fbpx
Gadżety biegacza

Garmin Forerunner 955 Solar, czy może Garmin Forerunner 255 – co nowego przygotował Garmin?

Minęły przeszło 3 lata od premiery poprzednika Garmin Forerunner 955 Solar sygnowanego numerem 945. Co się zmieniło, jakie…
Czy Garmin Forerunner 955 może konkurować z serią Fenix?

Minęły przeszło 3 lata od premiery poprzednika Garmin Forerunner 955 Solar sygnowanego numerem 945. Co się zmieniło, jakie usprawnienia wprowadził Garmin, na co zwrócić uwagę nie tylko w Forerunner 955, ale i w kolejnej premierze tego lata – Garmin Forerunner 255? Czy seria Forerunner jest już na tyle dobra, że większość biegających osób może śmiało zapomnieć o Fenixach lub Epixach? O tym w dzisiejszym artykule.

Lista zmian i usprawnień w obsłudze Garmin Forerunner 955 Solar jest naprawdę długa:

  • dotykowy ekran,
  • ładowanie słoneczne (dostępna jest również wersja bez tego bajeru),
  • multi-band GPS,
  • mierzenie mocy biegu (wymagane dodatkowe akcesoria),
  • mierzenie HRV w trakcie snu,
  • poranny raport → jeden z moich faworytów, których mi brakuje w Fenix 7,
  • wskaźnik gotowości do podjęcia kolejnego treningu,
  • przewidywanie wyniku na zawodach,
  • możliwość konfiguracji zegarka z aplikacji na telefonie,
  • zupełnie nowa prezentacja danych,
  • płatności zbliżeniowe,
  • i kilkanaście innych.
Różnice między Fenixem a Forerunnerem 955 są znaczące.
Różnice między Forerunnerem 255 a Forerunnerem 955 są niewielkie.

Na bank nie można tego określić kosmetycznymi zmianami. Wręcz bym powiedział, że nowy Forerunner 955 kosmetycznie różni się od najnowszego Fenixa, a ma dodatkowo kilka tak fajnych rozwiązań, które też chciałbym zobaczyć we flagowcu.

Widgetami Forerunner 955 Solar stoi

Widgety to takie dodatki funkcjonalne do zegarka, które bardzo rozszerzają jego możliwości. Te możesz dodawać poprzez Garmin ConnectIQ. Jest to otwarte środowisko, gdzie zarówno firmy (nie tylko Garmin), ale i osoby prywatne mogą dostarczyć Ci rozwiązanie, którego obecnie poszukujesz. Poniżej dzielę się tymi, które wybitnie przypadły mi do gustu.

YbnLwNyki3KszCCVzNlSibuA6aTHwfKOt4e7liLe35PxrRjO39U6
System podpowiedzi próbuje zastąpić trenera.

Stan wytrenowania

Potężny widget, który sprawuje kontrolę nad Twoją formą. Dosłownie i w przenośni. Dzięki niemu w jednym miejscu skupione są najważniejsze informacje i podpowiedzi na temat tego, co zrobić, aby forma rosła. Funkcjonalność tego widgetu jest opracowana w taki sposób, że nie trzeba się zastanawiać, interpretować i dochodzić, co z czym połączyć, aby czarno na białym wiedzieć, w jakim miejscu obecnie jestem. To dzięki czytelnym statusom:

  • Brak stanu: Zegarek wymaga co najmniej jednej aktywności w tygodniu z wynikami maksymalnego pułapu tlenowego z biegu lub jazdy na rowerze, aby określić stan wytrenowania.
  • Roztrenowanie: Nastąpiła przerwa w rutynie treningowej lub przez tydzień lub dłużej trenujesz znacznie mniej niż zwykle. Roztrenowanie oznacza, że nie jesteś w stanie utrzymać swojego poziomu sprawności fizycznej. Możesz spróbować zwiększyć obciążenie treningowe, aby zaobserwować poprawę.
  • Wyrównanie: Lżejsze obciążenie treningowe pozwala organizmowi na regenerację, która ma kluczowe znaczenie podczas długich okresów intensywnego treningu. Możesz wrócić do bardziej wymagającego obciążenia treningowego, gdy uznasz to za stosowane.
  • Utrzymanie: Aktualne obciążenie treningowe wystarcza do utrzymania obecnego poziomu sprawności fizycznej. Aby zaobserwować poprawę, spróbuj urozmaicić treningi lub zwiększyć liczbę treningów.
  • Efektywny: Obecne obciążenie treningowe sprawia, że poziom sprawności oraz wydolność zmierzają w dobrą stronę. Zaplanuj okresy regeneracji w treningu, aby utrzymać obecny poziom sprawności fizycznej.
  • Szczytowy: To idealny stan do zawodów. Niedawno zmniejszone obciążenie treningowe pozwala organizmowi na regenerację i pełną kompensację po wcześniejszych treningach. Należy planować z wyprzedzeniem, ponieważ ta forma szczytowa może być utrzymana przez krótki czas.
  • Ponad siły: Obciążenie treningowe jest bardzo duże i przynosi odwrotne skutki od zamierzonych. Organizm potrzebuje odpoczynku. Należy przeznaczyć pewien czas na regenerację przez włączenie lżejszych treningów do harmonogramu.
  • Bezproduktywne: Obciążenie treningowe jest na dobrym poziomie, jednak poziom sprawności się obniża. Spróbuj skupić się na odpoczynku, odżywianiu i radzeniu sobie ze stresem.
  • Zmęczenie: Istnieje brak równowagi między regeneracją a obciążeniem treningowym. Jest to normalne zjawisko po ciężkim treningu lub ważnym wydarzeniu. Organizm może mieć problemy z regeneracją, więc należy zwrócić uwagę na ogólny stan zdrowia.
1VTqgw7cVU4kGzcCVmVnr5Mm8ja hFXsyfBlFCjSeQ08uKbHLbaVSrPiYKkiCbldJO M0WFCxYEb8rQtC7hlXbnzQ5b6ihcSv6DniaworXdIwk54SkaYMcw
Podpowiedzi i sugestie obu zegarków są bardzo pomocne.

Aby zwiększyć dokładność tego pomiaru, został on rozszerzony o kilka wymiarów:

  • ostatnie obciążenie,
  • charakter obciążenia,
  • pułap tlenowy,
  • status zmienności tętna – HRV,
  • regenerację, czyli de facto, na jakim poziomie odpoczynku po treningu jesteśmy, ile godzin potrzebujemy, aby być w 100% gotowi do wysiłku.

Całość przedstawiona jest w czytelny, ładny sposób na kolorowych wykresach. Dla mnie osobiście super dodatek.

Garmin Forerunner 955 zyskał nowe i bardzo czytelne widoki poszczególnych informacji.
Garmin Forerunner 955 zyskał nowe i bardzo czytelne widoki poszczególnych informacji.

Gotowość do treningu

To kolejny widget, którego nie uświadczysz w Fenixach. Na podstawie codziennej analizy twojego dnia i kilku czynników, określa gotowość do podjęcia wysiłku.

uum0esDioxPB IDl 9hULluASznq4kgdMlQAdvgAarBRgCbZoza3uEn BlupTb34NUL8NIq Kk9f6u270BeN0grxVlyKSgPmiQ33k471dYt zXyBv924FEJZlBOSN5LMwcXgDtTe
Zapomnij o samopoczuciu, teraz zegarek Ci powie jak się czujesz 😉

Wszystkie masz dostępne w zegarku i jak na dłoni widzisz w jednym miejscu, co możesz poprawić:

  • sen,
  • czas odpoczynku,
  • status zmienności tętna,
  • ostatnie obciążenie,
  • historia snu,
  • historia poziomu stanu wytrenowania.
Mor5TELPwWc5PgU6PVk0Ma2N2tR0oTxc8PMUWo2MvKN8hFbGOR96nhAvtaBM1VLXWtjotA5HlsHXYdrLDr WMeGVphkzf8d d8ZJy
Widgety, widgety, widgety…

Tak przy okazji. Przepraszam, że tak często odnoszę się do Fenixa, ale to dla mnie punkt odniesienia, który bardzo dobrze znam, bo na co dzień go użytkuję.

Byłem bardzo zaskoczony niektórymi pomiarami. Fenix wskazywał Poziom wytrenowania Zrównoważony, a Garmin Forerunner 955 – Szczytowy (akurat w tym czasie startowałem w zawodach i czułem, że forma rośnie i mentalnie bliżej mi było do wskazań F955). Fakt faktem to z Fenixem biegałem z pasem tętna, a F955 pomiar robił z nadgarstka. Jednak w letnich okolicznościach mogę w 100% zdać się na ten pomiar. Ten szwankuje, gdy skoki tętna są bardzo duże (np. robisz rytmy). Wtedy pomiar nadgarstkowy nie nadąża, opóźnienia są znaczące. Jednak na zawodach, pomiar sprawdza się całkiem, całkiem.

Status zmienności tętna

Tego widgetu również na próżno szukać w Fenixach.

Wszystko, co robisz w trakcie dnia, włącznie z dietą, spożyciem alkoholu, jedzeniem słodyczy, treningiem i odpoczynkiem, ma swoje odzwierciedlenie w statusie zmienności tętna. Gdy ten masz zrównoważony, możesz być pewien, że idziesz w dobrym kierunku. Odpowiednio dobierasz obciążenia treningowe i dbasz o odpoczynek. Z kolei niezrównoważony lub zły status, mogą być oznaką zmęczenia i większego zapotrzebowania na odpoczynek. Zegarek potrzebuje aż trzech tygodni, aby zebrać dane, więc nie dziw się, że w początkowej fazie użytkowania, ta funkcjonalność nieustannie pokazuje brak danych.

Wa2pQre74rgFaaQBIoAhR611i8byvNvAFq4D47cRQQqiaYVL6l0SWTFEZ6wDpwL3r0pWRXqpq VB XIDbyjzBJlXRsg9BrHLp3 36qC 6AnxE
Po lewej Forerunner 255, po prawej Forerunner 955

Raport poranny

Budzisz się, przecierasz oczy, sprawdzasz godzinę, a tu oprócz godziny widzisz dane na temat tego jak spałeś, jaki sugerowany trening dzisiaj powinieneś wykonać i kilka innych przydatnych informacji na temat czasu snu, czy też body battery.

Sugestie treningowe

To kolejny widget, który wydaje się zmierzać ku wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Od teraz możesz uzupełnić swój sugerowany plan treningowy o datę docelowego startu, jego ścieżkę, mapę, a Garmin tak zoptymalizuje trening, aby faktycznie w dniu startu przybliżyć się do Szczytowego stanu wytrenowania.

Moje doświadczenia z wykorzystania tego rozwiązania, jeszcze przed jego zmianami, są raczej niezbyt pozytywne. I generalnie z rozmów z osobami próbującymi przygotowywać się według sugestii zegarka, nie działa to za dobrze. Nie wiem, jak jest po wprowadzeniu tych zmian, bo taki test wymaga kilku miesięcy treningów, a obecnie trenuję pod okiem trenera i nie chcę ryzykować utraty formy.

Pomiar mocy

Obecnie w treningu wykorzystuję pomiar mocy poprzez urządzenie przypinane do buta – o nazwie Stryd. O tym czujniku mocy więcej piszę w tym artykule.

Będę brutalnie szczery. Nie używam pomiaru mocy w codziennym treningu, w jego trakcie. Chcę, aby dane były zbierane, bo stryd bardzo fajnie je analizuje i dostarcza mi kolejny parametr, który stanowi dla mnie punkt odniesienia. Ale, żeby to był jakiś fetysz pomiarowy, to nie.

Tym bardziej to udogodnienie nie spędza mi snu z powiek, aczkolwiek może kiedyś przeprowadzę jakiś długoterminowy eksperyment treningowy: biegać na tętno czy na moc. Jedno z drugim jest mocno skorelowane i nie wiem, co z tego wyjdzie. Zobaczymy.

Fenixowcu – nie załamuj rąk

Wiem, wydałeś kasę, a w świetle tego, co opisuję, wydawać by się mogło, że flagowiec jednak ma braki. Nic z tych rzeczy.

Dokopałem się do informacji, że wszystkie te brakujące funkcjonalności pojawią się w Fenixach, trwają obecnie testy Beta, do których również możesz dołączyć.

Wystarczy, że zalogujesz się do swojego dzienniczka treningowego na connect.garmin.com, wybierzesz odpowiednie urządzenie i przystąpisz do testów beta.

AIScgHht1IGjbVP9qfKaQGmm3MhZlr yM6 ORM3hCGfX bhP0TQXOHle71NNfLotlOfUPsbIDfNtItVf0Opjik3O4fRA82AuvyrMgq6KY2dj6OQVJmUanGZd9i1fVKM5ioPsWrknZ2SXyBiT w
Dołączanie do betatestów oprogramowania zegarków

A co ma dla nas Forerunner 255?

Nie chcę jakoś specjalnie mocno rozpisywać się na temat 255-ki, bo de facto dla mnie to taki młodszy brat 955-ki. Ma niemalże ten sam zestaw funkcjonalności, z jedną zasadniczą różnicą – nie ma dotykowego ekranu i ładowania słonecznego. Bądźmy jednak szczerzy. Solarne ładowanie przyda się tylko i wyłącznie tym osobom, które biegają mega długie ultra i to pięciogodzinne wydłużenie czasu wysiłku, jakie mogą podjąć, mogą zadecydować o tym, że cały zapis biegu zachowa się w zegarku. Natomiast cała reszta, w tym ja, ma dostęp do gniazdka prądu minimum raz na tydzień i wtedy może obyć się bez solara.

Tabela porównawcza

CechaGarmin FORERUNNER 955 SOLARGarmin FORERUNNER 255
Dotykowy ekranTAKNIE
Ładowanie solarneTAKNIE
Widget stan wytrenowaniaTAKTAK
Widget gotowość do treninguTAKNIE
Widget status zmienności tętnaTAKTAK
MuzykaTAKTAK
Płatności zegarkiemTAKTAK
PulsoksymetrTAKTAK
Konfiguracja zegarka przez aplikację w telefonieTAKTAK
Bateria w trybie zegarka20 dni14 dni
GPS – wszystkie + wielopasmoweTAKTAK
Widget raport porannyTAKTAK
Moc biegowa – przy pomocy pasa HRM PROTAKTAK
Monitorowanie wydolności – STAMINATAKNIE
Nawigacja po trasieTAKTAK
Rozmiar, masaNIEMALŻE TAKIE SAMENIEMALŻE TAKIE SAME
Łączność z telefonemTAKTAK
Cena2599 PLN1649 PLN
Krótkie zestawienie najważniejszych funkcji

Coby nie przedłużać, przygotowałem Ci krótkie zestawienie funkcjonalności, które być może pomoże Ci podjąć decyzję, co kupić. O ile stoisz przed takim wyborem.

Widząc zestawienie w prostej tabeli łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, czy te nieznaczące różnice warte są 950 zł? Fakt faktem 955-ka w większości sklepów kosztuje ponad 3000 zł, ale w jednym udało mi się ją namierzyć za 2599, więc tu konsternacja rośnie.

Oba zegarki są bardzo dobrze wykonane, aczkolwiek 255-ka ma mechanizm szybkiego odłączania paska, czego zabrakło w 955-ce. Wielkość, waga, estetyka, sposób operowania przyciskami, są dokładnie takie same i to akurat mnie cieszy. Przesiadka na dowolny biegowy model Garmina nie wymusza na mnie uczenia się wszystkiego od nowa. To duży plus.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bezpieczne, wygodne i wydajne. Philips TAA6606BK z przewodnictwem kostnym
Następny wpis
Podstawy żywienia w treningu biegacza, część 2
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu