fbpx
Fizjoterapia

Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Pytanie wydaje się proste, jednak dopiero, kiedy je zapisałem, zacząłem się nad nim zastanawiać. Miałem kilka pomysłów, ale…
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Pytanie wydaje się proste, jednak dopiero, kiedy je zapisałem, zacząłem się nad nim zastanawiać. Miałem kilka pomysłów, ale dopiero przeglądając bibliografię, trafiłem na słowo, które mnie olśniło – motywacja. Robimy coś, kiedy uważamy, że nam to pomoże. Motywacja może być różna: pieniądze, uznanie, poczucie obowiązku czy zdrowie lub zwalczenie bólu. Jednak żeby to ocenić, musimy na początku wiedzieć, w czym pomocna jest fizjoterapia? Wtedy dopiero będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie: Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Autorem tekstu jest Marcin Sitarz – fizjoterapeuta w ośrodku Centrum Rehabilitacji Fizjoter.

Oto 9 problemów, w których pomocna jest fizjoterapia (numery od 7 do 9 mogą Was zdziwić): 

Podejście salutogenetyczne

Pod tą nazwą kryje się podejście, które najlepiej oddaje myśl: co ułatwia człowiekowi bycie zdrowym? Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty? W myśl tej koncepcji, najważniejsza jest profilaktyka. Oznacza to, że niekoniecznie musimy odczuwać ból czy nabawić się kontuzji. Podczas wizyty u terapeuty możemy się dowiedzieć wiele na temat swojej postawy, sylwetki, mechaniki pracy swojego ciała w czasie treningów. Możemy wychwycić i wyeliminować drobne problemy, które w przyszłości mogłyby się przerodzić w coś poważniejszego oraz poprawić swoją efektywność.

Podejście patogenetyczne

To już bardziej znane podejście, gdzie kluczowym pytaniem jest: jakie czynniki powodują i przyśpieszają stany chorobowe? Czyli pojawił się problem w wyniku urazu lub zaniedbań, należy znaleźć jego przyczynę i wyeliminować ją, a efektem tego będzie powrót do zdrowia. Myślę, że znamy to bardzo dobrze, ponieważ zachodnia medycyna właśnie na tej koncepcji bazuje.

Jeśli w taki sposób spojrzymy na pytanie: Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty? Na pewno wpadniemy na kilka pomysłów:

Urazy i kontuzje

Chyba najbardziej sztandarowy przykład. Od złamań przez skręcenia, zwichnięcia, naderwania i zerwania mięśni, ścięgien i więzadeł, stany pooperacyjne, przeciążenia, obrzęki. Tu fizjoterapia ma sporo do zaoferowania, a co najważniejsze jest to pomoc skuteczna i kompleksowa. Współczesne narzędzia do fizjoterapii pozwalają na pracę z bardzo świeżymi kontuzjami. Po przyspieszeniu regeneracji terapeuta pomaga dalej w powrocie do pełnej sprawności układu ruchu. A nawet dalej opiekuje się pacjentem, aby zapobiec dalszym problemom.

Ból

Jest ważnym sygnałem informacyjnym dla naszego ciała. Nie należy go lekceważyć. Tutaj fizjoterapia ma już więcej konkretów, jak choćby farmakologia, co jednak nie umniejsza jej skuteczności. Sposoby na redukcję bólu są różne, a dobiera się je zależnie od przyczyny. I tak na przykład ból spowodowany nadmiernym napięciem tkanki mięśniowo-powięziowej wymaga jej rozluźnienia. Obrzęk wymaga poprawy krążenia i drenażu. A przy nieprawidłowej i długotrwałej pracy przy komputerze pomocna jest korekta postawy i ergonomii pracy oraz ruch. A kiedy organizm jest przeciążony nadmiarem aktywności, pomoże mu regeneracja. Ból sam w sobie, a raczej chęć pozbycia się go, mocno motywuje do szukania pomocy, a takową znajdziemy u fizjoterapeuty. 

Problemy neurologiczne

Chodzi tu między innymi o rwę kulszową, drętwienia, nadmierne lub zmniejszone czucie. Neurologia i układ nerwowy to poza układem mięśniowo szkieletowym rozległa gałąź medycyny, w której przyda się pomoc fizjoterapeuty. Są też mocno ze sobą związane, ponieważ czasami mięśnie nie pracują prawidłowo nie dlatego, że są zbyt słabe. Jednak dlatego, że są nieprawidłowo kontrolowane przez układ nerwowy. Moim zdaniem dolegliwością neurologiczną, gdzie osiąga się bardzo dobre wyniki rehabilitacją jest porażenie nerwu twarzowego. O czym pacjenci nie zawsze wiedzą. Na pierwszej wizycie są zaskoczeni, że rehabilitacja im pomoże. A potem jeszcze bardziej zdziwieni za sprawą pozytywnych efektów terapii.

Ćwiczenia

Metoda mocno kojarzona z fizjoterapią. Nie sprowadza się do mozolnych ćwiczeń fizycznych, a do celowanych działań łączących siłę, kontrolę, szybkość, zwinność oraz inne konieczne w danym przypadku cechy. Może mieć wielorakie zastosowanie, czasem pełni główną rolę lub pomocniczą. W połączeniu z innymi metodami specjalnymi (np. terapia manualna) stanowi główny, ale nie jedyny atut w pracy terapeuty. I właśnie dalej wspomnę o dziedzinach, gdzie fizjoterapia może być pomocna, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. I nie łączy tego z pytaniem: kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Ćwiczenie z oporem.
Ćwiczenie z oporem.

Terapia wisceralna

Wydaje się, że narządy i organy wewnętrzne nie mają za wiele wspólnego z fizjoterapią, jednak jest to błąd. Przecież trzewia też są połączone i podtrzymywane przez układ ruchu, więc mają na niego znaczny wpływ. Dokładnie specjalistą od tego rodzaju pracy jest osteopata, przy czym wielu ma też wykształcenie fizjoterapeutyczne. Czasami okazuje się, że to właśnie problemy z narządami, układem krążenia czy limfatycznym powoduje dolegliwości wydawałoby się całkowicie z nimi niepowiązane. Tak samo działa to oczywiście w drugą stronę i terapeuta jest w stanie zaradzić na dolegliwości wydawałoby się typowo trzewne jak refluks, jelito drażliwe itd. Także układ oddechowy w świetle trwającej sytuacji na świecie znajduje się w świetle działań terapii wisceralnej.

Terapia wisceralna.
Terapia wisceralna.

Terapia czaszkowo-krzyżowa i psychosomatyczna

Jest to rodzaj terapii bazujący na ruchomości i mobilności kości czaszki oraz kości krzyżowej. Jest również domeną osteopatii. Poza wszelkimi dolegliwościami zlokalizowanymi w rejonie głowy praca ta ma też o wiele głębszy charakter. Wchodzi też ona w sferę emocjonalną. Nierzadkie są wybuchy śmiechu czy płaczu w czasie terapii. Czasami problem ma podłoże nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Wystarczy, że przypomnimy sobie, jak nasze ciało reaguje na stres i już zauważymy, że odczucia też mają kolosalny wpływ na nasze zdrowie. 

Dodałem tutaj też terapie psychosomatyczną, która ma wspólne elementy z pracą czaszkowo-krzyżową. Jednak jest mocniej interdyscyplinarna i składa się na nią wiele innych teorii i doświadczeń. Jest to rodzaj pracy z ciałem zarówno fizyczny, psychiczny i duchowy. Ma na celu zmiany we wszystkich sferach człowieka, jako całość. Niemniej jest do arcyciekawe doświadczenie.

Terapia czaszkowo-krzyżowa.
Terapia czaszkowo-krzyżowa.

Terapia stomatologiczna

Opiera się na pracy na stawach skroniowo-żuchwowych. Wspomaga działania stomatologów i ortodontów. Poza typowymi problemami jak ból, przeskakiwanie w czasie ruchów żuchwy, bruksizm (zgrzytanie zębami) czy ból głowy. Faktem jest, iż zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych rzutują na postawę i sylwetkę…

Teraz, kiedy po przeczytaniu tekstu widzisz, jak szeroki może być wachlarz pracy fizjoterapeuty, masz motywację, i wiedzę  – to może sam poradzisz sobie z pytaniem: kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Bibliografia:

  1. Trzciniecka-Green A. Psychologia podręcznik dla studentów kierunków medycznych, Kraków 2012.
  2. Liem T., Dobler T., Techniki osteopatyczne, tom1, Wrocław 2011.
  3. Liem T. i wsp. przewodnik po osteopatii wisceralnej, tom1, Wrocław 2017.
  4. Zembaty A., Kineztrerapia tom 1 i 2. Warszawa 2012.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

(1) Napisz komentarz

  1. Jakiś czas temu nabawiłam się kontuzji kolana. Najpierw wiadomo – ortopeda i leczenie, ale kiedy doktor Więcek dał zielone światło, zaczęłam fizjoterapię i dzięki temu wróciłam do sprawności i ćwiczeń! Teraz też odwiedzam gabinet, by wesprzeć swój kręgosłup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
Następny wpis
PUMA Deviate NITRO - karbon obnaży Twoje słabości
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu