nie pochylać się do przodu, utrzymać ruch powolny i kontrolowany. Wykonaj po 20 powtórzeń na każdą nogę.

ciesla-pistoletowe-przysiady

  1. Wędrówki biodra: w pozycji stojąc, odrywasz jedną stopę od ziemi, zginasz w kolanie pod kątem 45 stopni i poruszasz nią w biodrze do dołu i do góry. Wykonaj po 20 powtórzeń na każda stronę.

ciesla-wedrowki-biodra

  1. Żelazny krzyż: to dynamiczne ćwiczeń pomoże Ci rozluźnić się po poprzednich. Połóż się na plecach z rękami rozłożonymi po bokach. Raz jedną raz drugą nogą rób wymachy, lewą do prawej ręki i na odwrót. Zrób 20 powtórzeń na każdą ze stron.

ciesla-zelazny-krzyz

Cały zestaw ćwiczeń wykonuj od 1 do 3 razy tygodniowo.

Teraz, gdy wiesz, że ćwiczenia mogą utrzymać cię w dobrym stanie zdrowia oraz wzmocnić Twoje mięśnie, musisz je rozsądnie zaplanować w planie treningowym. Po pierwsze, należy je wykonywać po bieganiu. Służą one jako tzw. „cooldown” czyli schłodzenie i uspokojenie organizmu. Poza tym ćwiczenia te pomogą zmniejszyć ból w nogach.

Ćwiczeń jest 13 dlatego na każdy trening możesz wybrać kilka z nich np. 4 i wykonywać je zamiennie.

  • Źródło http://www.active.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
1
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Skarpety kompresyjne dla biegaczy – prawdziwa pomoc czy placebo?
Następny wpis
Czy warto iść do sklepu biegowego?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu