🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Słowniczek

Technika ruchu

Kształtowanie właściwej techniki ruchu.
fotolia 128915355 subscription monthly m

Kształtowanie właściwej techniki ruchu.

Technika biegu powinna być techniką jak najbardziej skuteczną i ekonomiczną. W tym aspekcie zainteresuję się pracą nad formą biegu, zwaną rytmem. Ma ona służyć poprawie szybkości biegacza przez poprawienie koordynacji ruchu. Bieganie rytmem jest podstawowym ćwiczeniem wzmagającym przyśpieszenie biegu na dystansach od 800m do maratonu. Bieganie rytmem polega na skróceniu kroku i stawianiu podudzia i uda w sposób podobny do wejścia na stopień, z akcentowaniem postawienia nogi na śródstopiu.

Pamiętając, że składową szybkości jest tempo kroków lub częstotliwość kroków, przedstawiam poniżej metodykę środków treningowych kształtujących właściwy styl biegowy i zdolność przyśpieszenia, uzyskiwane poprzez ćwiczenia rytmu biegu (przebieżki techniczne):

  • bieg na siodełku terenowym,
  • bieg po wirażu,
  • bieg boso po trawie – po przekątnych,
  • bieg z narastającą prędkością i wyłączeniem,
  • rytmy w biegu ciągłym np.10x3s, 10x6s.

Chodzi tu o to, by biegacz był rozluźniony, nie zadłużał się tlenowo, by jego oddech nie podlegał specjalnym przyśpieszeniom, a mięśnie oddechowe były rozluźnione. Dla najbardziej zaawansowanych biegaczy stosuje się pewne utrudnienia w ćwiczeniach:

  • bieganie z rękami luźno opuszczonymi w dół,
  • bieg z rękami założonymi z tyłu,
  • bieg z rękami uniesionymi w górę,
  • bieg z „atakiem” ręką kolana lub goleni (bez skłonu).

Przykłady treningu: bieg 2x10x80m na wirażu lub po murawie stadionu; 3x80x150m na przesiece leśnej. Przerwa zawsze około 50m w truchcie.

ABC techniki biegu

To trening mający na celu stałą pracę nad poprawą techniki biegu w jej aspektach siłowych i koordynacyjnych. Zastosowanie tego treningu oznacza, że widzimy u zawodnika konkretne błędy w sylwetce, postawie, prowadzeniu nóg, tułowia i rąk.

Właściwą technikę kształtujemy w treningu zimowym przez: bieg przez płotki, biegi w nierównym terenie, biegi obserwowane na odcinkach równych i na siodełkach.

Tak zwaną siłę biegową ćwiczymy w sali (w tym skipy i wieloskoki), w terenie na piasku i śniegu, przez wycieczki terenowe. A jeśli nadal występują błędy, stosujemy trening zwany ABC techniki biegu. Powinniśmy tu pamiętać o tym, co piszą Lydiard i Cerutty – o elastyczności mięśni. Oznacza to, że w sposobie wykonania ćwiczeń specjalnych z zakresu techniki biegu należy dbać o kocią wprost miękkość ruchu. Kto opanuje ten sposób biegu, ten będzie umiał włączać miękkie i szybkie przyśpieszenia bez specjalnego zmęczenia.

Do poprawy techniki biegu stosuje się skipy A,B,C – dobierane w uzależnieniu od sylwetki jaką zawodnik ma w biegu, jego techniki biegu i od uprawianej konkurencji.

Im dłuższy jest dystans biegowy, tym bardziej sylwetka powinna być wyprostowana, bo to warunkuje ekonomiczność biegu.

Skipy A i B w zastosowaniu do sprintu można ćwiczyć na odcinkach 50-60m, a do biegów średnich i długich – na odcinkach 80-150m i to w najrozmaitszych formach. Kontynuacją tej pracy jest ćwiczenie w przebieżkach jednekgo elementu skipu A lub B co trzeci lub piąty krok, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rozluźnienie i rytm biegu. W skipie B nie należy odchylać się do tyłu.

Trening kończymy zwykle kontrolowanymi przebieżkami, zwracając uwagę na skrócenie fazy lotu i na to, by nie pokazywać podeszwy stopy w tyle – co przedłuża lot.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pojęcie transferu w kształtowaniu wytrzymałości
Następny wpis
Tempo EZ

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.