📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Aktualności

Przed ruchomą metą najdłużej uciekali: Niemka Esther Pfeiffer – 59,03 km oraz Japończyk Jo Fukuda – 71,67 km

W niedzielę 4 maja 2025 310 tys. osób wystartowało jednocześnie w 170 krajach podczas 12. edycji Wings for…
Martyna Mlynarczyk ze statuetka dla zwyciezczyni WfLWR fot. Damian Kramski

W niedzielę 4 maja 2025 310 tys. osób wystartowało jednocześnie w 170 krajach podczas 12. edycji Wings for Life World Run. W Polsce, na linii startu ustawiło się 8 tys. uczestników Biegu Flagowego w Poznaniu, a dodatkowe 11,4 tys. dołączyło do imprezy dzięki aplikacji mobilnej. Globalnymi zwycięzcami zostali: Niemka Esther Pfeiffer (59,03 km) i Japończyk Jo Fukuda  (71,67 km). Lokalnie, w ucieczce przed ruchomą metą najlepsi okazali się: Martyna Młynarczyk (57,80 km) i Dariusz Nożyński (67,34 km).

Adam Malysz i Bartlomiej Topa przed startem biegu fot. Damian Kramski
Adam Malysz and Bartlomiej Topa during the Wings for Life World Run Flagship Run in Poznan, Poland on May 4, 2025.

Wings for Life World Run to bieg wyjątkowy nie tylko pod względem skali, ale także – wyjątkowego formatu. Uczestnicy startują jednocześnie na całym świecie (w Polsce o godz. 13:00), a dokładnie 30 minut później, w ślad za nimi rusza Samochód Pościgowy wyznaczający ruchomą linię mety. W Poznaniu, biegaczy “ścigał” Adam Małysz za kierownicą Volkswagena ID BUZZ. W lokalnej wersji Aplikacji, uczestnicy mogli usłyszeć legendarnego skoczka w duecie z aktorem Bartłomiejem Topą, który swoim głosem motywował biegaczy w specjalnym audio-show.  

Wings for Life World Run to wyjątkowa impreza, ponieważ wszyscy mają tutaj równe szanse. Nieważne, czy biegniesz z aplikacją, czy startujesz stacjonarnie w ramach Biegu Flagowego, rywalizujesz jak równy z równym z uczestnikami na całym świecie w ramach jednego, globalnego rankingu – skomentował kierowca Samochodu Pościgowego w Polsce Adam Małysz. 

Ambasadorzy biegu Wings for Life World Run przy bramie startowej fot. Damian Kramski
Red Bull Ambassadors during the Wings for Life World Run Flagship Run in Poznan, Poland on May 4, 2025.

To był mój pierwszy start w ogóle na imprezie masowej, pierwszy raz startowałam z taką ilością ludzi. To było naprawdę niesamowite. Super było zobaczyć, jak wszyscy cieszą się startem i motywują się do przebiegnięcia jak największego dystansu! – powiedziała medalistka olimpijska Natalia Bukowiecka. 

Dariusz Nozynski zwyciezca biegu Wings for Life World Run w Poznaniu fot. Damian Kramski
Darek Nozynski, male winner, poses for a portrait after winning the Wings for Life World Run Flagship Run in Poznan, Poland on May 4, 2025.

Inkluzywna formuła dobroczynnej imprezy zdobyła serce nie tylko Natalii Bukowieckiej. W Poznaniu wystartowali, m.in.: modelka Zuza Kołodziejczyk (15 km), prezenterka Malwina Wędzikowska (10,6 km), olimpijka Maja Włoszczowska (9,8 km), aktor Bartłomiej Topa (7,6 km) i skialpinista Andrzej Bargiel (22 km). W innych częściach świata dla tych, którzy nie mogą pobiegli: trener piłkarski Jurgen Klopp (5,6  km), skoczek narciarski Thomas Morgenstern (11 km), a nawet… cała drużyna piłkarska Leeds United!  

Przemyslaw Zdziabek w trakcie Wings for Life World Run fot. Damian Kramski
Participants perform during the Wings for Life World Run Flagship Run in Poznan, Poland on May 4, 2025.

Globalnym zwycięzcą został Japończyk Jo Fukuda, który przebiegł ponad 71 km z aplikacją. Dariusz Nożyński, kończąc zmagania z wynikiem 67,3 km zapewnił sobie piąte miejsce na świecie. Nożyński po raz kolejny udowodnił, że w Polsce nie ma sobie równych, triumfując po raz czwarty z rzędu na Biegu Flagowym w Poznaniu. Wśród kobiet pierwsza była Niemka Esther Pfeiffer, osiągając 59 km w Biegu Flagowym w Monachium. Z kolei najlepszą Polką okazała się, debiutująca w biegu, Martyna Młynarczyk (57,80 km), która globalnie zajęła 2. miejsce.

Start biegu Wings for Life World Run w Poznaniu fot. Damian Kramski

Zawsze wygrywanie jest cudowne. Nawet jeśli wygrywałem kilka razy, to każde zwycięstwo inaczej smakuje. To się nie nudzi. Polecam każdemu. Idea jest super, łączy ludzi – zarówno tych, którzy chcą biec na wynik, jak i tych, którzy przychodzą tutaj tylko dla atmosfery – przebiec symboliczne kilometry. Nie ma takiego drugiego biegu, żeby łączył ludzi z różnymi celami. – podsumował tegoroczny poznański triumfator, Dariusz Nożyński.

Zlapanie Martyny Mlynarczyk przez Catcher Cara na trasie biegu fot. Damian Kramski
Martyna Mlynarczyk performs during the Wings for Life World Run Flagship Run in Poznan, Poland on May 4, 2025.

Dzisiaj skrzydeł na pewno dodawał cel tego biegu i myślę, że trochę mobilizował samochód pościgowy, który gonił. Zwycięstwo w polskiej edycji Wings for Life World Run na pewno daje mi bardzo dużo satysfakcji. Raz, że mogłam być częścią tego eventu, a dwa, że dzisiaj naprawdę wykonałam kawał dobrej roboty – powiedziała Martyna Młynarczyk.

Dzięki majowemu wydarzeniu, Fundacja Wings for Life zgromadziła kolejne 8,6 mln euro na badania nad rdzeniem kręgowym. Od początku jej istnienia, ufundowano aż 324 projekty badawcze i testy kliniczne na całym świecie. Przełomowe prace naukowców już teraz dają nadzieję na powrót do sprawności tym, którzy – jeszcze – biegać nie mogą.  

Retransmisja z biegu jest dostępna na https://www.wingsforlifeworldrun.com/ oraz darmowej platformie Red Bull TV. Kolejna edycja Wings for Life World Run odbędzie się 10 maja 2026. Zapisy na Biegi Flagowe i te z aplikacją mobilną wystartują w listopadzie 2025.  

Wyniki Wings for Life World Run 2025 w Polsce:

Najszybsza uczestniczka na wózku: Julia Ryńska (14 km)
Najszybszy uczestnik na wózku: Przemysław Zdziabek (29,4 km)  

  1. kobieta: Martyna Młynarczyk (57,80 km)
  2. mężczyzna: Dariusz Nożyński (67,34 km) 

Wydarzenie wspierali: adidas, Volkswagen Samochody Dostawcze, Garmin, PKO Bank Polski, Żywiec Zdrój, Persil, Contiental, eobuwie

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zabawy biegowe, czyli fartleki
Następny wpis
3 rekordy kontynentalne, 10 rekordów krajowych i 48 życiówek pobitych podczas ASICS TOKYO : SPEED : RACE
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.