fbpx
News & Technologie

Weterani z medalami

Białe Karpaty po słowackiej stronie gościły zawodników 17. Mistrzostw Świata Weteranów w biegach górskich, które zostały rozegrane w pierwszy weekend września. Tradycyjnie na starcie nie tylko nie mogło zabraknąć Polaków, ale co ważniejsze, nie mogło się obyć bez ich medali.
weterani z medalami

Białe Karpaty po słowackiej stronie gościły zawodników 17. Mistrzostw Świata Weteranów w biegach górskich, które zostały rozegrane w pierwszy weekend września. Tradycyjnie na starcie nie tylko nie mogło zabraknąć Polaków, ale co ważniejsze, nie mogło się obyć bez ich medali.

Organizatorzy przygotowali trasę o długości 9,6 kilometra. Na zawodników czekało również spore przewyższenie, wynoszące około 606 metrów. Panie, jak i Panowie startowali na tej samej trasie, której meta zlokalizowana była na zamku Vrstatec (745 m n.p.m.), a właściwie pozostałych po nim ruinach. Start był zaplanowany w miejscowości Pruske znajdującej się 245 m n.p.m. Wystartowało ponad 600 biegaczy i biegaczek z 22 różnych krajów.

W kategorii Open zdecydowanie najszybszy był 23-letni Polak – Piotr Jaśtal, który uporał się z trasą w czasie 41 minut i 1 sekundy. Kolejne miejsca zajęli z dużą stratą: Brytyjczyk Max Wharton (43:33) i Słowak Ivan Pavlik (46:29). W tej samej kategorii, ale pań, całe podium przypadło zawodniczkom gospodarzy.

Zgodnie z oczekiwaniami najmniej czasu na pokonanie 9,6 km potrzebowali biegacze startujący w kategorii U35. Wśród pań równych sobie nie miała Słowaczka Silvia Schwaiger (44:10), która wyprzedziła o ponad 3 minuty Jill Stephen (47:19) z Wielkiej Brytanii i o ponad 5 minut Czeszkę Lenkę Duskovą (49:20). Tak łatwo o zwycięstwo nie było w rywalizacji mężczyzn. Zwycięzcą okazał się Holender Zachary Freudenburg, wpadając na metę z czasem 38:42, o zaledwie 16 sekund lepszym od drugiego Emanuele Manzi z Włoch. Podium z niedużą stratą uzupełnił Ian Conroy (39:33) z Irlandii.

Polscy biegacze ze Słowacji przywieźli cztery medale, ale za to dwa najcenniejszego kruszcu. Najszybszym mężczyzną w kategorii U55 był Marek Dzięgielewski (43:08). Po złoto sięgnęła również Barbara Prymakowska, która z czasem 1:12:13 okazała się najlepsza wśród pań poniżej 70 roku życia. Dzięgielewski wygrał medal uzyskując lepszy czas od drugiego Franco Torresani (Włochy) o 28 sekund. Natomiast pani Barbara zmiażdżyła konkurencję, bowiem była szybsza od kolejnej rywalki – Czeszki Miloslavy Rocnakovej o blisko 7 minut!

Z pozostałych Polaków najbliżej miejsca medalowego był Tadeusz Jasek (52:30) w kategorii U65, któremu do 3. miejsca zabrakło 37 sekund! Ostatecznie Polak zajął 5. pozycję. W tej samej kategorii na 7. miejscu uplasował się rówieśnik Jaska Zbigniew Radomski (54:12). Również siódmy rywalizację zakończył Janusz Ferenc w U60 z czasem 48:41.

Wysokie miejsca Jaska oraz Radomskiego, a także dobry bieg i 10. miejsce z czasem 55:32 Stefana Sikory pozwoliły Polakom zdobyć srebrny medal drużynowo w kategorii U65! Lepsi byli tylko Włosi. Brązowy medal w drużynie zdobyły też Polki U35.

17. Mistrzostwa Świata Weteranów przeszły do historii. Polacy ze Słowacji wrócili z 4 medalami: dwoma złotymi indywidualnymi oraz srebrnym i brązowym zdobytymi w drużynach. Organizatorzy mistrzostw zagrali 12 różnych hymnów, a najczęściej słuchano hymnu włoskiego. Za rok weterani wrócą na kolejne MŚ na Słowację. Gospodarzem będzie tym razem miejscowość Zeleznik.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nowy rekord świata kobiet na dystansie 10 km!
Następny wpis
Nowy krasnal dla biegaczy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu