Rokita z Diabelskiej Równicy czeka na biegaczy

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Jest w Beskidzie Śląskim miejsce, które zwie się góra Równica. Tam według legendy diabeł Rokita chciał postawić młyn, w którym zamierzał mleć ludzkie grzechy na czarną mąkę, by ją potem rozsiewać po szerokim świecie…

I tak oto na podstawie historii i dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Wspólnie dla Ustronia już po raz drugi pragniemy zaprosić do uczestnictwa w rywalizacji biegowej 16 września na dystansie 14 kilometrów z sumą przewyższeń równą 697 metrów. Jednak Bieg Rokity po Diabelskiej Równicy to nie wszystko! Imprezie towarzyszyć będą zawody Nordic Walking tą samą trasą.

A co nas czeka na trasie?

Trasa prowadzi spod „Karczmy Góralskiej” czerwonym szlakiem doliną potoku Gościradowiec, gdzie swój początek ma źródełko Żelaziste. Wspinając się na Równicę mijamy miejsce, przy którym w okresie kontrreformacji ewangelicy gromadzili się na modlitwach, odprawiali nabożeństwa i przyjmowali Komunię Świętą. To tzw. kamień na Równicy czyli leśny kościół ewangelików. Na miejscu tym znajdują się dwa głazy – jeden okrągły i drugi sąsiadujący z nim, o wysokości około 190 cm. Wyryte są na nich tablice Mojżeszowe oraz… kielich, a ten kielich to znak rozpoznawczy husytów.

rokita-z-diabelskiej-rownicy-czeka-na-biegaczy-02

Od lat w leśnym kościele co roku odbywają się tu nabożeństwa z udziałem kilku tysięcy wiernych z różnych zakątków Polski i zza granicy. W 1928 roku miejsce to zostało uznane za zabytkowe i obecnie pozostaje pod opieką konserwatora zabytków.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Biegnąc dalej w stronę szczytu po prawej zostawiamy dawne drewniane schronisko PTTK datowane na 1928 rok. Jeszcze tylko dwór Skibówki gdzie czekać na Was będzie woda, owoce i ciastka i za chwilę jesteście na Równicy. Teraz pędem w dół przez Przełęcz Beskidek, Palenicę i wybiegamy obok Skalnej Twierdzy na Jaszowcu. To wspaniałe dzieło Pana Romka, które budował przez 4 lata i ciągle je ulepsza. Dalej biegniemy w stronę Ośrodka Ekologicznego Leśnik i ścieżką edukacyjną trawersem Skalicy wybiegamy obok kamieniołomu „Skalica” obejmującym obszar 1 ha. Stare wyrobisko posiada trzy zachowane ściany. Północna ma wymiary 15 m na 7 m, wschodnia – 45 m na 17 m, południowa – 25 m na 8 m. Kiedyś w kamieniołomie eksploatowano gruboławicowe piaskowce. U podnóża ściany wschodniej i południowej nagromadzone są resztki urobku i zwietrzeliny skalnej. Ciekawostkę stanowi utrwalone na ścianie północnej tzw. lustro tektoniczne (wygładzona powierzchnia skały z rysami ślizgowymi), które powstało w czasie przesuwania się mas skalnych w następstwie ruchów tektonicznych. Powyżej korony kamieniołomu rośnie las. Ściany porastają pojedyncze drzewa i krzewy oraz cenna roślinność naskalna: mszaki i paprocie. Teraz już tylko 2 kilometry bulwarem nadwiślańskim i upragniona meta.

rokita-z-diabelskiej-rownicy-czeka-na-biegaczy-03

Pakiet startowy

Możesz się zapisać TUTAJ.

W pakiecie startowym znajduje się m.in.: pas startowy z logo biegu, skarpety biegowe z jonami srebra z grafiką biegu, nr startowy, agrafki, kupon na posiłek regeneracyjny, woda OMS i dwa ciastka energetyczne bez konserwantów i ulepszaczy z cukierni Słodki Zakątek. Dodatkowo dla zawodników na trasie przewidziano, m.in.: opiekę medyczną, punkty żywieniowe i odświeżenia oraz wodę. Po dotarciu do mety zawodnicy będą mogli skorzystać z darmowych masaży oraz porad fizjoterapeutów z Orto med Sport Bielsko Biała. Tuż obok płynąca rzeka Wisła również pomoże bolącym łydkom. Zimna woda zapewniona! Podczas imprezy będzie można zakupić ręcznie wyciskane soki i koktajle z Rawstacji.

bieg-rokity-po-diabelskiej-rownicy-juz-16-09-2017-02

Nagrody

Dzięki hojności sponsorów dla najlepszych biegaczy przewidziano atrakcyjne nagrody zarówno w klasyfikacji open jak i wiekowych. Dodatkowo będą  przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza ustronianka i najszybszy ustronianin.

Wśród zawodników, którzy ukończą pomyślnie bieg przygotowaliśmy niespodzianki, więc warto zostać z Nami do końca imprezy zwłaszcza, że cały czas będzie Nam przygrywała kapela góralska

Specjalnym gościem zawodów będzie Wojciech Probst, brązowy medalista Mistrzostw Polski na dystansie 100km w Biegu 7 Dolin w Szczawnicy,  zdobywca I miejsca w Nezmar SkyMarathon, w biegu Rzeźnika Hardcore i Łemkowyna Ultra Trail 70 (rekord trasy). Rekordzista trasy Piekła Czantorii na dystansie 63 kilometrów.  bieg-rokity-po-diabelskiej-rownicy-juz-16-09-2017-03

Biuro zawodów

Biuro Zawodów mieścić się będzie w Karczmie Góralskiej przy ul. Nadrzecznej 1. Tam w dniu zawodów odbywać się będzie weryfikacja zawodników, wydawanie pakietów zawodniczych wraz z numerami startowymi oraz zapisy (w przypadku wolnych miejsc) od godziny 7.30 do 9.30.  

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę