Twoje priorytety na nowy rok

Właśnie weszliśmy w NOWY ROK. Zaczęło się nowe. Mimo że 1 stycznia to data umowna na początek tego nowego, to sprzyja ona refleksji, zmianom i ustalaniu celów. Z własnego doświadczenia wiem, że ludzie mają tendencję do brania na swoje barki zbyt wiele. Przeceniają się, szczególnie na początku każdego roku. Najprostszym sposobem na uniknięcie frustracji niespełnionych noworocznych postanowień jest kontrola jakości realizowanych celów.

Słowem: zrobić mniej, ale lepiej. Niektórzy nazwaliby takie praktyki szukaniem kompromisów, ale ja wolę postrzegać ten proces jako określanie priorytetów. W tym tygodniu podzielę się ćwiczeniem, które pomoże Wam wyznaczyć najważniejsze priorytety w Waszym (biegowym) życiu na ten rok.

Rekomenduję, żeby robić ćwiczenie krok po kroku, w miarę dalszego czytania artykułu. Przyniesie to lepsze efekty niż przeczytanie go w całości przed rozpoczęciem ćwiczenia.

 1. Krok: Zegnij kartkę papieru A4 na pół. Potem jeszcze raz na pół.
 2. Krok: Kartka podzielona jest teraz na cztery części. Wypisz w nich słowa klucze do czterech najważniejszych dla Ciebie celów na rok 2012. Oczywiście mogą to być cele związane z życiem zawodowym albo osobistym, ale zawrzyj tam przynajmniej jeden cel biegowy. Mogą być też cztery cele biegowe – w zależności od uznania. Pamiętaj tylko, żeby były zgodne z techniką ustalania celów SMART opisanej tutaj.
 3. Krok: Uważnie przyjrzyj się Twoim celom. Zadecyduj, który z nich jest najmniej ważny i wydrzyj tę ćwiartkę. Wiem, że może to być bardzo trudne zadanie. Przecież te cztery cele są dla Ciebie najważniejsze w 2012! Ustalanie priorytetów to jednak kwestia wyboru – teraz musisz zrezygnować z jednego z nich.
 4. Krok: Zostały Ci teraz trzy cele. Wiem, że wszystkie uważasz za niesamowicie ważne. Znowu przyjrzyj się im uważnie i zadecyduj, z którego z tym razem zrezygnujesz. Jeśli zadanie stało się jeszcze trudniejsze, to bardzo dobrze. Przechodzisz właśnie proces ustalania priorytetów. W pewnym sensie odpowiadasz sobie na pytanie: „co jest dla mnie w tym roku najważniejsze?”
 5. Krok: Masz teraz przed sobą dwa najważniejsze cele. Przeszły one przez sito restrykcyjnej selekcji. Jeśli rzeczywiście włożyłaś/eś w to ćwiczenie trochę czasu i dałaś/eś sobie szansę na refleksję, to możesz uznać te dwa cele za swoje priorytety na rok 2012. Jeśli znalazły się wśród nich cele biegowe to świetnie. Jeśli jednak uznałaś/eś, że są w tym roku ważniejsze rzeczy, niż bieganie, ale z biegania wcale nie zamierzasz rezygnować, to proponuję powtórzenie ćwiczenia z celami stricte biegowymi.
 6. Krok: Jeśli jesteś zadowolona/y z otrzymanego wyniku, to możemy się zabrać do pracy nad dwoma ustalonymi priorytetami. W wolnym miejscu na każdym z dwóch skrawków papieru, napisz i ustal:
  • czas, czyli okres albo termin realizacji celu. Może to być konkretna data albo przedział czasowy;
  • pierwszy krok ku realizacji, czyli co musisz zrobić najpierw (najlepiej zaraz), żeby dać sobie i innym sygnał, że przystępujesz do realizacji tego celu;
  • jak dowiem się że cel został osiągnięty, czyli kiedy będziesz miał pewność, że Twój priorytetowy cel został zrealizowany. Najlepiej to zrobić w formie, w jaki sposób można by kogoś poinformować o zakończonej misji.
 7. Krok: Mając ustalone priorytety wiesz na czym się skupisz w najbliższych tygodniach i miesiącach. Teraz możesz przystąpić do szczegółowego ustalania planu, które pozwoli Ci na realizację tych celów (np. poprzez dobranie i zaangażowanie w plan treningowy na pobicie życiówki na 10km). Zatrzymaj jednak te dwa skrawki papieru, na których zostały zaplanowane Twoje priorytety. Miej je gdzieś pod ręką, na przykład w biurku albo przy łóżku. Zerkaj na nie czasem i zapytaj samego siebie: „czy trzymam kurs na moje priorytety?”.

Mam nadzieję, że to ćwiczenie nie tylko pozwoliło Ci ustalić najważniejsze cele na rok 2012, ale też uświadomiło Ci jak postępujesz w konsekwencji trudnego wyboru. Ustalenie priorytetów jest bardzo ważnym krokiem w procesie realizacji osobistych projektów. W dzisiejszych czasach bowiem wyznaczamy sobie zbyt dużo celów i w dodatku robimy to mało konkretnie. Idziemy w ilość, zaniedbując jakość. Maksymalny fokus na dwóch bardzo konkretnych celach pozwoli Ci zyskać na jakości tego co sobie założysz. Życzę wszystkim szczęśliwego, rozbieganego roku 2012 oraz realizacji ustalonych priorytetów!