fbpx
rekord swiata praga 01

Nowy rekord świata kobiet na dystansie 10 km!

Czeska Praga stolicą kobiecych rekordów w biegach ulicznych! Kenijka Joyciline Jepkosgei jako pierwsza kobieta w historii łamie barierę 30 minut na dystansie 10 kilometrów!

Czeska Praga stolicą kobiecych rekordów w biegach ulicznych! Kenijka Joyciline Jepkosgei jako pierwsza kobieta w historii łamie barierę 30 minut na dystansie 10 kilometrów!

29 minut i 43 sekundy. Tyle wynosi nowy rekord świata kobiet w biegu ulicznym na dystansie 10 kilometrów ustanowiony 9 września w ramach Birell Grand Prix Praha 2017! Należy on do 23-letniej reprezentantki Kenii Joyciline Jepkosgei (RunCzech Racing Team). To nie pierwszy tak spektakularny sukces tej młodej zawodniczki. 1 kwietnia 2017 r. – bynajmniej nie był to primaaprilisowy żart! – również w stolicy Czech pobiła ona rekord świata na dystansie półmaratonu uzyskując historyczny rezultat 1:04:52. Podczas tego wyścigu „rozprawiła się” ponadto z 3 innymi rekordami: na 10km (30:04), 15km (45:37) i 20km (1:01:25).  

Joyciline jest najszybsza na dystansie 10km już po raz drugi! Jej międzyczas z kwietniowego półmaratonu był lepszy od 14-letniego rekordu Pauli Radcliffe (30:21). Tylko 8 kobietom w historii lekkiej atletyki udało się pokonać barierę 30 minut. Jednak zawody, podczas których padały te wyniki rozgrywane były na stadionie, a więc w optymalnych warunkach. Na asfalcie udało się to po raz pierwszy.

Nowa rekordzistka świata utrzymała średnie tempo 2:59 min/km, a na 5. kilometrze zameldowała się w czasie 14 minut 32 sekund! Takie wyniki – o których marzy wielu mężczyzn – nie są już rzadkością wśród pań. Wystarczy spojrzeć na klasyfikację końcową Birell Grand Prix Praha 2017:

  1. Joyciline Jepkosgei (KEN) 29:43
  2. Fancy Chemutai (KEN) 30:06
  3. Violah Jepchumba (KEN) 30:25
  4. Sheila Kiprotich (KEN) 30:28
  5. Stacy Ndiwa (KEN) 31:37
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
kenijski dublet we wroclawiu

Kenijski dublet we Wrocławiu

Następne
weterani z medalami

Weterani z medalami

Powiązane artykuły

malgorzata szaruga drobna kobieta mama i ekstremalna biegaczka 01
Czytaj dalej

Małgorzata Szaruga – drobna kobieta, mama i ekstremalna biegaczka

Ekstremalne biegi stają się coraz bardziej popularne. Bieganie z przeszkodami ma, oprócz sporego grona miłośników, swoją elitę, która rywalizuje na międzynarodowym poziomie. Wśród zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na zbliżających się Mistrzostwach Europy OCR w Holandii jest Małgorzata Szaruga – filigranowa kobieta zaskakująca swą siłą niejednego mężczyznę.
el camino 01
Czytaj dalej

El Camino – pielgrzymka, bieganie, film

Co kryje się pod hasłem El Camino? Jest to projekt dwóch zapaleńców, którzy zamierzają w ciągu 20 dni przebiec i przejechać na rowerze jeden z najstarszych szlaków pielgrzymkowych w Europie – Camino de Santiago. I przy okazji sfilmować to szaleństwo!
forma cichockiej idzie w gore
Czytaj dalej

Forma Cichockiej idzie w górę!

W pierwszy dzień lipca odbył się kolejny mityng w ramach Diamentowej Ligi. Tym razem miejscem zawodów był stadion w Paryżu. Organizatorzy postarali się i mocno obsadzili bieg na dystansie 1500 metrów kobiet, w którym wystartowała Polka - Angelika Cichocka.