Tempo EZ

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Tempo spokojne, zrelaksowane.

Tempo EZ jest o około minutę na milę (40s/km) wolniejsze niż wasze tempo maratońskie. Fani spokojnego tempa uważają że te biegi pozwalają na uzyskanie odpowiedniego kilometrażu ze wszystkimi pozytywnymi psychofizycznymi skutkami równocześnie zmniejszając ryzyko odniesienia kontuzji. W celu poprawy szybkości można brać udział w zawodach lub też wykonywać szybsze treningi w inne dni tygodnia.

Ten rodzaj treningu zdziałał cuda dla Billa Rodgersa kiedy był on królem szos. Rodgers często ścigał się w weekendy i wykonywał swoje długie biegi w poniedziałki. „Byłem zwykle zmęczony po weekendzie zawodami i podróżą” mówił „tak więc większość z moich wybiegań była wykonywana w całkiem spokojnym tempie”.

Krytycy jednak wskazują, że wolne bieganie czyni biegacza w istocie wolnym – co jest prawdą jeżeli nie robicie niczego innego. Poza tym dwukrotny finalista olimpijski, amerykański maratończyk Pete Pfitzinger ostrzega, że wolne bieganie może stać się niedbałe po około 15 milach co również może prowadzić do kontuzji