🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Relacje

II Karnawałowy Trail Półmaraton w Łebie zakończony z pompą

W 2015 roku doszło do tego, że łebski półmaraton to najdłuższy dystans biegowy w Powiecie Lęborskim. Do tego jest to impreza przełajowa i niezwykła również ze względu na malowniczą trasę, która...
ii karnawalowy trail polmaraton w lebie zakonczony z pompa 01

W 2015 roku doszło do tego, że łebski półmaraton to najdłuższy dystans biegowy w Powiecie Lęborskim. Do tego jest to impreza przełajowa i niezwykła również ze względu na malowniczą trasę, która poprowadziła zawodników po zalesionej Mierzei Sarbskiej, miejscami przy samym Bałtyku, aż do latarni morskiej Stilo. W Łebie ponownie ogłoszono konkurs na najlepsze przebranie, w związku z czym po drodze można było napotkać wiele osób w typowo karnawałowym nastroju. Okazało się, że trudna i wymagająca trasa tylko nakręcała atmosferę.

ii-karnawalowy-trail-polmaraton-w-lebie-zakonczony-z-pompa-02 Z 21 kilometrów, tylko około 500 metrów biegło się po asfalcie, na reszcie odcinka podłoże było szutrowe, lub miejscami piaszczyste. Uczestnicy musieli zmagać się jeszcze z kilkoma podbiegami, z czego największe i najbardziej uciążliwe było to w okolicach półmetka, gdy trzeba było dotrzeć na wzgórze wydmowe, na którym stoi latarnia morska. Tam, na szczycie była okazja, aby poznać jedyną w Polsce panią latarnik, którą w specjalnej, służbowej czapce witała biegaczy. Oprócz kurtuazyjnego powitania (machnięcie ręką też było akceptowalne) należało obiec latarnię i udać się z powrotem w stronę mety, gdzie na zawodników już czekał prowadzący imprezę Roman Toboła, który witał każdego z osobna, opowiadał anegdoty i zapraszał do korzystania z dobrodziejstw hotelu Zdrowotelu Łeba – głównego organizatora. Po wysiłku zawodnicy otrzymywali wyjątkowe, bardzo szczegółowo odlane medale, a następnie kierowali się w stronę stołówki, gdzie przygotowano dla nich dwudaniowy obiad w systemie stołu szwedzkiego.

Przy tej edycji półmaratonu padł rekord trasy, Tomasz Grycko z Władysławowa (1:15:06) pobił go o prawie minutę. Drugi na mecie był Adam Głogowski z Gdyni (1:15:36), a trzeci Daniel Taras z Malborka(1:15:57). Wśród pań najlepsze okazały się: Marlena Wieleba z Ustki (1:35:17), Małgorzata Tuwalska z Gdańska (1:37:23) i Hanna Jarska z Gdyni (1:42:56). Ci zawodnicy oprócz pucharów zdobyli również nagrody finansowe.

Wspomniane konkurs na przebranie karnawałowe wygrała drużyna afrykańska, która wyróżniała się pomalowanymi twarzami, frędzlowanymi spódniczkami i ciemnym afro, dalej na podium stanął czerwony kapturek, który uciekł wilkowi, zielony dzwoneczek, szejk, łoś i pani dynia. Po wszystkim odbyło się losowanie fantów ufundowanych przez miasto Łeba, Kawon i Zdrowotel oraz weekendu dla dwóch osób w Zespole Pałacowo-parkowym w Koszęcinie.

Co ważne, w Łebie dopisała pogoda, a co ważniejsze, zawodnicy, przyjechało 238 biegaczy, którzy pokazali wysoki poziom sportowy. Następny Karnawałowy Trail Półmaraton już za rok, do zobaczenia!

Adrian Sosnowski

ii-karnawalowy-trail-polmaraton-w-lebie-zakonczony-z-pompa-03

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Być olimpijczykiem - Ryszard Szparak
Następny wpis
Nie zegarek, nie komputer a kombajn! - Test Suunto Ambit2 S Graphite

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.