Rokita z Diabelskiej Równicy czeka na biegaczy

Jest w Beskidzie Śląskim miejsce, które zwie się góra Równica. Tam według legendy diabeł Rokita chciał postawić młyn, w którym zamierzał mleć ludzkie grzechy na czarną mąkę, by ją potem rozsiewać po szerokim świecie…

I tak oto na podstawie historii i dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Wspólnie dla Ustronia już po raz drugi pragniemy zaprosić do uczestnictwa w rywalizacji biegowej 16 września na dystansie 14 kilometrów z sumą przewyższeń równą 697 metrów. Jednak Bieg Rokity po Diabelskiej Równicy to nie wszystko! Imprezie towarzyszyć będą zawody Nordic Walking tą samą trasą.

A co nas czeka na trasie?

Trasa prowadzi spod „Karczmy Góralskiej” czerwonym szlakiem doliną potoku Gościradowiec, gdzie swój początek ma źródełko Żelaziste. Wspinając się na Równicę mijamy miejsce, przy którym w okresie kontrreformacji ewangelicy gromadzili się na modlitwach, odprawiali nabożeństwa i przyjmowali Komunię Świętą. To tzw. kamień na Równicy czyli leśny kościół ewangelików. Na miejscu tym znajdują się dwa głazy – jeden okrągły i drugi sąsiadujący z nim, o wysokości około 190 cm. Wyryte są na nich tablice Mojżeszowe oraz… kielich, a ten kielich to znak rozpoznawczy husytów.

rokita-z-diabelskiej-rownicy-czeka-na-biegaczy-02

Od lat w leśnym kościele co roku odbywają się tu nabożeństwa z udziałem kilku tysięcy wiernych z różnych zakątków Polski i zza granicy. W 1928 roku miejsce to zostało uznane za zabytkowe i obecnie pozostaje pod opieką konserwatora zabytków.

Reklama - koniecznie sprawdź!

TIP ZDROWOTNY

Czy wiesz, że w trakcie treningu zwiększane jest wytwarzanie przez organizm tzw. wolnych rodników? To bardzo niepożądany efekt. Aby go niwelować organizm potrzebuje ANTYOKSDANTÓW, czyli przeciwutleniaczy. Antyoksydanty to naturalne substancje chroniące przed rakiem oraz spowalniające proces starzenie się. Działanie antyoksydacyjne mają witaminy C, E i A.

Wiosną i zimą brakuje nam naturalnych antyoksydantów – wtedy zalecana jest suplementacja Witaminą C, a dla osób chcących przyspieszyć metabolizm i odchudzanie CLA 800 (ma również działanie antyoksydacyjne).

Biegnąc dalej w stronę szczytu po prawej zostawiamy dawne drewniane schronisko PTTK datowane na 1928 rok. Jeszcze tylko dwór Skibówki gdzie czekać na Was będzie woda, owoce i ciastka i za chwilę jesteście na Równicy. Teraz pędem w dół przez Przełęcz Beskidek, Palenicę i wybiegamy obok Skalnej Twierdzy na Jaszowcu. To wspaniałe dzieło Pana Romka, które budował przez 4 lata i ciągle je ulepsza. Dalej biegniemy w stronę Ośrodka Ekologicznego Leśnik i ścieżką edukacyjną trawersem Skalicy wybiegamy obok kamieniołomu „Skalica” obejmującym obszar 1 ha. Stare wyrobisko posiada trzy zachowane ściany. Północna ma wymiary 15 m na 7 m, wschodnia – 45 m na 17 m, południowa – 25 m na 8 m. Kiedyś w kamieniołomie eksploatowano gruboławicowe piaskowce. U podnóża ściany wschodniej i południowej nagromadzone są resztki urobku i zwietrzeliny skalnej. Ciekawostkę stanowi utrwalone na ścianie północnej tzw. lustro tektoniczne (wygładzona powierzchnia skały z rysami ślizgowymi), które powstało w czasie przesuwania się mas skalnych w następstwie ruchów tektonicznych. Powyżej korony kamieniołomu rośnie las. Ściany porastają pojedyncze drzewa i krzewy oraz cenna roślinność naskalna: mszaki i paprocie. Teraz już tylko 2 kilometry bulwarem nadwiślańskim i upragniona meta.

rokita-z-diabelskiej-rownicy-czeka-na-biegaczy-03

Pakiet startowy

Możesz się zapisać TUTAJ.

W pakiecie startowym znajduje się m.in.: pas startowy z logo biegu, skarpety biegowe z jonami srebra z grafiką biegu, nr startowy, agrafki, kupon na posiłek regeneracyjny, woda OMS i dwa ciastka energetyczne bez konserwantów i ulepszaczy z cukierni Słodki Zakątek. Dodatkowo dla zawodników na trasie przewidziano, m.in.: opiekę medyczną, punkty żywieniowe i odświeżenia oraz wodę. Po dotarciu do mety zawodnicy będą mogli skorzystać z darmowych masaży oraz porad fizjoterapeutów z Orto med Sport Bielsko Biała. Tuż obok płynąca rzeka Wisła również pomoże bolącym łydkom. Zimna woda zapewniona! Podczas imprezy będzie można zakupić ręcznie wyciskane soki i koktajle z Rawstacji.

bieg-rokity-po-diabelskiej-rownicy-juz-16-09-2017-02

Nagrody

Dzięki hojności sponsorów dla najlepszych biegaczy przewidziano atrakcyjne nagrody zarówno w klasyfikacji open jak i wiekowych. Dodatkowo będą  przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza ustronianka i najszybszy ustronianin.

Wśród zawodników, którzy ukończą pomyślnie bieg przygotowaliśmy niespodzianki, więc warto zostać z Nami do końca imprezy zwłaszcza, że cały czas będzie Nam przygrywała kapela góralska

Specjalnym gościem zawodów będzie Wojciech Probst, brązowy medalista Mistrzostw Polski na dystansie 100km w Biegu 7 Dolin w Szczawnicy,  zdobywca I miejsca w Nezmar SkyMarathon, w biegu Rzeźnika Hardcore i Łemkowyna Ultra Trail 70 (rekord trasy). Rekordzista trasy Piekła Czantorii na dystansie 63 kilometrów.  bieg-rokity-po-diabelskiej-rownicy-juz-16-09-2017-03

Biuro zawodów

Biuro Zawodów mieścić się będzie w Karczmie Góralskiej przy ul. Nadrzecznej 1. Tam w dniu zawodów odbywać się będzie weryfikacja zawodników, wydawanie pakietów zawodniczych wraz z numerami startowymi oraz zapisy (w przypadku wolnych miejsc) od godziny 7.30 do 9.30.