fbpx
Na rozwoju technologii i nauk medycznych korzystają pacjenci, fizjoterapeuci i biegacze.

Gdzie zła postawa tam (być może) kontuzja

Nie da się ukryć, że rozwój technologii i postęp nauk medycznych idą w parze. Na szczęście. Korzystają na tym wszyscy – biegacze, pacjenci i my – fizjoterapeuci. Dzięki nowym rozwiązaniom pojawiają się nowe możliwości, w analizie postawy ciała i chodu, a także biegu. Zyskujemy nowe narzędzia, a te dają nam wiele informacji na temat ciała, które daje nam sygnały, gdy tylko coś dzieje się z nim nie tak. Najczęstszym sygnałem jest ból, którego nie wolno lekceważyć, a w porę podjęta interwencja i poprawa pewnych funkcji organizmu, pozwoli nam cieszyć się z niego do końca życia.

Możesz być szybszy!

Z roku na rok rekreacyjnych biegaczy, którzy wychodzą z domu pobiegać ot tak – bez smartfona, jest coraz mniej. Przy każdym treningu monitorujesz swój czas, a wraz z poprawianiem wyników pojawia się uśmiech na Twojej twarzy. A co jeśli możesz być jeszcze szybszy i wyprzedzić swój organizm? Już tłumaczę o co chodzi…

Ból

Wspomniałem już o bólu jako o sygnale ostrzegawczym. To fizjologiczna, czyli prawidłowa odpowiedź organizmu na jakiś bodziec, który potencjalnie może uszkodzić lub już uszkodził Twój organizm. Tym bodźcem może być niemal wszystko. Jako biegacz najbardziej narażony jesteś na kontuzje mięśniowe. Na pewno wiesz lub domyślasz się, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Łatwiej jest usunąć czynniki predysponujące do kontuzji niż pozbywać się jej skutków. Bądź zatem szybszy od bólu. Ale jak?

Zapalnik

Weźmy zatem za przykład wyżej już wymienione mięśnie i ich urazy. Najczęściej spotykanym mechanizmem takiej kontuzji jest bezpośredni uraz lub przeciążenie.

Do urazu najczęściej dochodzi, kiedy bodziec, któremu musi przeciwstawić się mięsień, jest za duży w stosunku do jego siły. Kiedy natomiast siły te nie są tak duże, ale powtarzają się tysiące razy, doprowadzają do przeciążenia mięśni. Oczywiście w obu przypadkach dzieje się tak, kiedy mięsień nie jest gotowy na przyjęcie takich bodźców, czyli jest po prostu za słaby. Słabość ta może dotyczyć zarówno siły tego mięśnia, jak i jego długości. I tu pojawia się owy zapalnik, czyli dysbalans.

Dysbalans

Można powiedzieć, że grupy mięśniowe stale współpracują ze swoimi przeciwnikami. Gdyby nie chodziło o mięśnie, to brzmiałoby to jak podstęp, ale nie tym razem. Żeby dać przykład, kiedy prostujesz kolano to mięśnie-prostowniki kolana kurczą się, a zginacze rozkurczają, żeby pozwolić na ten ruch. W tym wypadku raczej zginacze będą bardziej napięte i nie pozwolą na idealny ruch stawu kolanowego. Problem postawy zaczyna się właśnie w tym momencie. To właśnie dysbalans między tymi grupami powoduje dysfunkcje. Kiedy jeden mięsień jest słaby i wypada z funkcji, wtedy drugi musi się kompensacyjnie napiąć, co predysponuje do kontuzji.

Postawa

Nieprawidłowe i przetrwałe napięcia powodują niepoprawną postawę ciała, którą przecież musisz utrzymać cały dzień. Najczęściej zaobserwujesz u siebie lub innych zaokrąglone plecy, wysunięte w przód barki i głowę, zaburzenia osi kończyn (koślawość, szpotawość) czy wady stóp. Osłabione mięśnie nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy, inne muszą się przykurczyć i właśnie taką sytuację nazywamy dysbalansem mięśniowym.

Rozwiązanie

Wyjście z tej sytuacji jest jedno i słuszne. Zbadaj się. Udaj się do fizjoterapeuty w Twoim mieście, który oceni Twoją postawę ciała i wydolność organizmu, zanim pojawią się u Ciebie problemy. Z rozwiązaniem przychodzi technologia i specjalistyczne, pozwalające zebrać mnóstwo istotnych danych urządzenia, badające postawę ciała, analizujące Twoje stopy i chód. Bądź czujny, o nich dowiesz się w następnym wpisie ode mnie.

Misja Sport w Centrum Medycznym “Szpital św. Rodziny” Wigury 19 w Łodzi to miejsce, gdzie kompleksowo zadbasz o zdrowie. Miejsce stworzone z myślą o osobach uprawiających sport na każdym poziomie zaawansowania. Przeprowadzamy badania wstępne, okresowe i kontrolne – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Zapewniamy szereg badań diagnostycznych, m.in. specjalistyczne badanie analizy chodu i postawy ciała, próby wysiłkowe, ergospirometrię, densytometrię. Nasza profesjonalna kadra fizjoterapeutów dba o rehabilitację, odnowę biologiczną i przygotowanie do aktywności sportowej. Stawiamy na ciągły rozwój personelu oraz sprzętu na którym pracujemy. Więcej informacji >>

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Stres przed zawodami jest naturalny.

Stres przed zawodami

Następne
Gdańsk Maraton 5.5

5.5 Gdańsk Maraton już w najbliższy weekend!

Powiązane artykuły

Czy istnieją suplementy, które działają? Tak i by je poznać, warto sięgnąć po lekturę naukową.
Czytaj dalej

Suplementy, które działają cz.1

Spis treści Ukryj Beta-alaninaSłowem wstępuDla kogo?Protokół suplementacjiBezpieczeństwoAzotany (sok z buraka)Słowem wstępuDla kogo?Protokół suplementacji*BezpieczeństwoGlicerolSłowem wstępuDla kogo?Protokół suplementacjiBezpieczeństwoSoda oczyszczonaSłowem wstępuDla…