fbpx
Fizjoterapia

Dlaczego ruchomość odcinka piersiowego kręgosłupa jest ważna u biegaczy?

Odcinek piersiowy to często zaniedbywana część ciała, a brak prawidłowej mobilności odcinka piersiowego wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całej…
Brak prawidłowej mobilności odcinka piersiowego może być jedną z przyczyn powstających dysfunkcji w innych rejonach ciała.


Odcinek piersiowy to często zaniedbywana część ciała, a brak prawidłowej mobilności odcinka piersiowego wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całej kolumny kręgosłupa i może być jedną z przyczyn, powstających dysfunkcji w innych rejonach ciała. Osoby biegające z reguły koncentrują swoją uwagę na wzmacnianiu mięśni brzucha i prawidłowo funkcjonujących mięśniach i stawach kończyn dolnych, zaniedbując kręgosłup piersiowy. 

Autorką tekstu jest mgr Monika Sapeta – fizjoterapeutka z Fizjoter Rehabilitacja i Osteopatia.

Dla zachowania neutralnej pozycji podczas biegania szczególnie długodystansowego, odcinek piersiowy kręgosłupa jest tak samo ważny, jak stawianie prawidłowo stopy. Dyskopatia w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, ból w stawie ramiennym lub nieprawidłowa biomechanika podczas biegania, to tylko nieliczne problemy, których powodem może być ograniczona ruchomość odcinka piersiowego.

Odcinek piersiowy kręgosłupa składa się z 12 kręgów. Ze względu na swoją budowę i połączenia z żebrami, i mostkiem, jest najsztywniejszą częścią kręgosłupa. Naturalną krzywizną odcinka piersiowego jest kifoza, dzięki której kręgosłup może wytrzymać kilkanaście razy większe obciążenie w porównaniu do całkowicie prostych pleców. Odcinek piersiowy wraz z żebrami bierze udział w ruchach oddechowych. Prawidłowa ruchomość odcinka piersiowego to również sprawnie funkcjonujący układ nerwowy ze względu na wychodzące z niego nerwy unerwiające tułów i kończyny górne, a także nerwy układu wegetatywnego, które kontrolują pracę narządów wewnętrznych.

Dlaczego ruchomość odcinka piersiowego jest tak ważna? 

Przy ograniczeniu mobilności jednego segmentu kręgosłupa nasz organizm dąży do wyrównania (kompensacji) tego ograniczenia, zwiększając ruchomość w sąsiednich segmentach. Sytuacja, w której sztywny fragment kręgosłupa sąsiaduje z odcinkiem o zwiększonej ruchomości prowadzi do silnych przeciążeń prowadzących do pojawienia się bólu.

Zachowanie prawidłowej ruchomości kręgosłupa jest niezbędnym warunkiem profilaktyki wszelkich problemów w jego obrębie, począwszy od krótkotrwałych epizodów bólowych na skutek nadmiernych obciążeń treningowych, a skończywszy na długotrwałych dolegliwościach różnych części ciała wskutek sumujących się przeciążeń wymuszających modyfikację planów treningowych lub zaprzestanie biegania.

Konsekwencje ograniczonej ruchomości odcinka piersiowego

  1. Ból odcinka szyjnego kręgosłupa – efektem sztywnego kręgosłupa piersiowego mogą być zaokrąglone plecy, co w konsekwencji prowadzi do pochylenia głowy do przodu oraz do przeciążeń w odcinku szyjnym kręgosłupa. Przeciętnie głowa człowieka waży 5-6 kg i każde wysunięcie głowy do przodu o kilka centymetrów powoduje wzrost obciążenia mięśni, stawów i dysków w kręgosłupie szyjnym o kilkanaście kilogramów.
  2. Problemy z ruchomością barków – prawidłowa, neutralna pozycja barków, czyli na linii z uszami w płaszczyźnie czołowej zapewnia optymalne wykorzystanie energii płynącej z pracy ramion w czasie biegu. Sztywny odcinek piersiowy z wysuniętymi do przodu barkami zaburza tę energię obciążając tkanki miękkie.
Porównanie zakresów ruchu zgięcia stawów ramiennych z prostymi i z zaokrąglonymi plecami.
Porównanie zakresów ruchu zgięcia stawów ramiennych z prostymi i z zaokrąglonymi plecami.
  1. Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa – kręgosłup posiada naturalne krzywizny, dzięki którym może funkcjonować prawidłowo. Zwiększona krzywizna odcinka piersiowego, czyli pogłębiona kifoza prowadzi do większego nacisku i przeciążeń odcinka lędźwiowego.
  2. Ból kolan – przygarbiona sylwetka wpływa na nieekonomiczne zostawianie bioder z tyłu, skrócenie kroku, zaburzenie pracy bioder, co w konsekwencji może prowadzić do licznych dolegliwości kolan.
  3. Pogorszenie funkcji oddechowych – pogłębiona kifoza kręgosłupa piersiowego i wysunięta głowa do przodu powoduje zwężenie przestrzeni w dolnej części klatki piersiowej, co zmniejsza ruchomość żeber i przyczynia się do osłabienia pracy głównego mięśnia oddechowego, jakim jest przepona.
  4. Utrata mocy – bieganie z pochylonym tułowiem oraz głową wysuniętą przed barki powodują utratę mocy na utrzymywanie ciała w pionie zamiast na napędzanie nóg.

Poniżej przedstawiono przykłady prostych ćwiczeń, obejmujących mobilizacje odcinka piersiowego, czyli ruchy, które pomogą odzyskać zakres ruchomości kręgosłupa oraz całej klatki piersiowej konieczne do tego, by znosić obciążenia, które mu fundujesz na treningach i zawodach. Ważne jest jednoczesne zadbanie o ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową.

Ćwiczenie nr 1:  Mobilizacja odcinka piersiowego poprzez zgięcie w stawach ramiennych.

Wykonanie: Ustaw się plecami do ściany z kolanami zgiętymi do ok. 45’. Odcinek lędźwiowy oraz głowa muszą być „przyklejone” do ściany. Wykonuj ruch zgięcia w stawach ramiennych. Jeśli nie jesteś w stanie dosięgnąć kciukami do ściany, zatrzymaj ruch w momencie, kiedy poczujesz mobilizację lub jeśli odcinek lędźwiowy zacznie „odklejać się” od ściany. Na końcu każdego ruchu zgięcia, zatrzymaj ruch na 5s. Ćwiczenie powtórz 30 razy.

Mobilizacja odcinka piersiowego poprzez zgięcie w stawach ramiennych.
Mobilizacja odcinka piersiowego poprzez zgięcie w stawach ramiennych.
Prezentacja ćwiczenia pierwszego.

Ćwiczenie nr 2: Mobilizacja odcinka piersiowego do rotacji w klęku podpartym

Wykonanie: W pozycji klęku podpartego ułóż jedną rękę na potylicy i wykonuj ruch łokciem w stronę sufitu, czyli rotację w kręgosłupie piersiowym. Pamiętaj o neutralnej pozycji odcinka lędźwiowego. Na końcu ruchu rotacji zatrzymaj ruch na 5s. Ćwiczenie powtórz 15 razy na każdą stronę. 

Prezentacja ćwiczenia drugiego.

Ćwiczenie nr 3: Mobilizacja rotacji odcinka piersiowego w leżeniu na boku

Wykonanie: W pozycji leżenia na boku z nogami zgiętymi w stawach biodrowych do ok. 45 stopni wykonuj ruch rotacji kręgosłupa piersiowego wraz z wdechem – rozszerzając żebra po stronie rozciąganej. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 15 razy na każdą stronę. 

Mobilizacja rotacji odcinka piersiowego w leżeniu na boku.
Mobilizacja rotacji odcinka piersiowego w leżeniu na boku.

Ćwiczenie nr 4: Mobilizacja odcinka piersiowego do wyprostu z wałkiem.

Wykonanie: Połóż się plecami na wałku na wysokości odcinka piersiowego, spleć dłonie na potylicy, weź wdech i z wydechem wykonaj ruch wyprostu, czyli odchylenie tułowia do tyłu. Pamiętaj o zgięciu nóg w biodrach i kolanach, i o zachowaniu neutralnej pozycji odcinka lędźwiowego. Ćwiczenie powtórz 15 razy.

Prezentacja ćwiczenia czwartego.

Ćwiczenie nr 5: Mobilizacja wyprostu odcinka piersiowego z ciężarkiem.

Wykonanie: W pozycji leżenia na plecach z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach do 90 stopni, podłóż zwinięty ręcznik pod odcinek piersiowy i wykonuj ruch zgięcia w stawach ramiennych z ciężarkiem. Odcinek lędźwiowy nie może „odklejać się” od maty. Ćwiczenie powtórz 15 razy.

Prezentacja ćwiczenia piątego.

Ćwiczenie nr 6: Mobilizacja wyprostu odcinka piersiowego.

Wykonanie: Z pozycji klęku podpartego oprzyj łokcie na siedzisku krzesła. Naciśnij łokciami na krzesło i przytrzymaj ok. 10s, weź wdech – rozszerzając żebra i z wydechem rozluźnij  próbując pogłębić ruch wyprostu kręgosłupa (wypchnij klatkę piersiową do przodu). Całą sekwencję powtórz 2-3 razy.

Mobilizacja wyprostu odcinka piersiowego.
Mobilizacja wyprostu odcinka piersiowego.

Ćwiczenie nr 7: Rozciąganie mięśni piersiowych.

Wykonanie: Stań bokiem do ściany, oprzyj zgięty łokieć, nogę przy ścianie ustaw z przodu. Naciśnij łokciem na ścianę przez ok. 10s, weź wdech i z wydechem rozluźnij i skręć tułów wraz z głową w przeciwną stronę do rozciąganego mięśnia. Powtórz ćwiczenie 3 razy za każdym razem pogłębiając skręt tułowia. 

Rozciąganie mięśni piersiowych.
Rozciąganie mięśni piersiowych.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Inov-8 Trailtalon 290 - test butów
Następny wpis
Rusza Charytatywna 1MILA. Biegaj, pomagaj i wygrywaj!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu