fbpx
Odnowa biologiczna

Nawet Juliusz Cezar korzystał z masażu. Wprowadzenie do masażu sportowego…

Jestem biegaczem amatorem, który trenuje 7 dni w tygodniu. Wcześniej nie miałem styczności z odnową biologiczną w profesjonalnym wydaniu. Ale, że czasami ślepej kurze ziarnko się trafi...
nawet juliusz cezar korzystal z masazu wprowadzenie do masazu sportowego

Jestem biegaczem amatorem, który trenuje 7 dni w tygodniu. Wcześniej nie miałem styczności z odnową biologiczną w profesjonalnym wydaniu. Ale, że czasami ślepej kurze ziarnko się trafi… zupełnie przypadkowo zostałem zaproszony na sesję masażu sportowego. Powiem szczerze – rewelacja. Ogólne odprężenie, błogie uczucie lekkości… ehh, gdybym mógł tak częściej…

Juliusz Cezar również korzystał z masażu…

Masaż, jako dziedzina wiedzy lekarskiej pochodzi z Chin i Indii. Same jego początki wywodzą się od (uwaga) – rytuałów religijnych. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim  „Kong-Fu” wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu. W Chinach kapłani zlecali jego wykonywanie i działanie w okresie medycyny sakralnej. Jednak Hindusi pokusili się o dokładne wskazanie zaleceń masażu, jego zalet. Wszystko to jest opisane w hinduskiej księdze zwanej „Weda”, pochodzącej z 1800 p.n.e. Z biegiem czasu masaż wypadł z obrzędów religijnych na rzecz medycyny. Szybka ekspansja masażu spowodowała, że już w starożytnej Grecji pisali o nim wielcy myśliciele, znani nam ze szkolnych ławek np.  Hipokrates, Celsus i Galean. Masaż na terytorium starożytnego imperium odgrywał wielką rolę – był wykorzystywany przez min. gladiatorów i wojskowych Imperium, sportowców na igrzyskach. Oczywiście nie był to masaż tak doskonały technicznie jak teraz, ale z pewnością był skuteczny. Opierał się głównie na namaszczeniu poprzez natłuszczenie ciała oliwą i olejkami. Nacieranie i wcześniej wspomniane namaszczenie, były pierwszymi na świecie zabiegami, z których później ewaluował masaż zwany klasycznym. Można nawet znaleźć notkę ze starożytnego państwa rzymskiego, która donosi, że Wielki Cesarz Imperium – Juliusz Cezar cierpiał na rwę kulszową, która leczona była poprzez masaż, z zastosowaniem głaskania, szczypania i nagniatania.

Początki masażu w Polsce

W Polsce do połowy XIV wieku istniały łaźnie parowe, w których po zakończeniu kąpieli ludzie poddawali się klepaniu rózgami w celu poprawy ukrwienia tkanek. W XIX wieku lekarze szwedzcy opracowali metodę terapeutyczną i higieniczną popularnie zwaną „metodą szwedzką”, której częścią składową był także masaż. U schyłku XIX  i na początku XX wieku wielką sławą cieszył się polski profesor Izydor Zabułkowski. Przyjeżdżali do niego lekarze z całego świata w celu uzyskania porad, praktyki pod okiem świetnego fachowca. Do dziś jego unikatowa metoda jest z powodzeniem stosowana w byłej Czechosłowacji. Obecnie w prawie każdym większym mieście można napotkać gabinet masażu, a lekarze często zalecają tą formę rehabilitacji czy odnowy biologicznej. Szczególną wagę do masażu przywiązują sportowcy, którzy nie wyobrażają sobie jego braku po cięższych treningach, zawodach.

Masaż sportowy wywodzi się z masażu klasycznego. Powstał na skutek potrzeb sportu, oraz dzięki ewolucji i rozwojowi wiedzy o samym masażu. Sam masaż bardzo się rozgałęził i wyróżnia się jego 27 odmian (klasyczny, relaksacyjny, leczniczy, izomeryczny, sportowy, segmentowy, akupresura, stóp, ma uri, odchudzający, kręgosłupa, twarzy, drenaż limfatyczny, ajurwederski, lomi- lomi, aromaterapeutyczny, tybetański, tajski, podwodny, wodny, gorącymi kąpielami, ipsilateralny, kontrlateralny, bańkami,kosmetyczy, siatsu, stemplami). Różnica pomiędzy masażem klasycznym a sportowym polega na używaniu większej siły podczas jego wykonywania. Masaż klasyczny jest przyjemny i nie czuje się bólu podczas zabiegu, niestety nie można tego powiedzieć o masażu sportowym, który często doprowadza zawodników do łez.

Funkcje masażu sportowego:

  • rozgrzewająca, jako przygotowanie do wysiłku fizycznego przed treningiem lub zawodami,
  • regeneracyjną, rozumianą jako powrót organizmu do stanu prawidłowego
  • leczniczą, jako wspomaganie urazów, kontuzji.

Bibliografia: Zborowski A. „Masaż” Warszawa, 1991r.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Odnowa biologiczna cz. 1 - Wstęp
Następny wpis
Masaż sportowy część druga. Czy wiem, czego chcę w gabinecie masażu?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu