fbpx
Kalendarz biegowy

PKO Nocny Bieg na 5 – wyjątkowa piątka dla każdego!

Chcesz się ścigać? Czy raczej wolisz aktywną formę alternatywnego wieczornego zwiedzania miasta? Przyjeżdżasz do Białegostoku specjalnie na ten…
PKO Nocny Bieg na 5 w Białymstoku

Chcesz się ścigać? Czy raczej wolisz aktywną formę alternatywnego wieczornego zwiedzania miasta? Przyjeżdżasz do Białegostoku specjalnie na ten bieg? A może to wstęp do półmaratonu? Bez względu na to, co sprowadza Cię do Białegostoku w dniach 13-14 maja – najlepszym sposobem na spędzenie sobotniego wieczora będzie wzięcie udziału w PKO Nocnym Biegu na 5!

Weekend z PKO Białystok Półmaratonem to nie tylko bieg na dystansie 21,0975 km, ale także kilka innych, tzw. biegów towarzyszących. Najważniejszym, przynajmniej pod względem sportowym, z nich jest PKO Nocny Bieg na 5 km. W tym roku odbędzie się on ponownie w nocnej formule, na dodatek dzień przed startem półmaratonu. Stwarza to wiele ciekawych możliwości dla uczestników. Jakich? Przekonajcie się sami!

Bieganie po rekordy…

Dystans 5 km jest lubiany przez wielu biegaczy ze względu na to, że nie jest tak wyczerpujący dla organizmu jak dłuższe biegi, można na nim dość często startować i ścigać się na maksimum swoich możliwości, a i tak potrafi solidnie zmęczyć. Wiele osób traktuje piątkę jako główny cel startów i właśnie w Białymstoku będą mieli okazję sprawdzić się na tym dystansie. Dlaczego akurat PKO Nocny Bieg na 5? Wypada w idealnym terminie – samym środku wiosennego sezonu biegowego, trasa jest szybka i posiada atest PZLA, a do tego bieg rozgrywany jest w niesamowitej, nocnej atmosferze. 

Podobnie jak w biegu głównym start i meta zlokalizowane będą w samym sercu miasta. Wystartujemy z okolic Pałacu Branickich, a finiszować będziemy przy Ratuszu na Rynku Kościuszki. Trasa poprowadzona została szerokimi ulicami, aby każdy biegacz miał odpowiednią przestrzeń dla siebie. Ci, którzy ścigają się o każdą sekundę, na pewno docenią bardzo długie proste, gdzie po prostu można skupić się na mocnym, równym tempie. Jestem przekonany, że takie warunki będą sprzyjać osiąganiu wymarzonych czasów – powiedział Grzegorz Kuczyński, Prezes Fundacji Białystok Biega. 

… i dla widoków!

Lokalizacja trasy w samym centrum miasta oznacza, że nawet krótszy z zaplanowanych na 13-14 maja w Białymstoku biegów będzie miał wiele walorów turystycznych. Zwłaszcza, że bieg wystartuje o godz. 21:00, co sprawia, że okolice trasy zyskają dodatkowy klimat, m.in. dzięki miejskiemu oświetleniu. Okazja do zobaczenia miasta od tej strony zdarza się niezwykle rzadko, dlatego aż szkoda byłoby z niej nie skorzystać.

Start w kultowym dla Białegostoku miejscu i meta na urokliwym rynku. Atrakcyjna i dogodna trasa, a do tego efekty świetlne, gorący doping kibiców i dobra muzyka. PKO Nocny Bieg na 5 to będzie naprawdę dobra zabawa. Jestem przekonany, że atmosfera tego biegu będzie tak świetna, że zawodnicy będą żałowali, że to tylko 5 km – powiedział Grzegorz Kuczyński. – W tym roku tak zaplanowaliśmy weekend PKO Białystok Półmaratonu, by bieg na dystansie 5 km odbywał się innego dnia, co da szansę niektórym biegaczkom i biegaczom wystartować zarówno na piątkę jak i w półmaratonie. Wiem, że nie brakowało wśród uczestników poprzednich edycji śmiałków, którzy za wszelką cenę chcieli wziąć udział w obu biegach. Nawet ci, którym zależy na jak najlepszym czasie na dłuższym dystansie mogą potraktować PKO Nocny Bieg na 5 jako rozruch. Limit czasu wynoszący 50 minut pozwala pokonać całą trasę wręcz marszem – dodał prezes Fundacji Białystok Biega, zachęcając tym samym do udziału nawet te osoby, które nie czują się wystarczająco dobrze przygotowane, by od razu przebiec 5 km. To również z myślą o nich organizatorzy przygotowali PKO Nocny Bieg na 5.

bialy 2 1
PKO Nocny Bieg na 5 – wyjątkowa piątka dla każdego! 12

Atrakcyjny pakiet i medal

O tym, że PKO Nocny Bieg na 5 to nie tylko bieg towarzyszący półmaratonowi, ale wręcz równorzędna impreza, świadczy poziom jego organizacji i zaangażowania organizatorów w przygotowanie tej rywalizacji. W pakiecie premium można znaleźć taką samą koszulkę techniczną AdRunaLine z pięknym kwiatowym wzorem, jak w przypadku dłuższego dystansu. Co więcej, w tym roku po raz pierwszy medale na mecie biegu na dystansie 5 km i półmaratonu będą się różniły. Zgodnie z tradycją imprezy, na medalach znajdzie się kolejna rzeźba z Ogrodów Branickich. 

Tym razem szyje uczestników naszych biegów ozdobi Adonis, który dołączy do Kalisto, Flory, Bachusa, Diany, Aketona, Apollo i Wenus – czyli rzeźb przedstawionych w poprzednich latach. Jednak o ile w półmaratonie na mecie zawodnicy otrzymają medal w kolorze antycznego złota, o tyle finiszerzy piątki otrzymają krążki w kolorze antycznego srebra. Zależało nam na tym, by uczestnicy, którzy zdecydują się wystartować na obu dystansach nie dostali dwóch identycznych medali – podsumował Grzegorz Kuczyński. 

Weekend pełen atrakcji

Bez względu na to, czy będziemy w Białymstoku w charakterze półmaratończyka, osoby biegnącej na 5 km, mocarza startującego na obu dystansach czy też po prostu jako kibic, na pewno nie będziemy mogli narzekać na brak atrakcji. W dniach 13-14 maja stolica Podlasia będzie prawdopodobnie najbardziej rozbieganym miastem w Polsce. Czeka nas bowiem nie tylko PKO Nocny Bieg na 5 oraz jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton, ale również tradycyjny Bieg Śniadaniowy w sobotę rano oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Oczywiście imprezie towarzyszyć będą liczne dodatkowe atrakcje, stoiska partnerskie i atrakcje w ramach Sport EXPO. I nawet, jeśli ktoś po PKO Nocnym Biegu na 5 będzie miał już zrealizowany główny punkt weekendu, to warto zostać jeden dzień dłużej, by w niedzielę zagrzewać do walki półmaratończyków!

Zapisy na PKO Nocny Bieg na 5 >>>

ASZ01000
PKO Nocny Bieg na 5 – wyjątkowa piątka dla każdego! 13

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mocne bieganie w trakcie 15. Poznań Półmaratonu
Następny wpis
Jeden cel, różne twarze. 20. Cracovia Maraton pod znakiem sportu i edukacji
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu