fbpx
Zapowiedzi imprez

Jeśli mowa o pierwszym półmaratonie to znaczy, że mowa o Świdnicy!

Sięgając pamięcią do wiosny tego roku, kiedy startowałam po raz pierwszy w zawodach na dystansie 10 km podczas 2 PZU Dziesiątki WROACTIV, nie przypuszczałam że już niedługo rozkocham się w ....
jesli mowa o pierwszym polmaratonie to znaczy ze mowa o swidnicy 04

Sięgając pamięcią do wiosny tego roku, kiedy startowałam po raz pierwszy w zawodach na   dystansie 10 km podczas 2 PZU Dziesiątki WROACTIV, nie przypuszczałam że już niedługo rozkocham się w innych zawodach – półmaratonach. Bieg na trasie 21 km i 97,5 metra stał się moim ulubionym dystansem od pierwszego wybiegania, a porą roku kiedy najchętniej pokonuję większą liczbę kilometrów jest jesień.             

I kiedy myślałam jak i gdzie nacieszyć się jej urokami, nie ściągając przy tym z nóg butów biegowych, z pomocą przyszedł portal społecznościowy.

jesli-mowa-o-pierwszym-polmaratonie-to-znaczy-ze-mowa-o-swidnicy-01

1 Międzynarodowy Półmaraton w Świdnicy – mogę być pierwsza!

Kilka dni po udziale w sierpniowym półmaratonie, natrafiłam na link do wydarzenia: 1 Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki; Kiedy przeczytałam w regulaminie, iż organizatorem biegu jest Fundacja WROACTIV, nie miałam wątpliwości, że wezmę udział w tym wydarzeniu! W pamięci miałam jeszcze wiosenne emocje związane ze wspaniałą organizacją biegu we Wrocławiu na dystansie 10 km. Nie ma więc chwili do stracenia!

Bieg już od sierpnia posiada swoją stronę internetową

Wydarzenie promowane jest również na portalu społecznościowym pod dwoma linkami: tutaj i tutaj

Każdego, kto ma ochotę choć przez chwilę poczuć się jak na trasie 1 Międzynarodowego Półmaratonu Świdnickiego oraz  wyobrazić sobie siebie w tłumie biegnących uczestników, zapraszam do obejrzenia zapowiedzi video, przygotowanej przez Michała Kuczyńskiego, pod adresem internetowym tutaj.

Porwała mnie jego muzyka, urzekł krajobraz, wciągnął tłum. Nie ma odwrotu!

Strefa kibica to nasza dodatkowa energia! 

Organizator oraz współorganizatorzy biegu przewidzieli liczne atrakcje towarzyszące wydarzeniu. Warto namówić do udziału w nim swoich najbliższych. Nasi partnerzy, rodziny  i przyjaciele są naszymi najlepszymi kibicami i potrafią dodać nam energii w momencie kiedy nasz organizm zaczyna hamować. Po biegu głównym to my biegacze będziemy mogli odwdzięczyć się naszym najmłodszym kibicom dopingując ich w towarzyszącym półmaratonowi biegu dla dzieci.  W tym dniu możemy bowiem podzielić się naszą pasją biegania z najbliższymi, w ramach zainicjowanej przez LZS Świdnica akcji “ZANIM DOROSNĘ DO MARATONU”.

Pokażmy naszym dzieciom jak piękny jest ten sport i ile radości przynoszą zawody, kiedy mamy okazję spotkać się w tak barwnym, wesołym kolorowym gronie,  często po kilku albo  nawet kilkunastu tygodniach samotnych treningów. Pomogą nam w tym również gwiazdy sportu, które tego dnia będą obecne na starcie 1 Międzynarodowego Półmaratonu Świdnickiego, ale o tym sza !!, niech to będzie niepodzianka. Nie  odmawiajmy więc sobie  autografów oraz wspólnych zdjęć.

To piękne sportowe wydarzenie może stać się więc wspaniałą okazją do spędzenia czasu wolnego z naszymi przyjaciółmi i rodzinami, który będziemy mogli zakończyć zwiedzaniem Kościoła Pokoju – zabytku klasy światowej, obecnym na liście UNESCO, dzięki zaproszeniu jakie każdy z uczestników biegu odnajdzie w swoim pakiecie startowym. A my biegacze uwielbiamy poznawać nowe ścieżki i odznaczać  kolejne trasy na naszych biegowym mapach.

jesli-mowa-o-pierwszym-polmaratonie-to-znaczy-ze-mowa-o-swidnicy-02

Liczba uczestników półmaratonu świdnickiego została ograniczona do 1000 osób. Jeśli chcemy więc stanąć na starcie biegu jako pierwsi uczestnicy w jego historii, musimy również „biegiem” opłacić udział w wydarzeniu. Obecnie na liście osób zapisanych na świdnicki półmaraton znajduje się już ponad 1200 nazwisk!

Przyłączmy się więc do biegania wokół Świdnicy! Stańmy się częścią historii na trasie 1. Międzynarodowego Półmaratonu w Świdnicy. 7-go listopada udział każdego z nas będzie wizytówką tego święta sportowego i jego pierwszą zapisaną kartą. My biegacze lubimy zwyciężać, pokonując własne słabości i  lęki.  Niech więc zwycięstwem będzie nasz udział w tym wydarzeniu i niech zapisze się ono na stałe w kalendarzu dolnośląskich biegów.

Celem organizatorów i współorganizatorów półmaratonu jest popularyzacja biegania jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku i rekreacji ruchowej, a nikt tak wspaniale nie potrafi promować tego sportu i opowiedzieć o nim swoją aktywnością, jak my biegacze! Dla wielu z nas będzie to wspaniała okazja do zamknięcia sezonu biegowego w tegorocznych zawodach. Do zobaczenia zatem  na starcie!

Metryczka biegu

Termin i miejsce:

  • 7 listopada 2015,
  • start: godz. 11:00, Rynek w Świdnicy,
  • meta: stadion OSiR.

Organizator:  Fundacja WROACTIV;

Współorganizatorzy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki, Gmina Świdnica

Zapisy tutaj

Trasa

Rynek – Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyna Dolna – Przyjaźni – Zielona – Śląska – stadion OSIR

Edyta Indulska – Sałdacz

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
adidas przełamuje schematy nowym butem wydrukowanym w technologii 3D
Następny wpis
Ciepła, kolorowa, niepowtarzalna - jesienno-zimowa kolekcja Nessi już do kupienia

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu