fbpx
cheruiyot wystartuje we frankfurcie

Cheruiyot wystartuje we Frankfurcie

Na 29 października zaplanowano 36. edycję maratonu w niemieckim Frankfurcie. Udział w niej zapowiedziała mistrzyni olimpijska w biegu… na 5000 metrów! Mowa o Kenijce Vivian Cheruiyot.

Na 29 października zaplanowano 36. edycję maratonu w niemieckim Frankfurcie. Udział w niej zapowiedziała mistrzyni olimpijska w biegu… na 5000 metrów! Mowa o Kenijce Vivian Cheruiyot.

Udział tej biegaczki jest nie lada zaskoczeniem, bowiem Cheruiyot specjalizowała się do tej pory w biegach na stadionie na 5 000 i 10 000 metrów. Na krótszym z dystansów zdobyła nawet złoty medal podczas ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Oprócz tego wywalczyła jeszcze dwa srebrne i jeden brązowy medal IO oraz cztery złota i srebro mistrzostw świata. Co ciekawe Kenijka zdobyła również brąz na mistrzostwach świata juniorów młodszych w 1999 roku w Bydgoszczy.

Dla Vivian Cheruiyot start we Frankfurcie nie będzie jej pierwszym. Kenijka debiutowała na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów w kwietniu tego roku na maratonie w Londynie. W kategorii kobiet zajęła wysokie czwarte miejsce z czasem 2:23:50. Zapewne kenijska mistrzyni olimpijska będzie chciała poprawić ten rezultat już w ostatnią niedzielę października i wydaje się to być bardzo prawdopodobne, o czym może świadczyć niezły wynik podczas niedawnego biegu Great North Run, kiedy to półmaraton pokonała w czasie 1 godziny 7 minut i 44 sekund. Lepsza od niej okazała się tylko Mary Keitany (1:05:59).

Cheruiyot przed startem we Frankfurcie powiedziała:

Od znajomych i partnerów treningowych słyszałam tylko dobre opinie o organizacji Mainova Frankfurt Marathon i o atmosferze na trasie. Wbieganie po czerwonym dywanie na Festhalle musi być wielkim przeżyciem. Mam nadzieję, że będę wbiegała na linię mety uśmiechnięta.

Zadowolenia ze startu mistrzyni olimpijskiej na maratonie we Frankfurcie nie kryje również dyrektor biegu – Jo Schindler:

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pierwszy raz w historii udało nam się namówić mistrza olimpijskiego do startu w Mainova Frankfurt Marathon. Fakt, że Vivian Cheruiyot wybrała Frankfurt, podnosi status naszego maratonu na całym świecie. Wyniki światowej klasy na jednej z szybszych tras i jedna z topowych organizacji przyciągają wyjątkowych sportowców.

Organizatorzy maratonu we Frankfurcie liczą na 15 000 biegaczy! Choć wiadomo, że najważniejsze role będą odgrywać czarnoskórzy biegacze, którzy zdominowali w ostatnich latach Mainova Frankfurt Marathon. Od 2002 roku w kategorii mężczyzn tylko raz nie wygrał Kenijczyk! Natomiast u pań w ostatnich sześciu edycjach, pięciokrotnie zwyciężały Etiopki. Rekord kobiet należy do Meselech Melkamu (Etiopia), wynosi 2:21:01 i został ustanowiony w 2012 roku. Najlepszy wynik w historii wśród mężczyzn został uzyskany rok wcześniej, a należy do Wilsona Kipsanga Kiprotich (Kenia) – 2:03:42.

Maraton we Frankfurcie jest najstarszym biegiem na dystansie 42 km i 195 m w Niemczech i biegnie ulicami Frankfurtu nad Menem od roku 1981. Pierwsza edycja odbyła się 17 maja. Od początku w zawodach uczestniczyli mężczyźni i kobiety. Pierwszych pięć edycji rozegrano w maju, potem maraton przeniesiono na miesiąc październik. Do tej pory bieg nie odbył się tylko raz w 1986 roku.

Rekordy życiowe Vivian Cheruiyot:

  • 1500 metrów – 4:06.60 (2012 rok)
  • 3000 metrów – 8:28.66 (2007)
  • 5000 metrów – 14:20.87 (2011)
  • 10000 metrów – 29:32.53 (2016)
  • 10 kilometrów – 30:47 (2012)
  • maraton – 2:23:50 (2017)
  • 3000 metrów (hala) – 8:30.53 (2009)
  • 2 mile (hala) – 9:12.35 (2010) – rekord kraju
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
rodzinne bieganie podczas amberexpo polmaraton gdansk 01

Rodzinne bieganie podczas AMBEREXPO Półmaraton Gdańsk!

Następne
rekord musi poczekac

Rekord musi poczekać!

Powiązane artykuły

drugi raz z rzedu kszczota
Czytaj dalej

Drugi raz z rzędu Kszczota!

Dzień 8. sierpnia 2017 roku na pewno zapadnie na długo w pamięci polskiego średniodystansowca – Adama Kszczota. To właśnie tego dnia zdobył on swój drugi z rzędu srebrny medal mistrzostw świata! Co więcej, zostawił w tyle faworytów z Afryki!
skad czerpac energie do biegania zalety porannych i wieczornych treningow 01
Czytaj dalej

Skąd czerpać energię do biegania? Zalety porannych i wieczornych treningów

Energia to jedno ze szkolnych pojęć, o których nie zapominamy po zaliczeniu sprawdzianu z fizyki. Spotykamy się z nim ciągle. Nie ma jednak krótkiej definicji, którą moglibyśmy ją opisać we wszystkich kontekstach, w jakich występuje – można skrótowo określić ją jako źródło siły napędzającej działanie jakiegoś mechanizmu. A jakiej energii potrzebuje biegacz? Co napędza nasze ciało do działania i pozwala mu podejmować wysiłek?