fbpx
Gadżety biegacza

Akcesoria do biegania – Biegowy MUST HAVE, gadżety i nowinki

Przekonanie o tym, że bieganie jest sportem minimalistycznym już dawno straciło swoją aktualność. Producenci sprzętu sportowego dwoją się i troją, aby podwyższyć biegaczom komfort pokonywania kolejnych kilometrów. W gąszczu proponowanych akcesoriów do biegania nietrudno się pogubić i choćby dlatego warto pokusić się o ich segregację pod kątem faktycznej przydatności.
akcesoria do biegania biegowy must have gadzety i nowinki 02

Przekonanie o tym, że bieganie jest sportem minimalistycznym już dawno straciło swoją aktualność. Producenci sprzętu sportowego dwoją się i troją, aby podwyższyć biegaczom komfort pokonywania kolejnych kilometrów. W gąszczu proponowanych akcesoriów do biegania nietrudno się pogubić i choćby dlatego warto pokusić się o ich segregację pod kątem faktycznej przydatności.

Biegowy MUST HAVE

To akcesoria do biegania, dzięki którym biegacz zaspokoi podstawowe potrzeby: komfort, zdrowie i bezpieczeństwo na treningu.

Wyposażenie obowiązkowe – właściwie nie powinno się go zaliczać do akcesoriów, ponieważ bez niego trudno nawet myśleć o zdrowym uprawianiu sportu. Minimaliści mogą upierać się, że do biegania wystarczą zwykłe adidasy, t-shirt i krótkie spodenki. Jednak jeśli myślimy o tej dyscyplinie trochę poważniej – np. planujemy start w zawodach czy choćby uwzględniamy treningi w stałym harmonogramie tygodnia – warto zainwestować w nieco lepszy sprzęt.

Podstawą są buty właściwie wyprofilowane i z odpowiednią amortyzacją. Doradcy klienta w sklepach sportowych pomogą określić rodzaj stopy (pronacja, supinacja, stopa neutralna – Pożegnaj kontuzje! Pomagamy dobrać najlepsze obuwie dla Twojej stopy)  i dobiorą optymalny rodzaj obuwia. Nie warto tutaj przesadnie oszczędzać, ponieważ priorytetem powinno być dobro naszych stawów (kolana, które „walczą” z asfaltową nawierzchnią, potrzebują odpowiedniej amortyzacji) oraz zminimalizowanie ryzyka kontuzji już od początku przygody z bieganiem (źle wyprofilowane buty w połączeniu ze sporym kilometrażem mogą prowadzić prosto do gabinetu fizjoterapeuty!).

Ubiór również nie jest bez znaczenia. Kluczowa nie będzie tutaj marka, ale materiał, z jakiego wykonana została nasza biegowa garderoba. Powinien on przede wszystkim odprowadzać wilgoć z ciała, aby pozostawało suche i zachowywało optymalną temperaturę. Dlatego warto wybierać materiały techniczne i zupełnie zrezygnować z bawełny – wchłania ona i zatrzymuje w sobie wilgoć równą aż 8% swojego ciężaru (w efekcie biegamy z dodatkowym obciążeniem!), podczas gdy tkaniny takie jak poliester zatrzymują zaledwie 0,4%. W trosce o komfort warto też zwrócić uwagę na to, jak uszyte są elementy biegowej garderoby – im mniej szwów tym lepiej, ponieważ bezszwowe ubrania znacznie zmniejszają ryzyko otarć. Jest to szczególnie ważne przy wyborze bielizny, która ma bezpośredni kontakt z najwrażliwszymi partiami ciała.

Skarpetki – jest to element mało widoczny, który ma ogromny wpływ na komfort biegu. Już na pierwszy rzut oka widać, że te akcesoria do biegania zasadniczo różnią się od skarpetek, których używamy na co dzień. Można wierzyć albo nie, ale firmy odzieżowe wkładają bardzo wiele wysiłku w projektowanie skarpet, badając sposób, w jaki stopa biegacza porusza się wewnątrz buta. Skarpety powinny zapewnić odpowiednią wentylację, stanowić dodatkową amortyzację dla stref największego nacisku, a także wspierać i stabilizować sklepienie stopy. Dobry wybór pomoże więc uniknąć otarć i pęcherzy czy nawet tak nieprzyjemnych kontuzji jak skręcenie kostki. Skarpetki – podobnie jak buty – często są projektowane dla określonego rodzaju stopy, dlatego warto skonsultować się przed zakupem konkretnego modelu. Dla bardziej wymagających biegaczy dostępne są również skarpety (podkolanówki) kompresyjne, dzięki którym regeneracja po długim biegu lub mocnym treningu następuje znacznie szybciej.

Oświetlenie – bezpieczny trening to podstawa, zwłaszcza że wieczorne bieganie ma bardzo wielu zwolenników. Kupując odzież do biegania warto więc zwracać uwagę, aby posiadała ona odblaskowe elementy. Widoczność na drodze zwiększą też odblaskowe opaski, które można przyczepić zarówno na ramię jak i do łydki. Dobrym rozwiązaniem są też zamocowane na pasku saszetki z oświetleniem LED – z powodzeniem zmieści się w nich telefon i klucze, a dodatkowo będziemy widoczni dla mijających nas kierowców. Na mniej uczęszczanych drogach niezbędne będą takie akcesoria do biegania jak latarki-czołówki – system oświetlenia czołowego jest bardzo wydajny i przede wszystkim nie zmniejsza komfortu biegu.

System nawadniający – każdy biegacz powinien opracować swój „system nawadniający”, ponieważ zbilansowane nawadnianie jest jednym z podstawowych zasad zdrowego treningu. Można wyruszyć na trening z butelką wody lub napełnionym bidonem, jeśli jednak zależy nam na swobodnych rękach, należy poszukać innego rozwiązania. Dobrze sprawdzi się pas z odpowiednim systemem mocowania, do którego można przyczepić kilka mniejszych plastikowych butelek. Na dłuższe dystanse (szczególnie w przypadku zamiłowania do biegów ultra długich) warto zaopatrzyć się w plecak, do którego można włożyć elastyczne bidony typu softflask i pobierać wodę w tradycyjny sposób lub za pomocą specjalnej rurki. System ten ma bardzo wiele zalet: bidony mieszczą się w kieszonkach plecaka i dzięki dobremu zamocowaniu ich obecność jest praktycznie nieodczuwalna; są bardzo poręczne i proste w obsłudze; pojemność 1 bidonu to przeważnie 500 ml, a więc możemy bez odczuwalnego obciążenia wyruszyć w długą trasę z litrowym zapasem wody! Oczywiście w saszetkach czy plecaku zmieszczą się również przekąski przydatne podczas dłuższego treningu.

akcesoria-do-biegania-biegowy-must-have-gadzety-i-nowinki-01

Biegowe gadżety

Kiedy podstawowe potrzeby biegacza zostały zaspokojone, można zadbać o inne gadżety do biegania, które sprawią, że biegowy trening będzie przyjemniejszy i bardziej wartościowy.

Oto najbardziej popularne z nich:

Pulsometr – biegacz bez zegarka to dość rzadki widok. Początkujący biegacze zadowalają się aplikacjami zapisującymi osiągnięcia lub biegają według samopoczucia. Większość chce jednak dokładniej monitorować swój progres, a więc znać dokładne tempo biegu czy kontrolować poziom swojego pulsu. Nie ma wątpliwości, że akcesoria do biegania, takie jak pulsometry pomogą trenować zdrowiej: pokazują tętno maksymalne i poziom zmęczenia. Niektóre modele określają też optymalny czas odpoczynku po treningu. Są one również formą motywacji, ponieważ zachowują rekordy życiowe i czasem umożliwiają rywalizację online z innymi użytkownikami.

Odtwarzacz MP3 albo IPod – wiele osób lubi biegać przy muzyce. Badania dowodzą, że żywsze tempo muzyki podnosi wydajność, dlatego warto starannie dobierać utwory – są nawet strony internetowe, na których znajdziemy gotowe playlisty przeznaczone na konkretny dystans. Na rynku dostępne są poręczne odtwarzacze ze sprytnym systemem mocowania oraz słuchawki bezprzewodowe, które pomagają uniknąć plączących się kabelków. Jeśli słuchamy muzyki na telefonie, warto zaopatrzyć się w przezroczyste etui, które można przyczepić do ramienia. A polecane playlisty znajdziecie też u nas.

Okulary i nakrycie głowy – okulary dla sportowców od zwykłych okularów przeciwsłonecznych różnią się tym, że wykonane są z wysokiej klasy materiałów i zapewniają dobre widzenie nawet w niekorzystnych warunkach. Wiele modeli posiada panoramiczne i fotochromowe soczewki, a przy tym optymalnie dopasowuje się do kształtu twarzy. Są to zazwyczaj modele wielofunkcyjne, które przydadzą się, gdy w ramach urozmaicenia zdecydujemy się na inną aktywność niż bieganie. Do okularów łatwo dopasować nakrycie głowy. Bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. chusty wielofunkcyjne, które można nosić na różne sposoby, w zależności od pogody.

Batony, żele energetyczne, suplementacja – biegacz, który przygotowuje się do startu w zawodach i ma w swoim planie wiele wymagających treningów, powinien zadbać o odpowiednią suplementację. Wiadomo, że nic nie zastąpi zbilansowanej diety, jednak organizm poddany długotrwałemu wysiłkowi powinien otrzymywać więcej składników odżywczych i witamin. Bardzo dobrze sprawdzają się suplementy witaminowe, które stosowane regularnie przynoszą długotrwałe efekty. Oprócz tego można znaleźć wiele bardziej „doraźnych” środków takich jak shoty witaminowe i energetyczne (tu bardzo popularna jest kofeina). Podczas zawodów doskonale sprawdzają się łatwo przyswajalne przez organizm żele energetyczne o płynnej konsystencji – dają zastrzyk węglowodanów podczas zawodów. Ważne jednak, aby przetestować je wcześniej na treningu, bo mogą wywołać różne reakcje przewodu pokarmowego. Po dobrych zawodach lub wyczerpującym treningu można sięgnąć po baton proteinowy, który dostarczy białko zmęczonym mięśniom i przyspieszy proces regeneracji.

Motywatory – nie ma to jak przeczytanie motywującej lektury! Wśród akcesoriów do biegania odnajdziemy różnorakie poradniki i biografie mniej lub bardziej znanych biegaczy. Nie jest to co prawda gadżet, który wykorzystamy w trakcie właściwego treningu, jednak jego motywacyjny ładunek na pewno zadziała w trakcie kolejnej wyczerpującej sesji treningowej!

Biegowe nowinki

Technologia, również ta sportowa, rozwija się w zawrotnym tempie. W bieganiu z roku na rok przybywa technologicznych nowinek, których sportowcy ubiegłych dekad nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Bez nich bieganie jest możliwe, ale dzięki nim staje się ciekawsze. Oto kilka przykładów:

Wodoodporne skarpetki – czy to możliwe, aby przejść przez górski strumień i cieszyć się całkowicie suchymi stopami? Oczywiście, potrzebna jest tylko odpowiednia technologia. Wodoodporne skarpety na pozór nie różnią się niczym od zwykłych skarpet dla biegaczy. Wykonane są z rozciągliwej wełny merynosa, dzięki czemu dopasowują się do stopy, zachowując przy tym wysoką przepuszczalność powietrza. Chronią przed przemakaniem i zimnem nawet w ekstremalnych warunkach – to doskonała wiadomość dla miłośników biegów ultra górskich!

Czapka chłodząca – co zrobić, jeśli słońce za bardzo daje się we znaki? Można użyć czapki chłodzącej, która zapewni skórze głowy temperaturę niższą od 6 do 16 stopni od temperatury otoczenia. Ta prosta i efektywna technologia działa na zasadzie połączenia wody ze specjalnym technicznym materiałem, który stopniowo uwalnia wodę poprzez odparowywanie zapewniając przy tym efekt chłodzenia. Aby „aktywować” działanie chłodzącej czapki wystarczy namoczyć ją w wodzie przez 2 minuty, usunąć nadmiar wody (ale nie wyżymać!) i przez wiele godzin cieszyć się przyjemnym efektem chłodzenia!

Klapki przyspieszające regenerację – technologia wychodzi biegaczom naprzeciw również w kwestii regeneracji po ciężkim treningu. W tym celu zaprojektowano klapki do codziennego użytku w sezonie letnim. Przeznaczone przede wszystkim do noszenia na co dzień w sezonie letnim. Miękka podeszwa ze specjalnej pianki gwarantuje komfortową amortyzację i zabezpieczenie od podłoża. Kształt klapka pomaga również w chłodzeniu stopy w ruchu. Szczególnie docenią je biegacze ultra, po wymagającym, długim dystansie, chcąc ulżyć obolałym stopom.

Akcesoria dla biegaczy to temat, który z roku na rok będzie się rozszerzał. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych wynalazków mających zapewnić bardziej komfortowy bieg. Ważne jednak aby – na przekór panującej modzie – odróżnić sprzęt faktycznie niezbędny od nowinek, które są bardzo interesujące, ale w dużym stopniu nadwyrężają nasz budżet.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Znamy trasę! Jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski w samym sercu Warszawy !
Następny wpis
T-Mobile Bieg na Piątkę – jeden bieg, podwójna pomoc
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu