fbpx
20. Cracovia Maraton

Przed nami wyjątkowy jubileusz – 20. Cracovia Maraton!

Już w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia będziemy świętować okrągły jubileusz – po raz 20. wystartuje Cracovia Maraton. Tysiące biegaczy rozpoczną i zakończą zmagania z królewskim dystansem 42 km i 195 m „z historią w tle” w scenerii Rynku Głównego. Dla niektórych będzie to dwudziesty krakowski maraton i wyjątkowa okazja do wspomnień. Dzień wcześniej, w sobotę, 22 kwietnia odbędą się Cracovia Maraton na Rolkach, 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km. W siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której mówiono o nadchodzącym weekendzie maratońskim w stolicy Małopolski.

W konferencji udział wzięli: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 20. Cracovia Maraton Krzysztof Kowal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, Radny Województwa Małopolskiego, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafał Kosowski, Koordynator ds. bezpieczeństwa i zabezpieczenia trasy biegów Andrzej Batko, ASICS FrontRunner, biegacz, trener, uczestnik 20. Cracovia Maraton Kacper Piech, „Wytrwały” i pacemaker Cracovia Maraton Roman Piątek, a także Prezes Zarządu Spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak, Activation Specialist w ASICS Polska Daniel Bogacki i Dyrektor Marketingu OSHEE Tadeusz Czarniecki. Obecni byli również przedstawiciele pozostałych Sponsorów i Partnerów, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie takiego przedsięwzięcia.

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.

W trakcie konferencji pokazane zostały oficjalne koszulki techniczne 20. Cracovia Maraton i Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km marki ASICS oraz medale, jakie za linią mety zawisną na szyjach uczestników wszystkich imprez wchodzących w skład dwudniowego święta biegania w Krakowie.

20. Cracovia Maraton będzie zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpocznie się w sobotę, 22 kwietnia na Błoniach Krakowskich. O godz. 9:00 wystartuje tam Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m), a następnie o godz. 12:30 dorośli i młodzież ruszą na symboliczną trasę o długości 4,2 km w ramach 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX. Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maraton nieprzerwanie od 2006 roku. W wieczór poprzedzający 20. Cracovia Maraton, o godz. 21:30 po raz ósmy biegacze pokonają 10 km nocą. W tym roku impreza odbędzie się pod nazwą Igrzyskowy Bieg Nocny, promując zbliżające się Igrzyska Europejskie KrakówMałopolska 2023. Podczas wydarzenia po raz pierwszy w Krakowie pojawi się Ogień Pokoju, który od 21 czerwca do 2 lipca będzie płonął w igrzyskowym zniczu. Po raz czwarty z rzędu uczestnicy nocnej rywalizacji na 10 km wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.

W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 23 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej wystartuje blisko setka zawodników w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair. 

Trasa w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną, zaszło tylko kilka niewielkich zmian – jak przesunięcie startu i mety w stronę Kościoła Mariackiego. W zasięgu wzroku maratończyków znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka. W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maraton (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy. W trakcie pokonywania trasy 20. Cracovia Maraton zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu zobaczą również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, a w tym roku też Halę WidowiskowoSportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.

Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że na liście startowej znajdują się zawodnicy z ponad 50 krajów.

20. Cracovia Maraton będzie też wyjątkowy dla „Wytrwałych” – czyli elitarnego grona 35 osób, które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje imprezy i znów pojawią się na starcie. Spotkają tam m.in. Ambasadorów Cracovia Maraton, a wśród nich znanych aktorów i przybyszy z zagranicy, który pokochali Kraków i bieganie w naszym mieście. Z okazji „dwudziestki” na Rynku Głównym nie zabraknie także specjalnego, jubileuszowego tortu.

Biuro Zawodów 20. Cracovia Maraton i wszystkich pozostałych imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Tam też będzie można skorzystać z propozycji i ofert przygotowanych przez Sponsorów i Partnerów, a na sobotę zaplanowany jest specjalny panel edukacyjny „Różne twarze maratonu”, w ramach którego eksperci opowiedzą jak dobrze przygotować się do biegania na długich dystansach – począwszy od właściwego doboru sprzętu, przez przygotowanie treningowe, mentalne, dietetyczne, aż po zapobieganie kontuzjom i suplementację.

Po uwzględnieniu zwrotów, w Biurze Zawodów (czynnym od piątku, 21 kwietnia, od godz. 15:00) będzie jeszcze dostępne ostatnie 100 pakietów startowych 20. Cracovia Maraton(limit 6300 uczestników), nie ma już miejsc na Cracovia Maraton na Rolkach (limit 300 osób).W piątek i sobotę będzie natomiast można jeszcze zapisać się do Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km, 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i 20. Cracovia Maraton dla Zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach.

O zmianach w organizacji ruchu drogowego i w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, które będą obowiązywać 22 i 23 kwietnia 2023 roku można przeczytać w osobnym komunikacie.

Zachęcamy do zapoznania się z INFORMATOREM oraz PRESSBOOKIEM.

20. Cracovia Maraton
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
20. Cracovia Maraton

Jeden cel, różne twarze. 20. Cracovia Maraton pod znakiem sportu i edukacji

Następne
EB469CD2 5772 4AF7 A88E F165A03D4C77

The North Face - męska biegowa kurtka SUMMIT SUPERIOR FUTURELIGHT™

Powiązane artykuły

przebiegnij raciborski polmaraton odjedz toyota aygo 02
Czytaj dalej

Przebiegnij raciborski półmaraton, odjedź Toyotą Aygo

Niepowtarzalny klimat, sportowa rywalizacja i doskonała organizacja - te cechy wyróżniają RAFAKO Półmaraton Racibórz. 26 sierpnia odbędzie się czwarta edycja imprezy. Organizatorzy przygotowali kilka ciekawych niespodzianek dla zawodników. Jedną z nich będzie samochód Toyota Aygo 2018, którą może zdobyć każdy z biegaczy, wystarczy, że w regulaminowym czasie ukończy zawody.