📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Aktualności

3 rekordy kontynentalne, 10 rekordów krajowych i 48 życiówek pobitych podczas ASICS TOKYO : SPEED : RACE

ASICS ogłasza imponujące wyniki wyścigu Tokyo : Speed : Race, w którym 125 czołowych zawodników z całego świata…
ASICS Mat. prasowy 2

ASICS ogłasza imponujące wyniki wyścigu Tokyo : Speed : Race, w którym 125 czołowych zawodników z całego świata pobiegło ulicami Tokio, testując granice swojej szybkości w nowej serii butów METASPEED TOKYO. W certyfikowanym przez World Athletics biegu, zorganizowanym w samym sercu stolicy Japonii, ustanowiono aż 3 rekordy kontynentalne, 10 rekordów krajowych i 48 rekordów życiowych.

W biegu na 5 km padło 5 rekordów krajowych – w tym rekord Europy i rekord Włoch ustanowiony przez Nadię Battocletti z czasem 14:32. W biegu na 10 km również zanotowano 5 rekordów krajowych, m.in. dublet australijski – Isobel Batt-Doyle przebiegła trasę w 30:44, bijąc jednocześnie rekord kontynentalny, a Sam Clifford uzyskał czas 27:34. Simbassa Abbabiya ze Stanów Zjednoczonych ukończył 10 km z nowym rekordem Ameryki (27:32), a Mekdes Woldu ustanowiła nowy rekord Francji – 31:01.

ASICS Mat. prasowy

W rywalizacji kobiet na 5 km najszybsza była Caroline Nyaga z Kenii (14:19), bijąc swój dotychczasowy rekord życiowy, a wśród mężczyzn zwyciężył Harbert Kibet z Ugandy (13:00). W biegu na 10 km triumfowali: Joy Cheptoyek (Uganda) z czasem 30:22 wśród kobiet oraz Jemal Yimer (Etiopia) z czasem 27:10 wśród mężczyzn.

Wszystkie rekordy życiowe zostały osiągnięte w najnowszej serii butów ASICS METASPEED Tokyo, w skład której wchodzą modele: METASPEED RAY, METASPEED SKY TOKYO oraz METASPEED EDGE TOKYO.

Zgodnie z filozofią projektową ASICS, proces produkcji butów koncentrował się na głębokim zrozumieniu potrzeb sportowców – zarówno fizycznych, jak i mentalnych. Efektem jest linia METASPEED TOKYO, opracowana we współpracy z Instytutem Nauki o Sporcie ASICS i testowana przez setki biegaczy z całego świata. Od premiery pierwszych modeli METASPEED SKY i EDGE w 2021 roku, każda wersja została starannie zaprojektowana, by wspierać różne style biegania i preferencje zawodników.

Zwycięzcy biegów:

  • 5 km mężczyźni – Harbert Kibet, 13:00
  • 5 km kobiety – Caroline Nyaga, 14:19
  • 10 km mężczyźni – Jemal Yimer, 27:10
  • 10 km kobiety – Joy Cheptoyek, 30:22

Tokyo : Speed : Race było ekscytującym wydarzeniem, podczas którego zawodnicy różnych poziomów rywalizowali, przekraczając własne granice. Partnerstwo z ASICS po raz kolejny pokazało siłę biegania i nasze wspólne zaangażowanie w rozwój tej dyscypliny. W perspektywie nadchodzących mistrzostw świata w lekkiej atletyce w Tokio w 2025 roku, ten bieg tylko podgrzewa atmosferę i rosnące emocje – skomentował Jon Ridgeon, dyrektor generalny World Athletics.

Za nami prawdziwe święto tego, co może uwolnić prędkość – nie tylko w wynikach, ale i w pewności siebie. Od rekordów elity po osobiste przełomy – wydarzenie idealnie oddało ducha hasła ‘Feel Speed, Find Confidence’. Jesteśmy dumni z każdego zawodnika, który uczynił ten dzień tak wyjątkowym – dodał Olivier Mignon, dyrektor ds. marketingu sportowego ASICS.

Wyniki:

Mężczyźni 10km 

Jemal YimerEtiopia27:10 
Victor KiprutoKenia27:11
Vincent Kibet LangatKenia27:11
Amos LangatKenia27:25
Abbabiya SimbassaUSA27:32 (AR/NR/PB)

Women’s 10km 

Joy CheptoyekUganda30:22
Samiyah Hassan NourDżibuti30:40 (NR/PB)
Isobel Batt – DoyleAustralia30:44 (NR/PB)
Rebecca ChelangatUganda30:59
Emma Grace HurleyUSA31:00

Men’s 5km 

Harbert KibetUganda13:00
Ismail MohamedDżibuti13:10 (NR/PB)
Samwel Nyamai MailuKenia13:11 (PB)
Maxime ChaumetonRPA13:13 (NR/PB)
Brian KipyegonKenia13:17

Women’s 5km 

Caroline NyagaKenia14:19 (PB)
Nadia BattoclettiWłochy14:32 (AR/NR /PB)
Maurine JepkoechKenia14:40 (PB)
Birtukan MollaEtiopia14:49 
Nancy CheropKenia14:52

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Przed ruchomą metą najdłużej uciekali: Niemka Esther Pfeiffer – 59,03 km oraz Japończyk Jo Fukuda – 71,67 km
Następny wpis
Rykowisko Ultra Trail 2025
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.