fbpx
Zapowiedzi imprez

Piąty raz pobiegniemy w Świdnicy

9 listopada wystartuje 5 jubileuszowa edycja RST Półmaratonu Świdnickiego. Tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zmierzyć się z trasą świdnickiego półmaratonu, serdecznie zapraszamy.
piaty raz pobiegniemy w swidnicy 01

9 listopada wystartuje 5 jubileuszowa edycja RST Półmaratonu Świdnickiego. Tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zmierzyć się z trasą świdnickiego półmaratonu, serdecznie zapraszamy.

Naszych stałych uczestników wyczekujemy równie niecierpliwie. Piąta edycja to idealny czas, aby razem uczcić ten mały-wielki sukces! Cieszymy się, że mimo wielu okolicznych imprez biegowych, Półmaraton Świdnicki na trwałe wpisał się do Waszych kalendarzy i spotyka się z tyloma przychylnymi komentarzami. Cieszą nas Wasze powroty i wspólne emocje, które towarzyszyły nam w ciągu tych lat na trasie biegu.

Przypomnijmy co nas wyróżnia

Trasa biegu wije się tuż za miastem, z którego zawodnicy wybiegają po kilku kilometrach od startu, wśród malowniczych jesiennych pejzaży. Jej poprzeplatany wzniesieniami profil to nie jedyny atut tego biegu. Kto nie próbował swoich sił w biegach górskich, śmiało może zacząć od udziału w naszej imprezie. Albo się rozkocha, albo padnie w połowie pierwszego wzniesienia. Gdyby tak się stało, nie ma co się martwić. Legendą obrosło już łóżko reanimacyjne, które krzepi biegaczy od pierwszej edycji. Możecie również być pewni, że w tym najbardziej krytycznym momencie nic was tak nie pokrzepi i nie pchnie do przodu, jak kompot serwowany prosto z rąk gospodarza. Trudno byłoby uwierzyć, że mogłoby go zabraknąć również w tej edycji. Sekcja turystyczna może liczyć na spektakularne doznania estetyczne. Rok temu biegaczy urzekła aleja słoneczników. Byli jednak również i tacy, którzy bijąc swoje życiówki na naszej atestowanej trasie zauważyli owe słoneczniki dopiero w relacjach z biegu. Tak to już jest, że na tym półmaratonie staramy się dogodzić wszystkim uczestnikom. Strefy kibica to kolejna nasza specjalność. Niejeden biegacz dotarł do mety niesiony krzykiem i oklaskami. Liczymy, że w tym roku na mecie nie zabraknie również Ciebie.

piaty raz pobiegniemy w swidnicy 02

Nie pałasz miłością do długich dystansów – zmierz się z Dziką Piątką

Dla tych, którzy wolą nie wybiegać poza Świdnicę (nawet myślami), przygotowaliśmy Dziką Piątkę. Bo kto powiedział, że biegać trzeba wyłącznie daleko? Mamy dla Was propozycję zmierzenia swoich sił na krótszym dystansie. Nie wykluczamy, że na tej 5tce rozwiniecie dzikie tempo. Dla wszystkich uczestników pięciokilometrowego dystansu czekać będą medale i satysfakcja nie mniejsza jak u półmaratończyków. Nie ważne czy biegniesz 5 czy 21 km – ważne, że tego dnia będziesz z nami.

Zanim dorośniesz do maratonu

Skoro do udziału w biegu (i to na obu dystansach) namówiliśmy już dorosłych domowników, czas na tych najmłodszych. Od pięciu lat jako organizatorzy półmaratonu świdnickiego staramy się aktywować i rozkochiwać w tym sporcie najmłodszych zawodników. Wierzymy, że zanim się obejrzymy, staną oni na dystansie 21 km w jednym z kolejnych jubileuszów biegu. Dlatego dla naszych najmłodszych uczestników przygotowaliśmy najbogatszą ofertę. Jest w czym wybierać:

  • Bieg Bąbla (2014 i młodsi), dystans: 200 metrów, godzina 10:00
  • Bieg Krasnala (2013), dystans: 200 metrów, godzina 10:15
  • Bieg Starszaka (2012) dystans 200 metrów , godzina 10.30
  • Bieg Smyka (2011), dystans: 200 metrów, godzina 10:45
  • Bieg Urwisa (2010), dystans: 400 metrów, godzina 11:00
  • Bieg Juniora (2008-2009), dystans: 600 metrów, godzina 11:15
  • Bieg Nastolatka (2006-2007), dystans: 1200 metrów, godzina 11:30.

Na jubileusz zapraszają najlepsi

Półmaraton świdnicki to impreza, o której mówi się wśród najlepszych. Co roku do udziału w biegu zapraszają Was mistrzowie lekkoatletyki. W tym roku przyjmijcie zaproszenie od Kamili Lićwinko Mistrzyni Świata w skoku wzwyż, Pawła Januszewskiego, Mistrza Europy w biegu na 400 m ppł i Romka Toboły, spikera, który będzie czekał na Was na mecie

Wierzymy, że po ich słowach klikniecie link do zapisów.

Warto nadmienić, że w ramach biegu głównego rozegrane zostaną:Mistrzostwa mieszkańców powiatu świdnickiego;

  • Mistrzostwa pracowników branży IT;
  • Mistrzostwa pracowników branży turystycznej;
  • Klasyfikacja drużynowa.

Do zobaczenia na starcie!

Metryczka biegu:

TERMIN I MIEJSCE:

  • 9 listopada 2019;
  • start: godz. 12:00, Rynek w Świdnicy
  • meta: stadion OSiR

· biuro zawodów: stadion OSiR, Świdnica, ul. Śląska 37, czynne 8 listopada 2019 (piątek) w 17.30 – 20.30 oraz w dniu 9 listopada 2019 r. (sobota) w godz. 8.00-11.00

ORGANIZATOR:

  • Fundacja WROACTIV
  • WSPÓŁORGANIZATORZY: Miasto Świdnica, Powiat Świdnica, Gmina Świdnica

TRASA – ATEST PZLA:

Rynek – Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyca Dolna – Przyjaźni – Śląska – stadion OSIR

Autor: Edyta Indulska-Sałdacz (A-ni-MATORKA biegania)

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Konkurs - do zgarnięcie 5 egzemplarzy Mój nowojorski maraton
Następny wpis
CITY TRAIL: Lublin, Warszawa i Szczecin zainaugurowały kolejny sezon!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu