fbpx
Kalendarz biegowy

Cracovia Maraton wrócił na ulice stolicy Małopolski!

24 kwietnia 2022 roku odbyła się długo wyczekiwana 19. edycja Cracovia Maraton ze startem i metą na Rynku…
Zwycięzca 19. Cracovia Maratonu - David Kiprono Metto

24 kwietnia 2022 roku odbyła się długo wyczekiwana 19. edycja Cracovia Maraton ze startem i metą na Rynku Głównym. Bieg powrócił na ulice stolicy Małopolski po blisko trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Triumfowali David Kiprono Metto z Kenii, który uzyskał czas 2:14:07 i pochodząca z Ukrainy, a reprezentująca Mołdawię Lilii Fiskowicz, która królewski dystans 42 km i 195 m pokonała w czasie 2:40:35.

Oboje są doskonale znani w stolicy Małopolski z występów w biegach organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Dla Metto to pierwszy triumf, dotychczas był drugi w 15. edycji Cracovia Maraton i 5. odsłonie Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Z kolei Fiskowicz – olimpijka z Rio de Janeiro, zwyciężyła już w 17. edycji krakowskiego maratonu w 2018 roku, a na swoim koncie ma również wygrane w Biegu Trzech Kopców, w tym w ubiegłorocznym.

Start 19. Cracovia Maratonu.
Start 19. Cracovia Maratonu. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora Cracovia Maraton.

Wielki sukces odniósł najszybszy Polak – krakowianin Tomasz Janusz, który zajął drugie miejsce i okazał się lepszy od trzeciego na mecie trzykrotnego triumfatora Cracovia Maraton Cosmasa Mutuku Kyevy z Kenii.

Druga wśród kobiet była również najszybsza Polka – Anna Bodnar z Cieszyna, a trzecią lokatę wywalczyła następna z biało-czerwonych – Nicola Szafarczyk z Pawonkowa.

W biegu wystartowały 3022 osoby, z których 2951 zameldowało się na mecie. W zmaganiach z królewskim dystansem 42 km i 195 m po ulicach i deptakach Krakowa uczestniczyli zawodnicy z 34 krajów.

Na trasie.
Na trasie. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora Cracovia Maraton.

W rywalizacji wózkarzy już po raz ósmy w krakowskim maratonie triumfował trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec Rafał Wilk. Drugi był Krzysztof Plewa, a trzeci Rafał Szumiec – paraolimpijczyk, nie tylko w kolarstwie ręcznym, ale także w narciarstwie alpejskim.

Kompletne wyniki 19. Cracovia Maraton znajdują się TUTAJ.

Następna, jubileuszowa – 20. edycja Cracovia Maraton odbędzie się 23 kwietnia 2023 roku.

Dzień wcześniej, 23 kwietnia odbyły się Bieg Nocny na 10 km, 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i również 15. edycja Cracovia Maraton na Rolkach.

W blasku świateł i przy głośnym dopingu tłumu kibiców na Rynku Głównym w Krakowie, w siódmej edycji Biegu Nocnego na 10 km triumfowało małżeństwo z Ukrainy – najlepszy wśród mężczyzn był Bogdan Semenowicz z czasem 30 minut i 20 sekund, a wśród kobiet zwyciężyła Natalia Semenowicz z czasem 34 minuty i 41 sekund. Bogdan zanotował w stolicy Małopolski dublet – kilka godzin wcześniej wygrał 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego. W tym samym biegu Natalia zajęła drugie miejsce. W imprezie wystartowały 2852 osoby z 27 krajów.

Drugie miejsce w rywalizacji mężczyzn wywalczył Jima Mulu Tulu z Etiopii, a trzeci był reprezentant Polski Mariusz Giżyński.

Całe podium wśród kobiet przypadło zawodniczkom z Ukrainy – jako druga na mecie zameldowała się Bogdana Semionowa, a na trzeciej lokacie uplasowała się zwyciężczyni 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego Walentyna Werecka. Tuż za nią finiszowała pierwsza Polka – Katarzyna Broniatowska. Utytułowana zawodniczka, trenerka uczestników organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zajęć „Biegaj w Krakowie!” była najlepszą z biało-czerwonych również w 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, w którym zajęła trzecie miejsce.

Kompletne wyniki siódmej odsłony krakowskiego Biegu Nocnego na 10 km znajdują się TUTAJ.

W 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, który był drugim aktem krakowskiego weekendu maratońskiego, podium w rywalizacji mężczyzn uzupełnili Tomasz Ogorzały i Dominik Piwowarczyk. W imprezie wystartowało blisko 500 miłośników biegania, od młodzieży po seniorów, w tym goście z zagranicy – na czele z wieloletnim dyrektorem zaprzyjaźnionego maratonu w słowackich Koszycach – Bronislavem Koniarem.

Kompletne wyniki 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego znajdują się TUTAJ.

W 15. edycji Cracovia Maraton na Rolkach, która rozpoczęła długo wyczekiwany weekend maratoński w Krakowie, triumfowali wielokrotni mistrzowie Polski – Paweł Ciężki z Krakowa (Rollerblade) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój). Obydwoje osiągnęli znakomite czasy – odpowiednio 1:10:04 i 1:17:49. Wynik uzyskany przez Pawła Ciężkiego to jednocześnie nowy rekord trasy!

Zacięta rywalizacja toczyła się o drugie miejsca. Wśród panów na finiszu minimalnie lepszy okazał się Marek Zgrzywa, a ten sam czas (1:12:05) zapisany został trzeciemu Lukasowi Benedikowi ze słowackich Koszyc. Druga lokata w zmaganiach kobiet przypadła Martynie Żądło (1:26:39), a trzecia Magdalenie Czusz (1:26:41).

W piętnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 218 zawodników.

Kompletne wyniki Cracovia Maraton na Rolkach 2022 można znaleźć TUTAJ.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zegarek Garmin Fenix 7 vs Garmin Epix 2 – który model wybrać?
Następny wpis
W górę i w dół – #RUNGDN Motocross już niedługo!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu