fbpx
Sprawność

Rozciąganie dla biegaczy w pigułce

Rozciąganie to zmora wielu amatorów. To hasło, które pojawia się w biegowych portalach, czasopismach i w rozmowach z biegaczami.
rozciaganie 1

Rozciąganie to zmora wielu amatorów. To hasło, które pojawia się w biegowych portalach, czasopismach i w rozmowach z biegaczami. Widok rozciągających się zawodników przed biegiem to norma, ale robiących to po zawodach, to już rzadkość. Każdy, kto pierwszy raz zetknął się z tym pojęciem, zastanawia się po co?, kiedy?, jak długo? i czy często powinien poświęcać na to czas. Dlatego też postaram się rozwiać powyższe wątpliwości.

Postaram się rozwiać powyższe wątpliwości

Rozciąganie, nazywane także stretchingiem, to ćwiczenia zwiększające sprawność ruchową,. Zapobiegają sztywnieniu mięśni, zwiększają ich wydolność i elastyczność. Wymieniając zalety, warto wspomnieć o zwiększeniu ruchomości stawów oraz sposobie na efektywne ćwiczenia rozgrzewające (rozciąganie dynamiczne*). W końcowej fazie treningu rozciąganie ułatwia wypoczynek, likwiduje skurcze i schładza organizm. Spójrzmy, co kryje się pod tymi zaletami?

Gibkość, jedna z najważniejszych cech motorycznych każdego sportowca. Trenuje się ją podczas stretchingu. Może być rozwijana do wysokiego poziomu przez każdego i w każdym okresie życia. Mając to na uwadze, należy zapoznać się z organami ciała odpowiedzialnymi za poziom gibkości. Mięsień szkieletowy, składa się z wielu włókien mięśniowych (komórek), ułożonych w równoległe pęczki. Średnica mięśni może wzrastać poprzez zwiększenie objętości lub ilości włókien mięśniowych. Natomiast jego długość wzrasta dzięki powstawaniu dodatkowych, funkcjonalnych jednostek komórki mięśniowej. Mają one zdolność do kurczenia się. W momencie rozluźnienia cechują się dużą elastycznością. Ludzkie mięśnie mogą kurczyć się do 70% lub rozciągać do 130% swojej długości spoczynkowej.

Cały mięsień pokryty jest pochewką z tkanki łącznej. Napięcie wywołane przez komórki mięśniowe jest przenoszone na włókna tkanki łącznej. Ścięgna to pasmowate przedłużenia tej tkanki.

Włókna kolagenowe, będące głównym składnikiem tkanki łącznej, są bardzo silne. Nie posiadają cech elastyczności i nie mogą kurczyć się. W związku z tym, rozciągnięcie ścięgna o ponad 4% długości powoduje jego nieodwracalne uszkodzenie. Włókna mięśniowe są bardzo elastyczne i powiązane w mięśniu z mniej elastycznymi włóknami tkanki łącznej. Pozwala to wyjaśnić utratę gibkości wyłącznie jako rezultatu skracania tkanki łącznej. Owe skracanie może być spowodowane brakiem ruchu. Dlatego, rożne metody rozciągania, dają rożne rezultaty.

Podsumowując rozważania na temat rozwoju gibkości, można wymienić następujące czynniki:

  • największe i najszybsze osiągnięcia uzyskamy poprzez uregulowanie kontroli nerwowej napięcia i długości mięśnia,
  • specjalne ćw. siłowe mogą stymulować wzrost długości włókien mięśniowych oraz wydłużanie się tkanki łącznej, związanej z danymi mięśniami.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na rozciąganie, musimy odpowiednio się przygotować. Bezpośrednio przed ćwiczeniami, które mają poprawić naszą gibkość, powinniśmy rozgrzać się przez ok. 10 min. Dzięki temu, aktywujemy mięśnie, stawy i ich proprioceptory. Dodatkowo pobudzimy krążenie obwodowe.

Główna zasada obowiązująca w stretchingu to:

  • napięcie (statyczne napinanie mięśni przez 10-30 sek.),
  • rozluźnienie (maksymalne rozluźnienie mięśnia na 2-3 sek.),
  • rozciągnięcie (spokojne i łagodne rozciąganie mięśnia przez 10-30 sek.).

Powyższy schemat postępowania, obowiązuje przy ćwiczeniach dla poszczególnych mięśni i grup mięśniowych. Należy przy tym nadmienić, że każde ćwiczenie składa się z dwóch faz: wstępnego rozciągnięcia i pogłębionego rozciągnięcia. Wymienione etapy następują jeden po drugim.

  • Krok 1, wstępnego rozciągnięcia, polega na rozciąganiu mięśnia do momentu jego lekkiego naprężenia. Następnie powinniśmy wytrzymać 5-10 s i zrelaksować się. W trakcie wytrzymania, napięcie powinno ustępować. Jeżeli tak nie jest, musimy zmniejszyć zakres rozciągania. W tej fazie nasze mięśnie adoptują się do rozciągnięcia, co przejawia się zmniejszeniem sztywności mięśni i naprężeniem ścięgien.
  • Krok 2, pogłębionego rozciągnięcia. Należy pogłębić rozciągnięcie, do ponownego odczucia lekkiego naprężenia mięśni i wytrzymać tak przez 5-10 s. Ponowne napięcie mięśni, powinno zmniejszać się lub pozostać na tym samym poziomie. W przypadku jego zwiększenia, konieczne jest, zmniejszenie zakresu rozciągnięcia.

Jak podchodzić do rozciągania?

Powinniśmy traktować je jako uzupełnienie każdego rodzaju treningu. W szczególności rozgrzewki i odprężenia po wysiłku. Stretching korzystnie wpływa na sprawność aparatu ruchu (biernego i czynnego), odprężenie psychiczne oraz poprawę koncentracji.

Co jednak, gdy pominiemy rozciąganie w treningu?

Większość ludzi sądzi, że jedynym celem rozciągania jest ujędrnienie ciała. Nie dostrzegają innych korzyści. Reprezentowanie takiego podejścia, świadczy o nieznajomości podstawowych problemów zdrowotnych. Musimy pamiętać, każda forma treningu siłowego, przede wszystkim intensywny trening wytrzymałościowy, powoduje sztywnienie i twardnienie mięśni. Sztywne, nieelastyczne mięśnie mogą być powodem kontuzji. Wytrzymałość ścięgien, układu więzadłowego oraz kostnego nie wzrasta tak szybko jak wytrzymałość mięśni. Ćwiczenia rozciągające przyspieszają przemianę materii ścięgien, stawów oraz otaczających ich, części miękkich. Działają korzystnie na pracę mięśni szkieletowych, co pozwala na uniknięcie związanego z nią bólu. Chronią przed schorzeniami i uszkodzeniami wynikającymi z nadmiernego obciążenia podczas treningów.

Wiemy, jak zapatrują się na to naukowcy,. Dobrze jest porównać, jakie podejścia reprezentują praktycy (trenerzy/zawodnicy). Poniżej zestawienie kilku opinii dotyczących rozciągania.

rozciaganie

Odmienne podejścia do stretchingu, ogromna różnorodność ćwiczeń i nie mniej indywidualnych rozwiązań pasujących do naszego ciała. Nie ma złotych środków, dlatego pośród bogactwa „dobrych rad” działaj z rozwagą. Zdobądź wiedzę na ten temat  i stopniowo wplataj poszczególne elementy do codziennej, biegowej rzeczywistości. Nie próbuj naśladować innych. Jesteś przecież niepowtarzalny. Potraktuj ten artykuł, jako element budowania świadomości dotyczącej biegania. Nie szukaj w nim odpowiedzi, lecz drogowskazu, który pewnego dnia pozwoli odnaleźć ci, właściwą drogę na szczyt.

* Rozciąganie dynamiczne polega na poruszaniu części ciała i stopniowym zwiększaniu zasięgu i szybkości ruchu, np. wznosy nóg lub wymachy rąk.

** Rozciąganie statyczne dzielimy na aktywne i bierne. Te pierwsze to rozciąganie ciała i utrzymanie go w tej pozycji poprzez napięcie mięśni antagonistycznych, aktywnych w tym ruchu. Drugie zaś polega na rozluźnieniu ciała do pozycji rozciągniętej i utrzymaniu go w takiej pozycji poprzez ciężar ciała lub za pomocą innej siły zew.

Bibliografia:

  • B. Anderson, Stretching przy komputerze i przy biurku, Wyd. gord, Gdańsk, 1999.
  • J. Daniels, Bieganie metodą Danielsa, 2011.
  • J. Galloway, Bieganie metodą Gallowaya. Ciesz się dobrym zdrowiem i doskonałą formą, wyd. 2, Helion, 2011.
  • S. Jurek, Jedz i biegaj, Galaktyka Łódź 2012.
  • T. Kurz, Stretching trening gibkości, COS Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu, Warszawa 1997.
  • M. LeMay, Stretching. Zestaw ćwiczeń rozciągających dla początkujących i zaawansowanych, Warszawa 2005.
  • L. Magiera, R. Walaszek, Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej, BIOSPORT, Kraków 2011.
  • J. Puleo, dr P. Milroy, Anatomia w bieganiu, MUZA są, Warszawa 2012.
  • J. Skarżyński, Biegiem przez życie, MEGA SPORT, Szczecin 2010.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego
Następny wpis
Bieganie w terenie czy bieżnia elektryczna w fitness klubie, co wybrać, gdy za oknem pada śnieg?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu