fbpx
News & Technologie

Michael Nowicki – biegacz, który zakochał się w Wiśle

12 dni – tyle czasu wyznaczył sobie Michael Nowicki, aby przebiec 1145 kilometrowy dystans wzdłuż Wisły. Jeśli uda mu się to osiągnąć stanie się rekordzistą Guinessa, ale również wesprze 10-miesięcznego Adasia, który potrzebuje funduszy na operację w USA.
run wisla 01

12 dni – tyle czasu wyznaczył sobie Michael Nowicki, aby przebiec 1145 kilometrowy dystans wzdłuż Wisły. Jeśli uda mu się to osiągnąć stanie się rekordzistą Guinessa, ale również wesprze 10-miesięcznego Adasia, który potrzebuje funduszy na operację w USA.

Michael Nowicki Wisła Run to akcja, która rozpoczęła się 20 czerwca 2017 u źródeł Wisły na Baraniej Górze, a jej zakończenie planowane jest 1 lipca w Gdańsku. Dystans biegu wynosi 1145 kilometrów, a jego inicjator i uczestnik zamierza pokonać go w 12 dni i tym samym zapisać się w księdze rekordów Guinessa. Trasa tego wyjątkowego ultramaratonu wiedzie między innymi przez: Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Dęblin, Warszawę, Płock i Toruń. Aby zdążyć na czas, Michael Nowicki biegnie około 10 godzin i średnio 95 km dziennie.

run-wisla-02

Rekord Guinessa to jednak nie najważniejszy cel tej podróży. Wisła Run to przede wszystkim akcja charytatywna. Bieg połączony jest ze zbiórką pieniędzy na operację 10-miesięcznego Adasia, który urodził się 12 września 2016 roku z szeregiem wad rozwojowych. Jakość jego życia zależy od kosztownych zabiegów chirurgicznych, możliwych do przeprowadzenia tylko w USA.

Kim jest ten zakochany w Wiśle ultramaratończyk? Michael Nowicki urodził się w Londynie, ale od niedawna mieszka z rodziną w Polsce. Na co dzień uczy języka angielskiego. Zaczął biegać w 2000 roku i od tego momentu wystartował w ponad 80 triathlonach oraz biegach długodystansowych. Ma już za sobą projekt podobny do Wisła Run – w 2012 roku przebiegł dystans z Londynu do Edynburga, pokonując trasę 724 km. Do biegu wzdłuż brzegów Wisły zainspirowali go dwaj Brytyjczycy mieszkający w Polsce: Alan Parson i Andy Mossop. Oni również zakochali się w Wiśle – w 2016 roku przebiegli tę sama trasę w 26 dni, a celem ich akcji była edukacja społeczeństwa na temat ekologii i ochrony środowiska.

Postępy Michaela Nowickiego można śledzić na jego oficjalnym facebookowym profilu Michael Nowicki Run Wisła. Do biegacza dołączają lokalne grupy biegowe, aby wesprzeć akcję charytatywną i przebiec z nim fragment 1145 kilometrowej trasy.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
MiVia Run 350 – pierwszy zegarek dla biegaczy w portfolio Mio
Następny wpis
Niewidzialna siła. Znaczenie odporności psychicznej w sporcie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu