fbpx
ekipa tb

Newsy ze świata biegów #001

Już 26 września pobiegnie BMW Berlin Maraton

Niedziela, 26 września, w stolicy Niemiec upłynie pod znakiem biegowej rywalizacji i kolejnych prób bicia rekordów.

Największe nazwiska ze świata biegów długodystansowych zjechały w ten weekend do Berlina, gdzie odbywa się pierwszy z pięciu tegorocznych maratonów z cyklu Abbott World Marathon Majors. Szacuje się, że rywalizację na berlińskiej trasie, która kończy się przebiegnięciem przez Bramę Brandenburską – symbol zjednoczenia – obejrzy około miliona widzów.

BMW Berlin Maraton to nie tylko wielkie wydarzenie w świecie biegów. Dla zawodników to okazja do bicia rekordów – to tu w 2003 r. pobił rekord świata, kończąc maraton z wynikiem 2:04:55. Ten sam rekord pobił (o 29 sekund) w 2007 r. Haile Gebrselassie, który rok później poprawił go, po raz pierwszy w historii kończąc maraton z wynikiem poniżej 2 godzin i 4 minut, dobiegając do mety z wynikiem 2:03:59. Aktualny rekord mężczyzn to 2:01:39, ustanowiony w 2018 r. przez Eliuda Kipchoge’a.

Maraton w Berlinie to także zmagania kobiet, wśród których jednym z największych nazwisk jest – wracająca po przerwie – amerykańska lekkoatletka i medalistka olimpijska, Shalane Flangan. Rekord kobiet wynosi 2:18:11 i został ustanowiony w 2018 r. przez kenijską biegaczkę – Gladys Cherono.

Trasa maratonu jest dostępna na stronie organizatora: https://www.bmw-berlin-marathon.com/en/your-race/course

Maraton w Tokio odwołany

Zaplanowany pierwotnie na 28 lutego, a następnie przeniesiony na 17 października Maraton Tokijski, nie odbędzie się w tym roku.

Decyzję o odwołaniu tegorocznej imprezy ogłosiła Fundacja Toki Maraton. Podjęcie decyzji o anulowaniu maratonu organizatorzy motywowali trwającą pandemią koronawirusa. W Tokio nadal trwa stan wyjątkowy, a sytuacja związana z przemieszczaniem się po świecie jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień, dlatego zaplanowana na 17 października impreza nie odbędzie się w 2021 r. Organizatorzy podjęli decyzję o kolejnym przesunięciu jej – tym razem na niedzielę, 6 marca 2022 r.

Maraton w Tokio to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych maratonów na świecie. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1947 r i razem z maratonami w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Berlinie i Londynie tworzą cykl Abbot Wold Marathon Majors. Maratończycy, którzy opłacili już swoje zgłoszenie na Maraton Tokijski mogą wystartować w biegu w marcu 2022 lub zażądać zwrotu opłaty wpisowej.

Shalane Flanagan przebiegnie 6 maratonów w 42 dni

Po tym, jak 2 lata temu Shalane Flanagan wycofała się z biegania, wraca, by w ciągu siedmiu tygodni przebiec sześć maratonów!

Shalane Flangan to legenda biegania i specjalistka od długich dystansów. Brązowa medalistka olimpijska z Pekinu w biegu na 10 000 metrów w 2019 r. ogłosiła przejście na sportową emeryturę i rozpoczęła karierę trenerską. Teraz niespodziewanie wraca do biegowej rywalizacji. I to w jakim stylu! Flangan zapowiedziała, że w ciągu 42 dni przebiegnie 6 maratonów, a każdy z nich chce pokonać w mniej niż 3 godziny.

Jej zmagania rozpoczną się już w tym tygodniu, podczas maratonu w Berlinie (niedziela, 26 września 2021). Kolejne imprezy na liście amerykańskiej lekkoatletki to wszystkie maratony z cyklu Abbott World Marathon Majors: Londyn (3.10.2021), Chicago (10.10.2021), Boston (11.10.2021), Tokio (odwołany) i Nowy Jork (7.11.2021). Imprezę w Tokio Flangan będzie musiała zamienić na inny maraton, ponieważ ten w japońskiej stolicy, zaplanowany pierwotnie na 17 października 2021 r., został odwołany.

Newsy z Polski

Sprawdź swoja formę po wakacjach

Przez 3 kolejne niedziele, od 26 września, na terenie Warszawy odbędzie się kolejna, jesienna edycja Testu Coopera dla Wszystkich. Udział w teście jest bezpłatny, a nagrodą za frekwencję są fundusze na sprzęt sportowy dla szkół.

Swoją kondycję po wakacjach będzie można sprawdzić w trzech warszawskich lokalizacjach:

– 26 września od 10.00 do 16.00 na stadionie OSiR Targówek

– 3 października w godz. 9.00-15.00 na stadionie AWF przy ul. Marymonckiej 34

– 10 października od 9.00 do 15.00 na stadionie OSiR Ursus.

Uczestnicy Testu Coopera dla Wszystkich biegać będą w seriach co 20 minut. Każdą z serii poprzedzi wspólna rozgrzewka. Do testu może zgłosić się każdy – wystarczy wypełnić formularz online i wybrać przedział czasowy, w jakim chcemy przetestować swoją kondycję. Oprócz Warszawy, jesienna edycja tej imprezy jest organizowana w całej Polsce. Dotychczas odbył się m.in. w Krakowie czy Lublinie. Zainteresowani mogą zapisać się na Test Coopera m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Lesznie, Łodzi czy Wrocławiu. W każdej lokalizacji zawodnicy będą mogli pobiec dla wybranej szkoły, a ta, dla której pobiegnie najwięcej osób, otrzyma bon o wartości 1500 zł na zakup sprzętu sportowego. 

Każdy uczestnik, oprócz potwierdzenia swojej powakacyjnej kondycji, otrzyma numer startowy, dyplom za udział w wydarzeniu i butelkę wody.

Test Coopera polega na ciągłym, 12-minutowym marszu lub biegu. Wynik sprawdza się w tabeli, którą opracował amerykański lekarz – Kenneth H. Cooper na potrzeby amerykańskiej armii, np. mężczyźni w wieku 30-39 lat muszą przebiec ponad 2700 m, by uzyskać wynik bardzo dobry. Panie w tym samym wieku, na wynik bardzo dobry muszą zaliczyć ponad 2500 m.

Wraca PKO Poznań Półmaraton

Biegacze ponownie, po 2 latach przerwy, będą mogli wrócić na trasę Półmaratonu Poznańskiego. 13. edycja imprezy już 17 października.

Do 16 października można zapisać się na listę 13. PKO Półmaratonu Poznańskiego, który wystartuje ulicami stolicy Wielkopolski dzień później. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili – w biegu może wziąć udział 5000 osób zaszczepionych i 500 biegaczy, którzy przeszli COVID-19 lub nie mogą się zaszczepić ze względu na przeciwwskazania medyczne, a na liście jest już blisko 4500 uczestników.

Oprócz biegu ulicami Poznania, biegacze mogą też wziąć udział wirtualnym biegu – każdy sam wybiera termin między 11 a 17 października i pokonuje 21,097 km.

Tegoroczny medal Półmaratonu Poznańskiego nawiązuje do 100-letniej historii Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie zakończy się trasa biegu.

Więcej informacji o 13. PKO Poznań Półmaratonie znajdziecie na stronie: www.halfmarathon.poznan.pl.

W Warszawie ruszyło biegowe święto

Cała gama biegów, w tym 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski, ruszyły ulicami stolicy w niedzielę, 26 września.

Jedna z najważniejszych imprez biegowych w Polsce ma w tym roku wyjątkową, bardzo bogatą formę. Zmagania zawodników na dystansach maratonu i półmaratonu dopełnią w tym roku 3 dodatkowe imprezy: Bridgestone Sztafeta Maratońska, New Balance Bieg n Piątkę oraz, rozegrane w ramach 43. Maratonu Warszawskiego, Mistrzostwa Świata Głuchych, podczas których Polska ma aż 6. swoich reprezentantów.

Tradycja tej imprezy sięga aż 1979 r. – od tej pory Maraton Warszawski biega nieprzerwanie, każdego roku. Imprezy nie powstrzymała nawet pandemia COVID-19. Kidy na całym świecie odwoływano kolejne biegi, w 42. PZU ORLEN Maratonie Warszawskim wystartowało prawie 1000 biegaczy, co uczyniło te zawody jedną z największych imprez biegowych świata w 2020 r.

Rywalizacji biegaczy towarzyszy też akcja charytatywna #BiegamDobrze, w ramach której aktywność biegaczy zamieniana jest na złotówki przekazywane na cele dobroczynne. Aktualnie najaktywniejszym zawodnikiem jest Bartek Banasik, który 12. startami w ramach akcji #BiegamDobrze, samodzielnie zebrał już ponad 35 z 700 tysięcy złotych.

Już niedługo biegi CITY TRAIL – zapisy trwają!

Największy cykl biegów przełajowych w Polsce ruszy już 16 października. Właśnie ruszyła rejestracja zawodników!

CITY TRAIL z Nationale Nederlanden to największa tego typu impreza w naszym kraju. W każdej z lokalizacji wystartuje 5, a nie jak wcześniej 6, biegów na dystansie 5 kilometrów. Zawody rozgrywane będą w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Sezon startuje już 16 października w Olsztynie, następne na liście jest Trójmiasto (17.10), Poznań (23.10), Szczecin (24.10), Wrocławiu (30.10) i Katowicach (31.10). 6 listopada wystartują biegi w Lublinie i Warszawie, a dzień później w Bydgoszczy i Łodzi. Zakończenie cyklu zaplanowane jest na 26 marca 2022 r. Wtedy też organizatorzy podsumują sportową rywalizację i wręczą pamiątkowe medale każdemu biegaczowi, który ukończy co najmniej 3 biegi cyklu.

Pakiet obejmujący udział w pięciu biegach w wybranym mieście to koszt 99 zł, w ramach którego każdy zawodnik otrzyma zimową czapkę do biegania. Dopłacając 10 zł do pakietu Premium, zyskujemy chip do pomiaru czasu, dzięki czemu nie trzeba pojawiać się w biurze zawodów za każdym razem. Wystarczy to zrobić przed pierwszym biegiem. Istnieje możliwość wzięcia udziału w pojedynczym biegu. Koszt to 29,90 zł przy płatności online lub 35 zł, kupując pakiet startowy w biurze zawodów, w dniu imprezy.

Przy okazji, zawodnicy mogą też wesprzeć środowisko. Dzięki zbiórce charytatywnej organizowanej przez Fundację Krok do Natury, każdy biegacz, dopłacając 15 lub 30 zł do opłaty startowej, może dołożyć swoją cegiełkę do sadzenia lasów.

Więcej informacji, pełny terminarz biegów w ramach cyklu CITY TRAIL i formularz rejestracyjny na zawody znajdziecie na stronie: www.citytrail.pl.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Jakie znaczenie mają kwasy tłuszczowe omega-3 w sporcie?

Kwasy tłuszczowe omega-3 chwilowy hype czy prawdziwy fitness booster?

Następne
W Warszawie odbył się 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski.

Znamy zwycięzców 43. Maratonu i 15. Półmaratonu Warszawskiego. Padł rekord Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie

Powiązane artykuły