fbpx
Buty do biegania

Inov-8 Trailtalon 290 – test butów

W ostatnim czasie testowałem trzy różne modele butów marki Inov-8. Wszystkie trzy testy rozpocząłem w tym samym czasie.…
Inov-8 Trailtalon 290 - chwilę zajęło mi "wybieganie" opinii na temat tego buta.

W ostatnim czasie testowałem trzy różne modele butów marki Inov-8. Wszystkie trzy testy rozpocząłem w tym samym czasie. Pobiegałem w każdym z butów po 2-3 razy i od razu wyłoniłem ulubieńców. W takiej też kolejności tworzyłem kolejne testy. Zacząłem od absolutnego faworyta Trailroc G280, niedługo po nim oddałem test Roadclaw 275, a nieszczęsny Trailtalon 290 musiał czekać i czekać…

Nie będę ściemniać. Nie mogłem się do tego buta przekonać. Toteż nie przesadnie często zabierałem go na jakiekolwiek treningi. Dopiero zima A.D. 2021 pozwoliła odkryć jego potencjał i w bardzo krótkim czasie zrobiłem blisko 100km, a to dopiero pozwala jako tako ocenić buta.

Patrząc na tego buta z boku, można odnieść wrażenie, że to typowa glebogryzarka. Taki but z pazurem. Błąd. 

Profil jest dość mylący. Próbowałem w nim pobiegać po trudniejszym terenie, gdzie miałem do czyniania zarówno z rozmytymi i rozdeptanymi szlakami leśnymi, jak i takimi kamienistymi.

Na dobrą sprawę, jak mam być szczery, Trailtalon 290 nie nadają się ani do jednego, ani do drugiego. O ile w przypadku zwyczajnej, błotnistej ścieżki w miarę zachowują się do przyjęcia, tak na kamienistej drodze, fundują biegaczowi istną katorgę. Czuć w nich wszystko.

Trailtalon 290 z błotem nawet sobie radzą.
Trailtalon 290 z błotem nawet sobie radzą.

Konkluzja z tego prosta.

Inov-8 Trailtalon 290 doskonale sprawdzi się w środowisku miejskim.

Nie, nie mam na myśli asfaltów czy ścieżek rowerowych, a bardziej takie trasy, gdzie masz pewien dystans do przebycia po chodniku, by dotrzeć do miejskiego parku. Rzuć okiem na podeszwę zewnętrzną. 4mm kołki z dość szerokim obszarem kontaktu sprawiają, że ten but nie będzie się nadmiernie zużywał podczas takich dobiegów, a z pewnością zapewni dodatkową ochronę w trailowym środowisku z uwagi na zwiększoną przyczepność podeszwy zewnętrznej. Oczywiście w porównaniu z typowym asfaltowcem. 

Na plus w tym względzie będzie również ochrona zapewniana przez cholewkę. Ta wykonana jest w bardzo staranny sposób. Poszczególne elementy cholewki spasowane są bardzo precyzyjnie z dużą dbałością o szczegóły. Ściegi są równe, a sam wygląd buta sprawia bardzo solidne wrażenie. No, może się podobać.

But Inov-8 Trailtalon 290 są bardzo porządnie wykonane.
But Inov-8 Trailtalon 290 są bardzo porządnie wykonane.

Zapiętek cholewki jest dosyć mocno usztywniony, co może się przydawać przy bardzo dużych dystansach, gdy zmęczenie jest odwrotnie proporcjonalne do stabilności stopy. Na mój gust nie jest to jednak but na wielokilometrowe wyprawy biegowe. O ile cholewka i jej systemy adaptacyjnego dopasowania do puchnącej wraz z kolejnymi kilometrami stopy sprawdzają się ok, tak konieczność znoszenia przez stopę wszelkich nierówności terenu, może być tu aspektem, który znacząco wpłynie na odczucia po takim biegu.

Dlatego też wspomniałem na początku, że ten but mnie ujął, gdy musiałem w nim biegać po zasypanym śniegiem mieście. Tu jego elastyczność i 4-milimetrowe kołki spisywały się doskonale. Bieg był naturalny, miałem ciągle poczucie kontroli i trakcji, nawet na mocno ubitym i wyślizganym chodniku. Ta miękkość podeszwy zewnętrznej zdecydowanie stanowi atut tego buta w tych określonych warunkach, a niweczy w trudniejszych okolicznościach.

Trailtalon 290 to nie jest but na każdą nawierzchnię.
Trailtalon 290 to nie jest but na każdą nawierzchnię.

Sprzeczność opinii

Taka ciekawostka.

Poszukując informacji na temat cen i dostępności tego buta w różnych sklepach internetowych, natknąłem się w jednym z nich na taką informację: „Buty do biegania Inov-8 Trailtalon 290 najlepiej sprawdzą się na twardych ścieżkach, szlakach pełnych kamieni, szutrach oraz na asfalcie.”

Po części potwierdza to moje spostrzeżenia, jednak po części mam wrażenie, że osoby piszące opis tego konkretnego modelu, nigdy w tym bucie nie biegały. Od razu na myśl przychodzi mi obraz człowieka stąpającego po rozżarzonych węglach, który wykonuje co najmniej dziwny taniec, próbując minimalizować ból w styku z kolejnym węglem wrzynającym się w stopę. Podobnie miałem i ja, gdy w Trailtalonach wbiegłem tutaj:

To mam na myśli pisząc kamieniste podłoże.
To mam na myśli pisząc kamieniste podłoże.
CechaInov-8 Trailtalon 290
Przeznaczeniemiejskie parki
Dla kogopoczątkujące osoby
Drop8mm
Waga buta (rozm. 42 EUR)
Amortyzacja3/5
Wygoda4/5
Rodzaj stopyneutral
Dynamika3/5
Podobne buty
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik3/5
Odczuwalność podłoża5/5
Przyczepność3/5
Podeszwa środkowa
Elastyczność4/5
Responsywność3/5
Wsparcie łuku podłużnego4/5
Stabilizacja4/5
Cholewka
Dopasowanie4/5
Przodostopie4/5
Trzymanie pięty5/5
Elastyczność4/5
System wiązania4/5
Wentylacja5/5
Ochrona palców4/5

Trochę nietypowy ten test. Wiem. 

Bardziej jest o tym, jaki Trailtalon 290 nie jest, aniżeli jest. Wynika to z prostego faktu, że wygląda niczym rasowy samiec alfa nadający się w naprawdę trudne warunki, a po rozwianiu tej wizualizacyjnej mgły i dokładnym przyjrzeniu się, wychodzi z niego co najwyżej udomowiony wilczur z przeznaczeniem na miejskie parki. Nie będę zatem ściemniać, że to but do misji specjalnych i nadający się do wszystkiego. No nie. Mało tego. Powiedziałbym nawet, że drugi raz tego buta bym nie kupił i niech to będzie werdykt ostateczny.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zrównoważone rybołówstwo kluczowe dla zachowania zasobów rybnych
Następny wpis
Dlaczego ruchomość odcinka piersiowego kręgosłupa jest ważna u biegaczy?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu