fbpx
Relacje

Legnica Półmaraton – XXIX Bieg Lwa Legnickiego już za nami

Legnica Półamaraton - to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz legnickich imprez sportowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce, w którym odbywa się on od wielu, wielu lat - wcześniej pod nazwą Bieg Lwa Legnickiego.
legnica polmaraton xxix bieg lwa legnickiego juz za nami 03

Legnica Półamaraton – to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz legnickich imprez sportowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce, w którym odbywa się on od wielu, wielu lat – wcześniej pod nazwą Bieg Lwa Legnickiego. Bowiem już od pięciu lat Bieg Lwa Legnickiego organizowany jest jako półmaraton, którego trasa przebiega po legnickim Parku Miejskim. Legnicki Park Miejski to zielone serce miasta, szczególne miejsce z bogatą historią, które musi zobaczyć każdy, kto przyjeżdża do Legnicy.

legnica-polmaraton-xxix-bieg-lwa-legnickiego-juz-za-nami-04

I to właśnie 2 października w Legnickim Parku Miejskim o godzinie 11:00 na starcie stanęło 448 biegaczy.  Organizator Półmaratonu – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy postarał się o wszystko. Najtrudniej było o pogodę, ale na szczęście i ona dopisała. Jeżeli dodać do tego piękne okoliczności przyrody oraz sportową atmosferę, to można powiedzieć, że święto legnickiego biegania należy zaliczyć do udanych.

legnica-polmaraton-xxix-bieg-lwa-legnickiego-juz-za-nami-05

Przed biegiem głównym, o godzinie 09:30 odbył się III Bieg Rodzinny na Jedną Milę. Czyli coś dla tych, którzy chcą i lubią biegać na krótszych dystansach. W biegu wzięło udział ponad 80 osób, w tym dzieci, młodzież, dorośli, rodziny.  Po przebiegnięciu 1600 m, na mecie czekały dla wszystkich medale i ciepły poczęstunek.

legnica-polmaraton-xxix-bieg-lwa-legnickiego-juz-za-nami-06

Wróćmy jednak do biegu głównego. Rozgrzewkę dla biegaczy przeprowadziły piękne panie z Studia Treningu Personalnego EdiFit z Legnicy. Można było również „zażyć” profesjonalnego masażu, w wykonaniu Mati-Med z Legnicy. Na starcie biegaczy zagrzewała jak zwykle orkiestra dęta, w tym roku zaprosiliśmy do współpracy Orkiestrę Dętą Hanys Band z Wrocławia.  Ale to nie koniec muzycznej oprawy biegu, bo na trasie czekały 3 punkty z „muzyczne”, gdzie zaprzyjaźnieni DJ-je serwowali najlepsze kawałki. Oczywiście nie możemy ominąć w opisie zaangażowania i pracowitości dzieci i wolontariuszy, którzy wykonali nieocenioną pracę na trasie, zagrzewając biegaczy do walki, podając wodę i zabezpieczając trasę.

A na mecie, czekały dla finiszerów półmaratonu medale. Nie była to zwykła blaszka. Co najmniej 3 powody świadczą o tym, że tegoroczny medal był wyjątkową nagrodą za wysiłek włożony w ukończenie naszego półmaratonu oraz niezastąpioną pamiątką przywołującą sportowe wspomnienia z uroczego legnickiego parku. Po pierwsze, wrażenie robi niepowtarzalna forma medalu – medal wisząco-stojacy. Na wieszaku czy na półce – miejsce dla niego zawsze się znajdzie. Po drugie, materiał z którego wykonany jest medal, to najczystszej próby polska miedź, wyprodukowana w legnickiej Hucie Miedzi. Po trzecie, medale są zaprojektowane i wykonane przez Agnieszkę i Ryszarda Mazurów w słynnej manufakturze kowalskiej we Wrocławiu. Ciężka praca rąk, perfekcja i niesamowity kunszt włożone są w każdą sztukę medalu. Warto mieć taką “perełkę” w swojej kolekcji medali.

legnica-polmaraton-xxix-bieg-lwa-legnickiego-juz-za-nami-02

A którzy biegacze jako pierwsi otrzymali medale? Wiktor Nagirnjak dotarł do mety w czasie 1:11:45. Drugi był ubiegłoroczny zwycięzca Grzegorz Gronostaj z czasem 1:13:55. Na najniższym stopniu podium stanął Sebastian Gołębiewski z czasem 1:18:31.

Wśród legniczan najszybszy był Artur Gułaj, który do mety dobiegł w czasie 1:19:19.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Tatyana Byelovol z Ukrainy z czasem 1:27:52. Drugie miejsce wywalczyła Monika Lachowska z Klubu Biegacza Bolesławiec, a brązowy krążek powędrował do Wioletty Oleksy z Runners Team Żary.

W sumie najszybsi uczestnicy zostali narodzeni w 15 kategoriach. Atrakcyjne nagrody i statuetki dla zwycięzców wręczał prezydent miasta Legnicy, Tadeusz Krzakowski oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Raekreacji w Legnicy,  Andrzej Gąska. Sponsorami  połmaratonu byli: Decathlon, Jaworowy Zdrój, Gates, Qubus Hotel, stojaknamedale.pl, Salon Snu, Edifit- Studio Treningu Personalnego, Mati-Med, sportowysklep.pl

Foto relacje przeprowadził Fotoportal – fotki są już dostępne na facebooku Legnica Półmaraton – zapraszamy do oglądania.

Dziękujemy biegaczom, wolontariuszom, sponsorom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że i  w tym roku święto biegania w Legnicy – Legnica Półmaraton – okazało się kolejnym wspaniałym wydarzeniem sportowym. Zapraszamy za rok .

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Relacja z PKO Silesia Marathon - była moc!
Następny wpis
Górska Przygoda - spotkajmy się w Wiśle 12 listopada
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu